Гребење на ендометриумот ИВФ

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Гребење на ендометриумот ИВФ

Post by Kalaninana » 13 Apr 2013, 19:29

Нови испитувања покажуваат дека едноставно гребење на ендометриумот во циклусот пред започнување со ин витро процедурата може да ги зголеми шансите за имплантирање на трансферираните ембриони.
Ова особено се однесува на паровите кои имале здрави и правилни ембриони пред ЕТ, но кои сепак не успеале да се имплантираат. Повредата на ендометриумот може да доведе до зголемно лачење на фактори за раст и обнова за време на заздравувањето на раната, што пак ја помага имплантацијата.
Со гребење на ендометриумот два пати во месецот пред започнување на ин витро постапката двојно биле зголемени процентите на успешно имплантирани ембриони.

Повеќе информации има на сајтовите во продолжение:

http://www.telegraph.co.uk/science/9578 ... tment.html
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2890904/

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Гребење на ендометриумот ИВФ

Post by Lejla7 » 13 Apr 2013, 23:05

Ајде де... Што ли се нема да прочитаме (smile) (smile) (smile) Е како сега да му кажам на докторот дека сакам да ми го изгребе ендометриумот??? Ќе ме сфати ли сериозно??? (rolll) (rolll) (rolll)

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Гребење на ендометриумот ИВФ

Post by Kalaninana » 14 Apr 2013, 09:34

Lejla jas za ova doznav od moja prijatelka koja pravese in vitro vo Italija. Kaj nea rezultirase so zdravo bebence! Posle procepkav na net. Kaj nas voopsto ne sum cula za vakvo nesto, megjutoa ete mozebi ke pocnat i kaj nas skoro, stom tolku se zgolemuva stapkata na uspeh na implantacija.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Гребење на ендометриумот ИВФ

Post by Debora » 14 Apr 2013, 13:18

Уште многу работи се нејасни кога станува збор за процесот на забременување. Ин витрото тек има да се усовршува. Читав дека експриментално се покажало и дека ако ембрионите се постават во направа, која што ќе ги нишка (како што природно би биле нишкани од движењата на јајцеводите), успехот исто така се подобрувал.
Можеби еден ден, скоро... и ова гребење ќе биде дел од стандардната процедува за ИВФ. (smile)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”