Колку да се чека до второ инвитро-приватно?

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
NadicaG

Колку да се чека до второ инвитро-приватно?

Post by NadicaG » 13 Jul 2013, 07:37

Me interesira kolku da cekamza vtoro invitro privatno?
dali mozam posle edno neuspesno invitro so stimulacii,da ocekuvam deka na 41 god mozam vo priroden ciklus da pravam invitro?
mislam kako sto procitav 10000 denzapunkcija i 25000den za transfer,pak mi e podnoslivo.
mislam nema da go pravam vtoroto kaj lazareski,toj e odlicen,no poradi guzva,nema mnogu vreme da ti objasni,nitu da prasas.Mislam greska bese sto nemidadeprogesterondepo posletransfer inekcii,jas neznamdali organizmot ne migo podnesuvase gelot,imav nus pojavi i celiot go isfrlav.Iako se javiv sestrata me zaboraviza zamena ili eventualno dami prepisi inekcii,posle koga ja dobiv,mi rece otisolna pat lazareski a bez odobrenie na lekarot ne sum mozela na svoja raka da primam progesteron.So stimulacija imav 7jajce- kletki
mislam ne mozam da cekam 6meseci,za da zazdravi utrobata kolku vreme se ceka?

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: KOLKU DA SE CEKA ZA VTORO INVITRO PRIVATNO

Post by belomorka » 13 Jul 2013, 09:23

Вака сега. овој месец одмори се и психички и физички ама да работоте бидејки како што ти реков сега си сеуште под стимулација. а наредниот месец можеш да правиш одма во спонтан циклус, можеби ке ти дадат мала стимулација (тоа не пречи) а може и не. ако ти дадат стимулација мала може да ти излезат и 3-4 фоликули, а ако не. 1-2 фоликули.
ИВФ во спонтан циклус можеш да правиш секој месец. пункцијата е 10.000,00 денари без анестезија а со анестезија е 12.000,00 денари.
доколку има 1 или 2 на иста страна нема потреба од анестезија бидејки ке осестиш многу мала боолка. откако ке ти ги извадат фоликулите одма ембриологот и биологот го проверуваат и кажуваат дали има јајце клетка или е празен. и доколку има јајце клетка. тогаш сопругот остава сперма. а тебе по 20мин ке те пуштат дома, со терапија. трансферот е 25.000,00 денари. но доколку недојде до трансфер се плаќа само пункцијата.
и јас се мислам кај да го правам третото ИВФ, во ремедика има подобри ембриолози ама кај нив ми е поскапо а и не ми се оди кај димитров многу ми е груп во работата.
ти мила каде би одела кај Митко Иванов ли. тука на форумов не су слушнала некој да не го пофали.
нај битно е ти во понеделник да се јавиш во Систина и да бидеш малку безобразна. да им кажеш дека сакаш да се ивидш со Лазаревски за да ти каже што треба да праваш и дека сакаш ивф во спонтан циклус и ке им кажеш тремин кој тебе ти одговоара НЕМОЈ ДА ПОПУШТАШ и ако ти речат ке ви се јавиме за два саата ке им речеш дека ти со докторот веке се имаш договорен за тогаш и ке ти прифатат ке видиш. јас секогаш така им правев самата и кажував во колку саат ке дојдам. е сега тебе ти е битно да ти каже докторот од 5-7 ден откако ке добиеш да одиш да те види за да се договорите за ивф во спонтан. кога ке ти го каже тоа. ти фино лепо кога ке добиеш (дајбоже да не добиеш) одма се јавуваш во систина и им викаш на сестрите, јас денес добив др митко иванов или за кој лекар ке се решиш ми рече да дојдам во 5-7 ден од циклус за да се договриме за спонтан циклус ИВФ и така одма ке ти закажат. Леле се утепав од пишување. сега ајде чао.

NadicaG

Re: Колку да се чека до второ инвитро-приватно?

Post by NadicaG » 13 Jul 2013, 10:33

tI blagodaram belomorce (a2) ,jas sega nauciv lekcija,na poteskiot nacin,sega da mozam da go vratam vremeto sosema poinaku ke postapam sega od togas,kako na pr.koga na 4 den imav sokrvica nemase da se ubeduvam soo sestrata,tuku ke i zapovedav,vednas daj mi go doktorot na telofon da se slusnam,ama....jas ke i naredev ednostavno,a jas cla uplasena,nesigurna,da ne smetam....o bas me nervira mojata nesigurnost osobeno vo ovakvi krucijalni raboti,no Bog me potseti deka mi e daden vlast,o kolku mi tesko da japrifatam taa vlast i da dejstvuvam ponekogas.No dobro sega pomudra i posigurna za ponatamu,okke moram da se vidam so lazareski znaci slednava nedela i da se dogovoram,Prvo ke go slusnamnego,pakeodam kaj Mitko,vo sekoj slucaj sistina ne ja menuvam (smile)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Колку да се чека до второ инвитро-приватно?

Post by anabejbi » 13 Jul 2013, 10:35

Надица, јас мислам дека е тоа индивидуално, јас едноставно по неуспешното инвитро неможев да замислам да одам на лекар, толку бев разочарана и планирав по 6 м да го правам следното инвитро.
Така да зависи ти како си спремна и дали можеш да продолжиш со тој притисок и неизвесност, ако си спремна најдобро е со докторот да си се договорите за понатамошната постапка на природен циклус.

NadicaG

Re: Колку да се чека до второ инвитро-приватно?

Post by NadicaG » 13 Jul 2013, 10:46

anabejbi ne samo stosum spremna ,tuku i mi e potrebno...nekako ja custvuvam kakoda ne e dovrsena ovaa prikazna sto zapocna na 28/5,ova ke bide zavrsetokot na taa prikaska,kako vtoro poluvreme na nekoja utakmi
ca,prvo poluvreme igravme dobro ,no ne dadovme gol.,vtoro poluvreme definitivno ke ima gol (smile)
definitivno znam deka ova e vremeto,sega sum posigurna i podeterminirana votoa deka sakam,pred se sum posigurna vo nas dvajcata,mislam vo prvovo invitro toa mibese edna psiholoska bariera,sega definitivno znam deka sakam mm da bide tatko na mojte deca i deka najubaviot dar sto mozime da im go dademe e nasata megusebna ljubov (love5)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”