Кога е време за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Miki » 03 Oct 2013, 09:24

mimence wrote:zdr na site
pred se da ve pozdravam i da vi posakam ubav den
denes mie 6 den od et i se custvuvam uzasno
me boli grbot od lezenje imam vrtoglavici .zestina vo zeludnikot. i pred se bezboen lepliv iscedok
i grcevi vo dolniot del od stomakot..... (sad1) (sad1) (sad1) ednostavno me faga panika
Мименце, се што чувствуваш сега, нема никаква врска со имање или немање бременост...сето тоа, ако го чувствуваш или ако не го чуствуваш, е од терапијата што ја примаш или си ја примала. Ништо нема значение пред да го направиш тестот. Затоа не гледај и не анализирај што ти се случува, не можеш ништо да заклучиш или да осетиш што се случува. ФАКТ!!!
Дури и после тоа неколку недели, нема да се покажат никакви симптоми кои се вистински од бременост.
Затоа...си знаеш :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Debora » 03 Oct 2013, 09:26

Мименце ич не значи дека млад организам полесно ќе ги помине последиците од хормоните, напротив. Не се јади за твојата одлука, како што кажа Мики ние немаме таква контрола врз животот за да знаеме во кој момент што ќе ни се случи, сте донеле најдобра одлука што сте можеле во тој момент, кој можел да го претпостави другото? Како и да е, тоа е во минатото и сега си во тек на едно успешно ин витро и радувај се за тоа, наместо да се косиш за минатото. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by kit-kat » 03 Oct 2013, 10:22

Мименце немој да се окривуваш.Како и да правеше,до сега не требало да имаш деца и немаше да ги имаш и да одеше а ивф од тогаш.Верувај во Божјата реч.Сега опушти се ќе биде во ред.
И не си стара.На 34 некои не се омажени...
Овој пат ти посакувам bfp од срце

Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Бебуфче » 03 Oct 2013, 17:23

Беломорка јас и мм имавме односи секогас како сто требаше реално да си кажам цовекот бегаше од работа за да си дојде да си заврсеме работа па пак назад по 3 пати на ден сме имале па што фајде пак нисто по 3 саата нозете ми биле кренати па пак ништо и да се борам уште со тоа па реално да ти кажам пари месчно трошам колку што треба и колку што не треба а за ин витро ни 1 нема да жалам ако сака и 10 000 евра нека биде ке ги дадам и ке ги соберам но дај боже да не дојде до тоа ако не биде до април,мај нај касно одам зошто времето да си губам без потребно !!! и кога тие пари би ги цувала ај др година ако не биде ке одам па ке дојде таа год па ке речиш ајј уште малку а за што ради финансиски а можеби до сега ке си имала и 2 дечиња !!! извини нешто ако те навредив но јас гледам од моја точка зошто парите ги трошиме за глупости а за оваа се штедиме скапо било ма немојте кој сака нека каже скапо дека е каљко што мораме леб секоја ден да купуваме така мораме и оваа да го направиме зошто тоа ти е се во животот за тоа живееш искрено не сакам никој да се навреди !!!!!! беломорче незнам можеби имаш направено инв ама да било по рано межеби ке било и друго јас незнам како може толку некој да не цека па во америка ке отидам ке направам инв ако 5 пати не биде тука ама мора да биде !!!!!!! ИЗВИНТЕ НА ДОЛГИОТ ПОСТ !!!! (a2)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Miki » 03 Oct 2013, 18:22

Bebufce, znaesh kolku koshta ivf vo USA?!?! 12.000$-15.000$ e osnovniot paket, plus na toa dopolnitelni trosocit. Dali trosokot e golem ili mal, e individulno i ne se diskutira...sekoja cest ako na 22 si gi zarabotila tie pari....parite se najmalki bitni , drugo ni bese muabetot...

Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Бебуфче » 03 Oct 2013, 18:36

mila moja miki jas ni najmalku gi imam zaraboteno tia pari no zatoa sum blagodarna na moite roditeli sto postignale mnogu mnogu vo zivotot a isto taka i mm zatoa nemam maka moite poslednoto ke go dadat za mene uste ednas ke kazam izvenete nekoj ako navrediv no moeto mislenje e toa !!! (unsure)

mimence
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 02 Oct 2013, 10:00
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 5 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by mimence » 03 Oct 2013, 18:46

cabe se parite ako ja nemash edinstvenata sreka vo zivoto i mecta za koja ziveeme
jas dadov 2600 evra..i voopsto ne se grizam za parite samo da ja vidam nasmevkata koja ja cekam 11 godini
ve sakam site i vi blagodaram za podrshkata

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by belomorka » 03 Oct 2013, 18:49

мила ти никој не навредуваш само ние тука се обидуваме да ти кажеме колку се штетни хормоните за нашиот живот, сите тука сме свесни за тоа еве еден морбиден и жален податок, жената на Миле кузмановски пеачот роди близначиња после многу ИВФ ама тоа ИВФ ја уби, жената си почина заболе од рак на матката од сите тие хормони и тоа што долго го чекаше сега расте без неа, епа господ нека ми прости ама јас дете немсакам да родам и да го оставам без мајка да расте (јас на 40 години ке попуштам нервно поради болеста на мајками а не па едни мали човечиња да останат без мајчинска љубов, а јас да сум на местото на мајкати таткоти мажот ти и сите други никогаш не би ти дала ни динар за ИВФ на тие години.
Незнам како ке го протолкувате мојот пост, се надевам дека никој нема ниту да ми се налути ниту да се увреди, бидејки на крајот на краиштата можеби и мене ке ме задеси таква судбина и јас сум полна со хормони.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Miki » 03 Oct 2013, 18:57

Bebufce ushte ova...za pari mozesh se da napravish vo ova vreme, ama pls kazi mi koj d-r kje se nafati da go pravi ivf vo tvojov slucaj, da go otpisam kako struchnjak i kako covek.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Lejla7 » 03 Oct 2013, 19:39

Бебуфче wrote:Беломорка јас и мм имавме односи секогас како сто требаше реално да си кажам цовекот бегаше од работа за да си дојде да си заврсеме работа па пак назад по 3 пати на ден сме имале па што фајде пак нисто по 3 саата нозете ми биле кренати па пак ништо и да се борам уште со тоа па реално да ти кажам пари месчно трошам колку што треба и колку што не треба а за ин витро ни 1 нема да жалам ако сака и 10 000 евра нека биде ке ги дадам и ке ги соберам но дај боже да не дојде до тоа ако не биде до април,мај нај касно одам зошто времето да си губам без потребно !!! и кога тие пари би ги цувала ај др година ако не биде ке одам па ке дојде таа год па ке речиш ајј уште малку а за што ради финансиски а можеби до сега ке си имала и 2 дечиња !!! извини нешто ако те навредив но јас гледам од моја точка зошто парите ги трошиме за глупости а за оваа се штедиме скапо било ма немојте кој сака нека каже скапо дека е каљко што мораме леб секоја ден да купуваме така мораме и оваа да го направиме зошто тоа ти е се во животот за тоа живееш искрено не сакам никој да се навреди !!!!!! беломорче незнам можеби имаш направено инв ама да било по рано межеби ке било и друго јас незнам како може толку некој да не цека па во америка ке отидам ке направам инв ако 5 пати не биде тука ама мора да биде !!!!!!! ИЗВИНТЕ НА ДОЛГИОТ ПОСТ !!!! (a2)
И јас морам да се замешам во муабетов. Бебуфче, потполно те сфаќам како се чувствуваш и ја разбирам твојата желба за дете и несакањето да чекаш, но најискрено да ти кажам грешиш за многу работи...Децата се вредни, да, но опседнувањето со мисла дека мора да се имаат сега и веднаш затоа што сите наши пријателки и блиски ги имаат прави само нашиот живот да биде безвреден...Дали само за тоа живееме? Не, јас не се согласувам. Сакам дете, но не мислам дека мојот живот би бил залуден кога би го немала. Има многу парови што немаат деца, што треба тие да направат, да се самоубијат бидејќи не го постигнале највредното во животот??? И си имам и јас свои моменти кога ме фаќа паника и мисли што се сум можела да направам во минатото ама добро кажа Мики - тие одлуки што сум ги донела биле најдобри и најисправни за тогаш.
Во врска со парите за ИВФ, јас не се согласувам дека тоа ти е секојдневна потреба како купувањето леб. Не. Јас уште отплаќам кредит за неуспешно ин витро од пред две години, а во меѓувреме потрошив огромни пари за инсеминации, уште едно неуспешно ин витро, рутински испитувања...и можеби ќе ви звучам себично, но тешко ми паѓа што не можам да одам на одмор како и сите други и што не можам да си приуштам некои нешта. Не е тоа трошење за глупости за мене, тоа ми е потреба, некои работи прават да се чувствувам исполнето и ми го прават животот поубав, зошто да си ускратам се кога финансиски не сум моќна да потпрам таков трошок. Да не дојдеш во ситуација кога заради ин витро и тоа неуспешно не си во состојба да си ја платиш сметката за струја. Јас тоа сум го поминала и не би го минувала пак.

Не сметам дека треба да бидеме жртви за децата без разлика дали се во процес на правење или се веќе родени. И нашиот живот вреди и е само еден па не мораме да го трошиме само на низи од ИВФ обиди. А ти си толку млада и имаш толку работи во кои треба да уживаш, а имаш и време, да сум на твое место искрено уште неколку години не би се замарала ни со темпирани односи, камоли пак со ИВФ. Но одлуката е твоја и ако имаш финансии и навистина си решена да пробаш, тогаш пробај. Извини ако кажав нешто погрешно

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”