Кога е време за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by belomorka » 02 Oct 2013, 08:56

da ja pozdravi[ drugarkati od mene и да ја прашаш од каде тоа она знае дека со ивф е најлесно, со ивф е најтешко ама кој да ги чуе нашите маки.
инаку во врска со рефундирањево, си ги гледав документите што ги имам, јас не сум сочувала ниту една сметка од инекциите (sad1) , ама имам сметки со извештај, од проверка на хормони од апликации на хормоните и од двете пункции, како и документ од ваучерот што сум го предала и платила партиципација а трансфер немаше. па се мислам да ги поднесам во фондот за рефундирање некаде окулу 25.000 денари се тоа, и да објаснам за ваучерот од фондот па можеби ке ми врата некој денар (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Lejla7 » 02 Oct 2013, 12:34

merlin wrote:јас не сум правела инвитро и недај боже да стигнам до таму..мм ми има речено " јас тебе те сакам и животот ќе го живееме дали со деца или без сеедно, не дозволума хормони да ти ставаат", јас подруго размислувам само го молам господ да не ме стави пред такво искушение (prayer)
така да и јас сум за по релаксирано и по природно
И мм не сака да се клукам со хормони, и преку глава му е од се, ама ако е тоа единствениот начин да добијам дете, прифаќам се (всушност веќе два пати прифатив)...Не размислувајте за хормоните како да се баук, точно е дека не треба да се пијат како бонбончиња, но кога има медицинска индикација...што се мора се мора
Инаку, и јас не сум за веднаш одење на ин витро, но од друга страна - да ви кажам колку време сум изгубила во чекање природно да останам, да пробав пред триесеттата со ин витро, до сега ќе имав дете...оти реално поголеми шанси има за забременување со ИВФ кога си помлад од 30...статистички...се прашувам зошто ми го губеа времето велејќи ми само да се опуштам...признавам опуштање 1 -2 години ама повеќе, никако ...

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by merlin » 02 Oct 2013, 19:37

Лејла во право си..конкретно муабетот ми беше за бебенца 3 дека сепак 22 и не се загрижувачки години...а за се друго се согласувам со тебе. и јас сум до овде кај што сум од има време малда си....за ивф сигурно ќе има расправии со мм но , јас на се би се нафатила за добијам дете..еве сега као се е во ред, ќе почекам уште некој месец и несакам повеќе да губам време...

Бебуфче
Член
Член
Мислења: 132
Придружен: 17 Jan 2013, 13:46
Му се допанале: 37 пати
Им се допаднал: 59 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Бебуфче » 03 Oct 2013, 00:32

Оф мили мои колку ве сакаааам што ме подржавате и ми давате сила за понатака многу ми значите !!! Знам дека е смешно сето тоа што ние сме премлада но нели желбата за бебе е пре пре голема !!! Незнам значи што е работата бебенца3 јас ги имам сите испитувања направено и за мене и за маж ми значи се е во ред немаме никаква медицинска препрека а мене баш тоа ме загрижува зошто не бива кога е се во ред но изгледа дека одговорот на тоа ми е неможеш да имаш се што ке посакаш во секој момент треба да почекаш така ми одредил господ па како што е он никој не !!!!!! Инаку на yahoo не се уклучувам зошто сум го заборавила пасс ако ми текне кој беше ке прочитам !!! За ин витро одлучив така како што вие ми кажавте сепак сте по возрасни (rolll) дебора мила мојата мајка е 44 а татко ми 45 год и имаат три златни керкички односно сме три сестрички (tongue) Поздрав (a2) ах беломорка за малку ке те заборавев немој ни случајно да си помислила дека јас на тебе ке се налутам никако и во никој случај не сум таква јас (tongue) супер е тоа сето но пак ке кажам желбата за бебе е преголема прифакам совети така е слушај паталец а не гаталец (tongue) !!!!

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Miki » 03 Oct 2013, 02:54

Bebufce, zoshto gi potcenuvash inseminaciite?!? Za vasiot slucaj, na 22 gidini, se odlichna rabota koja moze da ima uspeh. Treba da imash verba i da si gi napravish kako shto te sovetuvaat doktorite. Pa tie ne se izmisleni da ne maltretiraat. Toa ti e brz eftin i bezopasen nacin da si pomognete. Na 22 e rano i da pomislish na ivf a ne pa da gi forsirash rabotite. Ako me prashash, na 22 e rano da mislish na deca voopshto :)))) ama toa e druga diskusija )

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by belomorka » 03 Oct 2013, 08:00

миличка. а јас да те прашам тебе вие колку пати месечно имате однос? еве и кај нас на 40 се е во ред па несака. (ама јас знам зошто несака ние едвај еднаш имама однос во месецот) и престани со таа преголема желба може да ти се покачи пролактинот па да направиш беља, ајде и јас да ти го кажам оној фамозен збор ОПУШТИ СЕ, збор кој сите на форумов не нервира вклучувајки ме и мене, ама изгледа вистина е.

оо 13 јк браво. а која терапија ја примаше мименце.

mimence
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 02 Oct 2013, 10:00
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 5 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by mimence » 03 Oct 2013, 08:11

zdr Бебуфче
jas mislam deka e vreme da pocniash da mislish na bebe iako imash 22 godini,zatoa sho jas go pominav toa i nesakam da ja napravish istata greshka sho ja napraviv jas..vo kratki crti eveja mojata sudbina
se mazis na 22 godi.posle 1 god brak od koga nemashe nikakvi rezultati pojdov na lekar se ispostavi deka imam pokacen prolaktin sho zavrshiv so snimanje ma magnetna fala bogu izleze deka e vo granici na normala i toa predizvikan od stres.go namaliv so bromergon i beshe ok pominaja god i jas se nadevav sega ovoj mesec drugiot od samiot stres i pomislata i zelbata za dete jas toj prolaktin go krevav pred ovulacija i unistuvav se.ako gi poslusav togash moite roditeli za invitro mozi denes ke beshe poinaku...se beshe vo red dodeka eden den mazotmi imashe nesreka i go izgubi ednio testis...svetot mi se sruzi,,sprermogramot dojde na pola a od samiot stres i lekarstva sprermatozoidite stanaja leplivi eden so eden mrzlivi..posle 4 godi (znaci pominaja 12)do moeto prvo invitro .sho go naprajv pred 7 dena i go cekam rezultatot povtorno so stres...zatoa mila uzivaj i zgrapci go zivotot sepak pogolemi se sansite na 22 otkolku na moite 34 (a2)

mimence
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 02 Oct 2013, 10:00
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 5 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by mimence » 03 Oct 2013, 08:19

belomorka zdr
se resiv za in vitro preku nok rekov dosta e
zaminav kaj dr.tashe 12 den pred menstroacija.me pogledna coekot i ednostavno mi rece od ponedelnik pocnuvame so terapija.na 9 den pred menzis jas pocnav so superfact a na 3 den od menz pocnaja da me bockat so 4 merionali na den koi gi primav 9 dena.na 13 den od menz mi beshe izvrshena punkicija so 13 jajce kletki od koi 12 bea zreli a se oplodija 5.od niv 3 vrateni so dobar kvalitet

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by Miki » 03 Oct 2013, 09:11

Мименце, многу ми е жал низ што сте поминале и искрено посакувам ова патешествие да има среќен крај. За жал, некои работи не можеме баш да ги планираме и контролираме. Ако го имаме нашиот живот и судбина на лента, од почеток до крај, секако сите ќе носиме во многу моменти поинакви одлуки. Но сигурна сум дека во дадениот момент и дадените околности, одлуката била вистинска и не била грешка. Тоа е најважно.
Немој да заборавате дека целата терапија во ivf процедурата не е апче за глава и тоа си има длабоки и тешки последици на нас. Сметам дека ivf е нужно зло и не треба да се посегнува по него додека не се исцрпат сите побезболни методи. Тие методи си се точно пропишани и си постои процедура. Не е смислена од ракав, туку од вагање на ризиците и последиците и долгогодишно искуство на стручњаци во областа.
Кога мора, мора...и фала му на Бога што постои како опција. Ама мисалм понекогаш си го земаме 'здраво за готово'.
Плус, и кога нема баш никаква причина за неуспех, може да биде неуспешно. Впрочем како и секој природен циклус, може да не биде успешен и тоа не значи дека нешто не е во ред. Ама со ivf значи примена огромна доза на хормони и претрпен физички и психички шок на организмот, истрошени финансии (што во ова време колку и да сме стабилни и јаки финансиски не е за потценување) и сето тоа...
На 22 години има доволно време и за други безопасни неинвазивни методи, зошто да се прави притисок и на самата психа и одма да се форсира ivf на своја штета.

mimence
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 02 Oct 2013, 10:00
Му се допанале: 8 пати
Им се допаднал: 5 пати

Re: Вашето искуство со ин витро

Post by mimence » 03 Oct 2013, 09:18

te razbiram i svakam i jasno mi e i za hormonite pri invitro i stresot i psihata ama mlad i jak organizam polesno ke gi pomini fazite i procesite od invitro terapijata so pomalku posledici nesakam nikoj da navredam no sepak 22 so moite 34 e golema razlika ...se nadevam negresham ova e sepak samo moe mislenje. (sad1)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”