Менструален циклус после ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Менструален циклус после ин витро

Post by RedRose30 » 27 Nov 2013, 13:42

Здраво девојки,

Да си споделам уште нешто со вас. Нели правев ИВФ пред месец и пол, па добив, па за две недели имав овулациско крварење и сега треба да добијам. Гледам, два дена ми касни .... и си викам „еј може па и кај мене се случи чудо, да си земам тест“..... Ама ништо bfm ... се понадевав за момент (unsure)

Дали некому му доцнело после ИВФ и дали ова ќе ми го поремети планот за ИВФ на природен циклус, бидејќи овој месец фактички не ми е редовен мензисот ???

(bu)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Менструален циклус после ин витро

Post by snegulka83 » 27 Nov 2013, 15:40

И јас исто како RedRose30 ин витрото го првев пред месец и половина и беше неуспешно (sad1) . После добив и сега ми касни цела недела. Не се ни надевам на bfp оти нашата дијагноза е олиготератоастенозооспермија. Цело време чекам, ми фалат уште хормоните од 3 ден и да аплицирам за ваучер за ин витро преку фонд. Првото го правевме приватно. Незнам дали е нормално и уште колку да чекам пред да одам на лекар. (kup) за сите.

NadicaG

Re: Менструален циклус после ин витро

Post by NadicaG » 27 Nov 2013, 16:49

девојки да ве утешам,многу нормално да се поремети целиот циклус,сме примиле толку многу хемија,сосеманормално е овашто ви се случува.
Кај мене беше случајот сличен,првиот мензис после инвитрото ми беше многу обилен,но и тоа е нормално ,имав овулација на двата јајника (smile) ,лазарески беше на пат па го испуштивме тој циклус,но рече обавезно следниот на природен циклус,јас следниот и тоа бев во бања и сауна ,зошто на одмор бевме август месец,не добив,тоес добив но црна менстроцаија,пишував во посебна тема,се извадов од памет,се што читав на интернет и јас не очекував bfp ,зошто и ние имаме олигоастетератозооспермија,отидов на преглед имав огромен фоликул,без менстроација како што треба да добијам,тоа е се од хормоните што ги примав,ми даде лазарески оргаметрил ,за да го фатиме следниот природен циклус,но искрено се изнамачив со апчињата,имав вртоглавици ми се покачи притисокот,ај некако ги допив,тек мислам во ноември добив нормален циклус,а инвитрото го правев јуни (scared)
една прегратка да изджите овие неколку месеци (a2)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Менструален циклус после ин витро

Post by RedRose30 » 28 Nov 2013, 00:33

Ни јас не сум била на лекар, ниту за крварењето, ниту за доцнењето. Ми здосади да одам секој втор ден, преку глава ми е (tap). Декември ќе одам и ќе си раскажам се.

Ве гушкам и поздравче (a2)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Менструален циклус после ин витро

Post by anonimna123 » 01 Dec 2014, 23:38

jas posle prvoto invitro koe zavrsi so blighted ovum dobiv so edna nedela zadocnuvanje

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Менструален циклус после ин витро

Post by anonimna123 » 19 Jan 2015, 00:57

Na mene sega prviot ciklus mi docnese 9 dena po ivf no sega i vtoriot docni sto e cydo za mene sekogas kazi reci ciklusot mi doaga porano edno pet dena otprilika so mm probavme edno tri cetiri pati sega prirodno da ostanam bremena kaj nas sega nemase nikakov problem za bremenost no ete invitroto zavrsi so biohemiska bremenost vo sreda sum kaj lazarevski pa ke vidam so ke mi kaze

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Менструален циклус после ин витро

Post by bebe2 » 17 Feb 2015, 14:40

Мене ми доцнеше 3 дена но денес мислев дека добиф бев во вц и на бришење розево ама нема да крварам од сабајле само на бришење розево ми е инаку не сум ркварела се уште

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”