Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nina13
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 16 Jan 2018, 19:12

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Nina13 » 19 Jan 2018, 20:05

Девојки ве молам за одговор:
Дали документите мора да се заверени со потпис и печат за да се поднесат во фондот за ваучар за инвитро? На клиника не ставаат печат и потпис. Ве молам некој што поднел да ми објасни :)
Фала.
Позз

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by snegulka83 » 21 Jan 2018, 02:24

Нина документите ти ги потпишува матичен гиниколог и електронски ги испраќа(така беше јас кога поднесував пред една година). Така да мора да ти се заверени. А за резутатот мислам дека можиш да го испратиш, иако не се хормоните во референтни вредности. Тоа им е работа на докторите пред инвитрото ке си дадат ако треба некоја терапија за припрема. Со среќа и да ти одобрат од прва.

Nina13
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 16 Jan 2018, 19:12

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Nina13 » 22 Jan 2018, 20:33

Фала на одговорот снегулке :)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by borjana » 25 Jan 2018, 15:00

Нина јас кога бев во фонд ми дадоа неколку листи да ги попунам да соберам документи ида ја однесам сета документација пак таму ова информација од април мај некаде....

Nina13
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 16 Jan 2018, 19:12

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Nina13 » 30 Jan 2018, 18:07

Борјана дали се тоа обрасците што ги има на страната на фондот? Изјави од двајцата партнери и уште нешто за финекологпт што пополнува? Дали ти одобрија, колку време чекаше одговор? Се надевам успешно ти искочило се !!! И ако може инфо каде правевте инвитро и како си задоволна ?

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by borjana » 30 Jan 2018, 23:24

Сите документи, хормони, ХСГ проодност на канали, брисеви, пап, спермокултура и два спермограми, две инсеминации докторот требаше да пише барањеи да ги поддадеме имав во план да правам во New Born зашто таму има мн добар ембриолог, но фала му на Господ останав природно бремена и не стигнав ни да ги однесам... Јас бев во фонд за здравство таму ми објасниа сто треба да направам истоо и матичниот ми помогна.Имав само две инсеминации зошто докторот рече ке ги прима и со две кога ке ја наведам причината а тоа беше слаб спермограм и тежок синдром на полицистични јајници. Јас мн се напнав ги сменив сите навики вежбав користев витамини мн и чаеви и кај мене со помош на Господ се средија работите. Ти посакувам и тебе исто да ти се случи природно. Инаку мн размислував за која клиника и според сите истражувања најмногу допре до мене New Born. Се најдобро ти посакувам..

Nina13
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 16 Jan 2018, 19:12

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Nina13 » 07 Feb 2018, 19:29

Фала на убавите желби Борјана! Дај боже од твоја уста во божји уши :) браво се израдував на твојата среќа ти посакувам само убавини и понатаму !

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Iris82 » 06 Aug 2019, 09:42

Здраво на сите после подолго време.
Помина скоро 5,5 години од успешното инвитро, па сега размислуваме да одиме на второ (b4).
Од времето кога вадевме документи за Ин-витро преку фондот до сега се случиле повеќе промени, па ме интересира, бидејќи еднаш добивме ваучер од фондот кој го искористивме, но тагаш постапката не заврши успешно, па нарено не ни пробувавме преку фондот туку приватно, дали имаме право за второ дете да добиеме ваучер или не.
Ве молам доколу некој е повеќе запознаен нека ми одговори.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”