Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Vega » 17 Dec 2014, 10:22

Zdravo devojki!

Kje mozhete li da mi kazhete od koga kje vi bide odobren vaucherot od fondot i koga kje go dobiete, kakva e procedurata ponatamu? Jas in vitroto kje go pravam vo Sistina kaj dr. Lazarevski. So pismoto od fondot i upat od matichen treba da odam vo Sistina, da se javam kaj sestrata na Dr. Lazarevski, da zakazham ili kako???

Vi blagodaram odnapred!

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by bebe2 » 17 Dec 2014, 12:17

Vega wrote:Zdravo devojki!

Kje mozhete li da mi kazhete od koga kje vi bide odobren vaucherot od fondot i koga kje go dobiete, kakva e procedurata ponatamu? Jas in vitroto kje go pravam vo Sistina kaj dr. Lazarevski. So pismoto od fondot i upat od matichen treba da odam vo Sistina, da se javam kaj sestrata na Dr. Lazarevski, da zakazham ili kako???

Vi blagodaram odnapred!
Јас одговор добив после три недели од денот кога ги подадов документитете и кога ќе го добиеш ваучерот и упат од кај матичната и сите документи што си ги доставила во фондот треба да ти се во копија и тије ги земаш една копија да си чуваш за себе од сите тоа е се со среќа мислам дека помогнав

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 17 Dec 2014, 13:04

Mislam deka Bebe2 ne go razbrala prasanjeto. Vega prasuva sto koga ke dobie vaucer.
Vega, ke se javis kaj sestrata na doktorot otkako ke go dobies vaucerot i taa ke ti kaze sto ponatamu.
Upat ne mora vednas. Ke ti kazat, samo ti javi se da im kazes deka si dobila vaucer i se ke ti objasnat.

So sreka

Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Vega » 18 Dec 2014, 09:00

Fala vi devojki!

vchera go dobiv pismoto od fondot, i taman mislev deka e pozitiven odgovor no mi pobaraa da dostavam 4d eho i izveshtaj. Rabotata e vo toa shto jas vekje dostviv 4d eho i izveshtaj. Vchera otidov da gi sporedime dokumentite (jas so moite kopii za da dokazham deka sum dostavila) no doktorkata koja go vodi mojot sluchaj ne beshe na rabota. Druga doktorka mi reche vo red mi bile dokumentite, no sepak da im dostavam pak za sekoj sluchaj (ner) Toa e, kje dostavam pak, nema shto da se pravi. Sakav ushte da ve prasham, mojot sluchaj go vodi Dr. Natasa Velkova, pa dali mozhebi imate nekoj broj na tel. da ja pobaram i da ja prasham konkretno za shto stanuva zbor (bidejkji na stranata na FZOM nema nejzin broj).

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 04 Jan 2015, 20:12

Драги мои, Среќна и бериќетна нека ви е Новава година и сите што поскоро да си станеме мамички.

Би сакала да прашам... Откако ке се добие ваучер за ИВФ преку Фондот, за колку време после тоа треба да се искористи ваучерот или колку време важи ваучерот откако ке се добие ?

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by RedRose30 » 04 Jan 2015, 21:28

Среќна нова и на тебе, се најубаво. Ваучерот треба да се искористи во рок до шест месеци ... среќно (thumbsup)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 04 Jan 2015, 22:36

RedRose30 wrote:Среќна нова и на тебе, се најубаво. Ваучерот треба да се искористи во рок до шест месеци ... среќно (thumbsup)
Благодарам RedRose30 (smile)

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Beba1 » 14 Jan 2015, 16:13

Zdravo devojcinja, kako ste mi ete me i mene sobiram dokumenti za 2 IFV i marfi stalno mora da ima nesto i vo PAP testot imam kandida... moeto prasanje e dali treba da bide cist Pap testot ili ke bide i ok ako vaka go predadam.
Thnk na info odnapred (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 09:11

Za ova veke diskutiravme na prethodnite stranici. Pap so kandida e ureden Pap dokolku kandidata ne se pojavuva na brisevite. Jas so vakov Pap dobiv vaucer. Sto ti veli maticniot ginekolog?

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Beba1 » 15 Jan 2015, 12:03

Matinata vika deka e ok, deka ne e nkakov problem i deka nema potreba da se pravi nov i slicno. Kako si mi ti Lejla7 raste li meseto (big-hug)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”