Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 27 Feb 2015, 23:18

aneance wrote:Ne amerikanski e go ima na max tv ,boom tv ,total tv go ima a za drugite operatori nez
Ti blagodaram premnogu :)

angjelka
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 13 Feb 2015, 09:39

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by angjelka » 10 Mar 2015, 09:58

Женички незнам дали постот ми е на право место... со оглед на тоа што првпат пишувам .... ве следев до сега и ми бевте неверојатна потпора ... Денес ми е 5 ден од мојот ЕТ, па сакав да ве прашам дали вашите IVF беа со ICSI метода или обични ? Овие 2WW се најтешкиот период од целата постапка. Поздравче милички

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 10 Mar 2015, 10:30

Првото ин витро ми беше обично, второто и третото со ИЦСИ и покрај тоа што не се работи за неплодност поради машки фактор. Едноставно, докторот сметаше дека така ќе имаме поголем успех.
Со среќа (bu) Двете недели многу бавно минуваат, но сепак минуваат.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by sweety » 10 Mar 2015, 11:01

КАј мене ќе биде ивф метода не исци , а искрено и незнам што е разликата кај нас иако е машки фактор проблем сепак докторот одлучи да не биде исци,па ќе видиме што ќе покажат резултатите, ти посакувам успешно ин витро

angjelka
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 13 Feb 2015, 09:39

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by angjelka » 10 Mar 2015, 11:09

ICSI е метода во којашто еден сперматозоид се зема и директно се вбризгува во јајце клетката, за разлика од обичното каде се оставаат во сад па да дојде до оплодување по „природен" пат. Особено се препорачува кога проблем е машки фактор и наводно има поголеми шанси (thumbsup)

angjelka
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 13 Feb 2015, 09:39

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by angjelka » 10 Mar 2015, 11:11

И најуспешно и нас сите вас што чекате... дај боже сите да се радуваме овој пат (rad)

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 14 Mar 2015, 11:45

Citav sega na wb stranicata na fondot, i pisuva deka pacientki so visoko FSH nad 12,5 odnosno i so nisko AMH imaat pravo samo na eden obid so sopstveni jajce kletki (sad1)

amsterdam
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 15 Jan 2014, 18:13

zdraRe: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by amsterdam » 02 Apr 2015, 20:37

Zdravo denes dobiv pismo od fondot po vtor pat.koga gi podnesov dokumentite mi baraa uste eden spermogram zasto napravenite dva vo sistina i remedika ne se sovpagale mi baraa nov napraven na histologija skopje dostavivme i denes vo ova pismo pisuva deka treba uste eden spermogram od GAK.dali nekoj znae sto e toa gak.pozdrav

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by snegulka83 » 02 Apr 2015, 21:02

GAK= Гинеколошко Акушерска Клиника. А зошто толку многу спермограми? Зарем толку се разликуваат во вредностите?

amsterdam
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 15 Jan 2014, 18:13

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by amsterdam » 02 Apr 2015, 22:07

Vrednostite se slicni no dijagnozite se so razlicni iminja:astenoteratozoospermija-namalen broj podvizni spermatozoidi namalen broj na normalni.oligoastenozoospwrmija-namalen broj na spermatozoidi i nivna namalena podviznost.oligoteratozoospermija-namalen broj na spermatozoidi i namalen broj na spermatozoidi sonormalen oblik.ova se dijagnozite site se slicni neznam zosto uste eden spermogram baraat

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”