Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
sweety87
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 21 Apr 2015, 23:22

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by sweety87 » 21 Apr 2015, 23:33

Здраво јас сум нова на форумов и имам едно прашање. Дали може да пратам копии од потребните документи за ИВФ,и дали ќе има проблем бидејќи на брисевите имам candida albicans, но матичната ми рече дека тоа не би требало да претставува проблем и да ги поднесам документите ???? ве молам за одговор

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 22 Apr 2015, 06:34

sweety87 wrote:Здраво јас сум нова на форумов и имам едно прашање. Дали може да пратам копии од потребните документи за ИВФ,и дали ќе има проблем бидејќи на брисевите имам candida albicans, но матичната ми рече дека тоа не би требало да претставува проблем и да ги поднесам документите ???? ве молам за одговор
Јас колку што знам оригиналите се доставуваат во фондот, а кај нас остануваат копиите. Единствено ако правиш ИВФ по втор пат, па некои испитувања да важат уште, тогаш би требало да ти важат копиите. Најточно ке ти кажат ако се обратиш директно во ФЗОМ. Јас сепак се надевам дема ти е прво ИВФ и ти посакувам многу среќа низ целиот процес (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 22 Apr 2015, 12:43

Од лично искуство знам дека кандида на Пап тест не е проблем за одобрување ваучер. А за кандида на брисеви не знам.

umno
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Sep 2014, 23:09

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by umno » 06 May 2015, 21:30

Здраво, имам аплицирано за ИВФ во Фондот, за втор обид пред 2 недели. И кога се јавив денес да прашам до каде е процедурата, ми рекоа дека комисијата има реизбор, случајот е на чекање и не се знае кога ќе се формира комисијата?!?!?! Дали некој има скоро поднесено документи и евентуално има слично искуство? Нормални ли се овие во фондот, или ....???? Башка што иструбија по вести дека од 20 април електронски ќе се аплицира и следи процедурата, а за тоа ни во фондот ни матичните појма немаат за тоа како ќе се реализира...

amsterdam
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 15 Jan 2014, 18:13

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by amsterdam » 22 Jun 2015, 11:45

Zdravo dali nekoj znae da mi kaze kakvo e ova ispituvanje 4AIH

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Bela » 22 Jun 2015, 12:25

Дали имаш правено инсеминации, да не е тоа Амстердам.

amsterdam
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 15 Jan 2014, 18:13

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by amsterdam » 22 Jun 2015, 13:55

Nemam praveno insiminacii moze da e toa

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 22 Jun 2015, 14:06

Сто посто се инсеминации, ти бараат 4, за "A" не се сеќавам од што беше кратенката (можеби Assisted), ама "IH" е Insemination by Husband дефинитивно.
И кај мене ја пишуваше истата кратенка, само ми бараа 3 поради тоа што веќе имав едно ин витро правено.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 22 Jun 2015, 17:56

Se setiv, A = Artificial.
AIH = Artificial insemination by husband

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by only44you » 22 Jun 2015, 21:56

Mene pa maticniot ginekolog mi kaza deka na nekoja negova pacientka od fondot ja vratile i i pobarale 5-ta inseminacija i zamislete pettata insmeminacija vrodila so plod (smile)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”