Ин-витро преку фондот за здравство

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
amsterdam
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 15 Jan 2014, 18:13

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by amsterdam » 22 Jun 2015, 22:06

Vi blagodaram za pomosta.denes se slusnav so mojot doktor pa toj mi objasni deka se raboti za inseminacii.mi baraat 4 inseminacii.

mimi-djon
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 03 Feb 2015, 10:13

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by mimi-djon » 29 Jun 2015, 14:35

Здраво девојки,јас сум нова на форумот,ве читам и навистина најдов утеха во вас.Со мм сме скоро во брак но уште од почетокот почнавме да работиме на случајот за бебе но ништо .Бевме да правиме спермограм и излезе пробле азоспермија,после тоа одма направивме биопсија и извадија добри сперматозоиди(кои стојат сега замрзнати).Ме интересира што од сите документи за во фондот ке треба од него,имаме спермограм но немаме спермокултура,дали ке треба уште еден да прави спермограм.Ве молам упатете ме знам дека има многу со мојот проблем.Со срека на сите кои ја започнаа инвитро постапката се надевам еден ден на сите ке ни се исполни сонот за мајка (t3) (part)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by DemetraD » 20 Jan 2016, 19:00

Сакав да прашам документите за инвитро се носат во републички фонд кај мајка тереза или тој фонд кај црвен крст ? И ги земаат оргиналот документи или фотокопии ? Планирам утре да ги однесам ама заборавив да го прашам гиникологот а утреми е втора смена

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Sofija1 » 03 Feb 2016, 19:36

Јас ги носев документите кај црвен крст, а потоа тие што ми ги побараа дополнително кај мајка тереза. Инаку се носат оригинали и плус една копија за да ти стават печат на неа и потоа таа ти важи како оригинал. Оригиналот останува кај нив.

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Beba1 » 15 Feb 2016, 12:15

Zdravo Devojki, da ve zamolma za edna infomacija na brisevite od mikrobiologija mi najdoa kandida dali ke mi se odobri vaucer za IVF inaku ova mi e sega 3 pat :( Dali mozebi ima nekoj iskustvo so ova.
Blagodaram
 ! Message from: Дебора
Беба ќе те замолам да се држиш до правилата и да пишуваш на кирилично писмо.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by sweety » 15 Feb 2016, 20:02

Немам искуство но што сум читала од други искуства за кандида мислма дека не прават проблеми за одобрување на ваучер.

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by DemetraD » 21 Feb 2016, 01:27

Станувам нестрплива читам од фондот ви одговориле за три недели јас чекам веке месец и нема ништо . Незнам да се јавам од понеделник да чекам уште незнам.што да правам . Одговор добивте на меил , ви се јавија , по пошта ?

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by kit-kat » 21 Feb 2016, 09:07

Можеби имаат повеќе гужва или така се погодило. Мислам дека има броеви за контакт па прашај си.
А како одговараат искрено не знам. Ќе ти каже поискусна членка.
Инаку со среќа. (smile)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by DemetraD » 22 Feb 2016, 11:24

Утрово ми дојде писмо од фондот со одговор документ за начин на прво забременување а јас врска немам што бараат им испратив документ за инсеминацијата за првото забременување Некој вакво искуство ? И некој телефон за контакт од фондот да знам што бараат ?

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Sofija1 » 28 Feb 2016, 00:13

Beba1 wrote:Zdravo Devojki, da ve zamolma za edna infomacija na brisevite od mikrobiologija mi najdoa kandida dali ke mi se odobri vaucer za IVF inaku ova mi e sega 3 pat :( Dali mozebi ima nekoj iskustvo so ova.
Blagodaram
 ! Message from: Дебора
Беба ќе те замолам да се држиш до правилата и да пишуваш на кирилично писмо.
Беба, мене за првото ин витро ми одобрија со кандида, доколку поднесуваш така во меѓувреме примај терапија, случајно да не ти побараат уште еден брис.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”