Празен фоликул???

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Празен фоликул???

Post by RedRose30 » 18 Jan 2014, 09:54

При обидот за ИВФ на природен циклус, односно мое трето по ред имав еден фоликул. Се плашев да не прсне пред закажаната пункција. Не прсна, меѓутоа при пункцијата се испостави дека фоликулот е празен (scared) .... нема јајце клетка???? Сеуште не ми е јасно како (scratch)

Па јас имам редовна менструација. Нели менст. значи исфрлање на неоплодената јк??? Навистина не ми е јасно. Кога биле инсеминациите др ми викал дека не ни мора со стимулации, бидејќи имам добра овулација и немам проблем во врска со тоа. Минатиот месец на ехо имав жолто тело - нели тоа значи дека имало оплодување, ама не успеало???

Дали некој знае нешто во врска со ова да ми објасни, ве молам...

п.с.Дебора, те молам доколку не е темава на правилно место, премести ја.

Фала

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Празен фоликул???

Post by Lejla7 » 18 Jan 2014, 10:50

RedRose, milicka, veke ti pisav vo tvojot dnevnik deka Klomifenot sozdava prazni folikuli, toa mu e nus pojava.No toa ne znaci deka ti nemas ovulacija ili deka ne sozdavas jk.Mene ova mi go naglasuvaa pri sekoja inseminacija so Klomifen.Ednostavno taka deluva kaj nekoi zeni. Ne se sekiraj. (a2)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”