Боледување за ин витро постапка

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 09 Jan 2015, 19:56

Е сега друго не ми е јасно околу конзилијарното мислење , минатиот месец извадив конзилијарно и на него пишува важност 60 дена а подолу внесени датуми на пр. од 15,12,2014-до 15,01,2015 а тоа е еден месец..... сега планирам повторно со него да поднесам во фондот па незнам може да ме одбијат, дали на вашите конзилијарни мислења има такви датуми или само моето е грешка и освен конзилијарно минатиот пат ми побараа и извештај од специјалист вас ви бараат ли кога имате конзилијарно мислење плус извештај од специјалист!? (confus)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 09 Jan 2015, 21:20

Da, sega sum na boleduvanje id opst, od slednata nedela treba da otidam za boleduvanje 15 dena od maticen, pa posle mislam da prodolzuvam od fond uste kolku mi dadat, tolku. Ako mi dadat 60 dena i 60 dena kje bidam, ako mi dadat i tri meseci kje budam na boleduvanje. Kako sto sum isplasena od krvarenjeto i hematomot strav mi e do prodavnica da otidam, a ne pak na rabota. Se nadevam nema da me odbijat i kje mi dadat, a i sto ne mi dade maticnata pred nova godina epten me isplasi i mi zamisluva sega. A ja prasav togas i sestra Saska ama nesto ne mi objasni bas. Znaci vtoriot pat za 60 dena maticnata mi dava upat, a ne mi go dava taa boleduvanjeto?
Dreams, se nadevam nekoj kje ti objasni, jas duri sega kje gi teram ovie raboti.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 10 Jan 2015, 11:08

Ne Dreams, izvestaj od specijalist ne mi barale do sega. Znam deka na Komisija izleguvam so konzilijarnoto i so upat od maticen. More tri lista se - izgleda i specijalistot mi dava upat ili izvestaj, pojma nemam. Eve drugata nedela treba da prodolzuvam, bas ke razgledam i ke vi pisam. A inaku konzilijarnoto vazi dva meseci, no za zal od komisija sekogas mi odobruvaat samo mesec. Ednas se obidovme i so vrska da dobieme dva meseci za da ne trcam sekoj mesec no mi obrazlozija deka samo na zaboleni od rak davale dva meseci i poveke??? Inaku i kaj mene na konzilijarnoto stojat takvi dati.
Dorotea, znaci otkako ova boleduvanje sto ke go zemes od maticen ginekolog od 15 dena ke ti zavrsi, od maticnata ke si pobaras upat za komisija i so konzilijarnoto od Sistina ke podneses. Kaj mene malku e poslozena postapkata oti jas odam preku drzavno (maticnata mi zakazuva moj termin kaj specijalist vo nasava bolnica, pa toj mi izdava nesto kako upat i plus konzilijarno mi sprema koe neli mi go potpisuvaat uste dvajca specijalisti i direktor, pa so ovie pak se vrakam kaj maticnata i zemam upat za komisija). Ne znam kako bi odelo so privatno konzilijarno, jas zedov ednas, no ne go iskoristiv. I ne veruvam deka ke ti prodolzat poveke od mesec, tri meseci se dobiva ama so pozitiven test od in vitro na pocetokot, mene taka mi kazaa - a sega ti baras za patoloska bremenost, razlicno e toa. I da, maticnata ne ti go prodolzuva boleduvanjeto po istekot na 15 dena tuku so upat te praka na komisija. Od nea tolku maksimum boleduvanje.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 10 Jan 2015, 14:53

Fala mnogu Lejla, sega se' mi e jasno. Iskreno kako sto pred nova godina maticnata mi rece ne da mi dala boleduvanje zatoa sto kvotata i e popolneta, si mislam ako dvapati i pobaram da ne mi rece pak kvotata mi e ispolneta. Vaka, kje odam po procedura pa zdravje, se nadevam na povekje. Da, kje odam so druga sifra na izvestajot, se rasprasav. Se najdobro na site :) i na site da ni odobrat sto povekje odmaranje doma:)
Dreams, se rasprasav kaj prijatelkava za da znam i jas za mene, i treba izvestaj od specijalist.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 14 Jan 2015, 18:12

Od utre ja pocnuvam postapkata za boleduvanje. Utre kje mi otvori maticnata boleduvanje, trebase pred nekoj den ama iskoristiv slobodni denovi i za utre se dogovorivme. Potoa vo Sistina da mi spremaat izvestaj. Se javiv vo fondot da prasam dali kje mi go prifatat izvestajot od Sistina, rekoa nema da ima problem, ubavo mi objasnija sto i kako. Prijatelkata mi kaza deka ima broj vo fondot i ti zakakazuvaat koga da dojdes, nekolku dena pred istekot na prethodnoto boleduvanje. Ne prasav vo fondot ova, dali go ima nekoj od vas brojot? Ako go imate, pisete go, please. I vo Bukurest bolnicata, ili zad Bukurest? Na tel od fondot, kako da slusnav vo Bukurest, lekarska komisija. Fala :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 16:50

Dreams wrote:Е сега друго не ми е јасно околу конзилијарното мислење , минатиот месец извадив конзилијарно и на него пишува важност 60 дена а подолу внесени датуми на пр. од 15,12,2014-до 15,01,2015 а тоа е еден месец..... сега планирам повторно со него да поднесам во фондот па незнам може да ме одбијат, дали на вашите конзилијарни мислења има такви датуми или само моето е грешка и освен конзилијарно минатиот пат ми побараа и извештај од специјалист вас ви бараат ли кога имате конзилијарно мислење плус извештај од специјалист!? (confus)
Eve da potvrdam - pokraj konzilijarnoto mislenje treba i izvestaj od specijalist, denes gi zemav i dvete plus upatot od maticen ginekolog. Uste da podnesam.

Kaj nas mora prvo da ti istece boleduvanjeto pa da odis na komisija, taka mi kazaa i taka pravime. Maz mi odi vsusnost, ne jas.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 15 Jan 2015, 17:26

Denes go otvotiv boleduvanjeto od maticnata, i sega da teram rabota za konzilijarno i izvestaj od Sistina i potoa vo fond. E tuka malku ne mi e jasno, dali na denot na istekot na prethodnoto boleduvanje se odi ili koga kje istece? Kje mora pak da vrtam vo fondot. Ako znae nekoj neka pise, zamoluvam. Inaku bi sakala sto podolgo da bidam na boleduvanje, a ne da si igram igracki kako do sega, ova hematomot uste me plasi.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 18:32

Kako sto kazav, jas na komisija odam po istekot na boleduvanjeto. Kaj nas ne sakale pred vreme navodno. Site dokumenti (izvestaj, konzilijarno, upat) si gi stasuvam porano, no na komisija po istekot. Na pr. utre mi istekuva boleduvanjeto i denes imase komisija, no ne otidov. Duri vo vtornik (samo vo vtornik i cetvrtok e komisijata kaj nas). Ne znam kako e za Skopje.

Ti vtorata nedela zemi si izvestaj i konzilijarno, kako i upat od maticnata, a vo meguvreme javi se vo fondot da prasas dali moze pred ili po istekot na boleduvanjeto da odis na komisija.
Last edited by Lejla7 on 15 Jan 2015, 18:37, edited 1 time in total.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 18:36

I pametno ke napravis, navistina dosta si igras igracki. Ne sakav porano da te iskaram ama dosta se pravese junak (fr) .Bozem na rabota ne mozat bez tebe. Jas si presedov celo vreme doma i mnogu mi e ubavo. Sto e sigurno, sigurno e. Na tolku maka za da se dojde do ovde malo pripazuvanje ne e na odmet.

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 15 Jan 2015, 18:48

Па ете кај нас треба да се јавиш на комисија пред истекот на боледувањето,и не ми јасно како во една држава и тоа ептен мала секаде различна постапка! Најубаво е да си прашаш во фондот па точно да ти кажат да не го испуштиш датумот и после проблем! Поздрав!

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”