Боледување за ин витро постапка

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 11 May 2015, 13:06

Konecno mi go isplatija boleduvanjeto za fevruari. E sega imam prasanje povrzano so knizenjetp na boleduvanjeto. Boleduvanjeto spored komisijata za fevruari mi vlegyva i vo mart nekolku dena, do 04.03, a potoa sledniot mesec mi prodolzuva od 05.03 do april. I se taka, povrzano, nemam prekin voopsto. Me interesira, da ne mi gi zaboravat ovie nekolku dena od mart?! Zatoa sto sega mi e isplateno do 28.02. Kako odi isplatata? Mesecno, taka? Iako mi vleguva po nekolku dena vo sekoj sleden mesec? Strav mi e da mi gi zaboravat ovie nekolku dena, pa da recat ima prekin vo boleduvanjeto, a vsusnost nema. Celosno se' e povrzano.
Fala

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 11 May 2015, 18:40

Ke ti se isplati se bez prekin.
I kaj mene boleduvanjeto odese od 16ti vo mesecot do 15ti naredniot mesec, pa mi isplakaa za cel mesec. I koga ostanav na porodilno, 12 denovi imav iskoristeno boleduvanje od mesecot, a ostanatite bea veke porodilno, pa mi gi isplatija i tie 12.

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Sofija1 » 21 Jun 2015, 18:45

Dorotea111, од кого ти стигнаа на сметка средствата за боледување? Јас исто бев во февруари и пристигнаа во мај, но писува Министерство за финансии, уплата.
Дали е исто и кај тебе?

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by only44you » 21 Jun 2015, 19:28

Драги мои форумџики, имам едно прашање до вас...

Значи ме интересира за боледување за ивф... Тоа боледување го отвора матичниот гинеколог? И со која дијагноза го водат ?

Ве молам за одговор, многу ми е важно...

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dzuli » 21 Jun 2015, 20:54

Da maticnata go otvora za 14 dena i posle 14 dena odis na komisija znači maticnata na 13-ta den od e.t.ti dava predlog za komisija i plus dokumentite od e.t.i od betahcg site tri dokumenta zaedno so zdravstvena legitimacija gi dostavuvas do komisijata, a dijagnozata ti ja pisuva sekade veštačko oploduvanje ili ifv. Se nadevam deka ti pomognav pozz ;)

Blessed2
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Jun 2015, 15:29

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Blessed2 » 21 Jun 2015, 20:57

Дијагнозата е ин витро оплодување (вештачка инсеминација), првите две недели се од матичниот, а потоа со негов предлог се оди на комисија и таму ти даваат до од прилика два месеци. За понатаму ако е потребно, ти треба конзилијарно мислење од три лекари во една клиника, може и државна и приватна (најлесно мислам дека ќе добиеш од клиниката кадешто имаш правена ИВФ) и пак на комисија одобруваат боледување.

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by only44you » 21 Jun 2015, 22:04

Mnogu, najmnogu vi blagodaram najmili moi...

Sto bi pravela jas bez vas (big-hug)

Bebe
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 17 Jun 2023, 17:14

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Bebe » 17 Jun 2023, 17:21

Od koga moze da se otvori boleduvanjeto za ivf, dali spaga celata postpka ili mora strogo posle transfer?

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”