Боледување за ин витро постапка

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 20 Sep 2014, 09:53

Од работа ме известија дека по најново за септември цел што бев на боледување ќе ми следува 90% од плата (rad) Ова е измена на законот за која читав во весник уште летото - дека за две недели боледување ќе следи 70%, а за месец 90% со цел да се намалат лажните боледувања од недела и две недели - но не запамтив точно од кога ќе се спроведува. Очигледно од 1.09. стапила на сила.

Е сега, за наредните месеци кога ќе сум на боледување не знам колку ќе е платата, последно што прашав во Фонд веќе пишав дека ми кажаа 70% за ризична бременост, па ќе видиме.

А, и ова да не го заборавам. Матичната ме посоветува да не го користам конзилијарното од Систина при следно продолжување на боледувањето оти правеле проблем кога се работи за приватна установа. Место тоа, да си истрчкам три потписи од специјалисти од овдешнава болница и плус нели од директор. Така и ќе направам (оти и за рефундацијата на Клексан изрично ми нагласија во Фонд дека мислења од приватни клиники не признавале). Не е во ред, ама нека им биде.

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 19 Nov 2014, 12:33

Здраво на сите!
Сакам да прашам за болувањето што се користи при ин витро постапката затоа што и јас сум од тие ! На болување сум од 09.09.2014! После трансферот на 30,07,2014 земав само неколку дена болување и одев на работа до 25,08,2014кога земав одмор,прокрварев и бев во болница од таму матичната ми кажа дека за ин витро постапка ме следува болување што до тогаш незнев.Затоа што јас уште користев годишен одмор докторката ми го отвори боледувањетоа на 09,09,2014 за што малку ми правеа проблем во фондот-комисијата...требало да се прекине одморот и одма да се отворе боледувањето и дека после трансферот одма требало да користам болување а не да одам на работа... меѓутоа се среди некако работата.Е сега сум на болување од 09 септември и незнам до кога,мислев дека ке бидам 3 месеци значи до декември 11,ама за нареден пат ми побараа конзилијарно мислење што значи уште ке ми го продолжуваат само незнам до кога !
А како се зема плата за боледувањето јас за септември земав плата преку фирмата мегутоа за октомври ми пуштија ама многу малку,дали треба да чекам од социјалното или има некоја грешка во документите па да не треба надокнадно да се поднесуваат докумети и за платата ако ја чекам од социјалнотот!? Има ли некој искуство со вакаво болубање кога пуштат и колку пуштат плата ?
Поздрав!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 19 Nov 2014, 21:24

Jas od taa pricina ne zedov boleduvanje zaradi in vitro, tuku se vodam so dijagnoza abortus imminensis (nesto takvo, prosti ako gresam) - bremenost so rizik od spontan abortus. Pa so ogled na prethodnite losi iskustva dijagnozava i mi e na mesto i milo mi e sto ja poslusav maticnata koga me posovetuva da napravam taka.
Jas transfer imav isto vo juli. no ne ostanav na boleduvanje poradi toa sto kolektivno ostanavme na odmor tri dena potoa. Posle odmorot, maticnata mi dade boleduvanje od 15 dena, po cij istek so potpis od eden lekar od bolnica dobiv uste eden mesec boleduvanje. Veke za narednoto prodolzuvanje mi bese potrebno konzilijarno mislenje so potpis od trojca specijalisti plus direktor na ustanova. Pak si zakazav kaj istiot lekar od prethodno, sestrata mi izgotvi konzilijarno koe osven nego potoa go potpisaa uste dvajca specijalisti ginekolozi i direktor. Dijagnozata celo vreme e taa. I sekoj mesec na ist nacin so konzilijarno ke prodolzuvam do kraj.
Se nadevam deka barem malku ti pomognav.

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 19 Nov 2014, 21:36

Е па да Leja7 несто слично сум и јас значи штом ми го продолжѕваат боледувањето сигурно некоја друга дијагноза е не е само ин витро..... инаку за платата како ја зимаш до сега преку фирмата каде што си вработена или преку социјалното и знаеш ли точно колкав процент од платата ке земаме...затоа што читав наназад по темава и не дојдов до сигурен одговор некако секој различно земал?!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 19 Nov 2014, 21:54

I ova. Prvite 30 dena isplatata odi preku firma i e 90% od plata, plus ja zemas koga drugite vraboteni zemaat plata. Ponatamu za sekoe prodolzuvanje isplatata odi preku Fond, edni vikaat deka e 70%, drugi 90% od plata. Jas od Fond uste nemam zemeno, koj znae kolku ke kasni. I ne znam kolku ke e.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 07 Jan 2015, 11:45

Hristos se rodi. Za mnogu godini praznikot. Samo ubavini da ne' sledat. Vaka sega, mislam za tuka mi e prasanjeto. Spomnav deka mi se pojavi hematom, vo ponedelnikot imav kafen iscedok i odma na kontrola. So plodot se' e ok, iscedokot e od hematomot. Miruvanje mi preporacaa. Sega sum na boleduvanje od opstata maticna, no sakam da si izvadam boleduvanje za patoloska bremenost. Sega tera. 15ta nedela. Do sega si odev na rabota po invitroto, edno vreme so skrateno rabotno vreme, pa pak odmor pa na rabota, taka do sega. No ne mi se rizikuva povekje. Kako odi postapkata? Prvo od maticnata ili prvo od Sistina da zemam? Dr. Mitko mi rece deka sestra Saska gi sprema boleduvanjata. Prvo od Sistina pa kaj maticnata da mi zaveri, taka li? Fala

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 08 Jan 2015, 09:25

Ti ke si zemes konzilijarno mislenje od Sistina, a posle maticnata ke ti dade upat za komisija. Moze podobro da si prasas vo fondot oti mene mi kazaa mnogu mnogu ne gi sakale privatnite konzilijarni mislenja i celo vreme teram preku drzavno - so toa sto sekoj mesec baram konzilijarno i go prodolzuvam boleduvanjeto.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 08 Jan 2015, 09:28

Lejla7 wrote:I ova. Prvite 30 dena isplatata odi preku firma i e 90% od plata, plus ja zemas koga drugite vraboteni zemaat plata. Ponatamu za sekoe prodolzuvanje isplatata odi preku Fond, edni vikaat deka e 70%, drugi 90% od plata. Jas od Fond uste nemam zemeno, koj znae kolku ke kasni. I ne znam kolku ke e.
Isplatata na boleduvanje docnese dva meseci i iznesuva 70% od plata.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 09 Jan 2015, 12:19

Koga kje mi istece ova, kje zemam od maticnata 15 dena, mislam. Vcera bev na kontrola i fala bogu ovoj pat mi rece kje mi dade, ne e problem. Se nadevam ne me laze ;). I denes planiram da se javam na sestra Saska da znae, za slednata nedela da mi podgotvi izvestan za ponatamu boleduvanje od fond. Se slusnav so edna prijatelka, gi priznavale od Sistina izvestaite, taa sega e na boleduvanje. Lejla, fala mnogu, poleka mi se razjasnuva sto i kako :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 09 Jan 2015, 17:00

Jas ne te razbrav, znaci ti tek ke zemes 15 dena boleduvanje od maticen ginekolog. E koga toa ke ti zavrsi, so konzilijarnoto od Sistina i upat nov za komisija od maticen ginekolog izleguvas na komisija za prodolzuvanje na boleduvanjeto. Ili nema da prodolzuvas po 15te dena?

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”