Боледување за ин витро постапка

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 08 Feb 2015, 11:05

Da, da. I jas sakam da si bidam na boleduvanje do kraj. Istoto mi go preporacaa od rabota, sto kje bide nedela odi nedela ne odi, podobro da si sedam doma na beduvanje do kraj. Samo ednistveno po malku panicam dali kjd mi davaat konzilijarno od Sistina do kraj, da ne me odbivaat, zatoa sto doktorot rece nemalo potreba da sum na boleduvanje, a jas sakam da sum. Pa za pari, kolky tolku, kje se snaogjame. Ete, toa mi e panikata, megu drugoto. Rabotata ne bega, tuka e. Po tolku maki, da odmoram konecno od se'. Fala, Lejla. Togas kje si baram i jas sekoj mesec, se nadevam kje mi davaat.

alanis
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 11 Feb 2015, 02:27
Му се допанале: 1 time

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by alanis » 11 Feb 2015, 02:43

Lejla7 wrote:
Lejla7 wrote:I ova. Prvite 30 dena isplatata odi preku firma i e 90% od plata, plus ja zemas koga drugite vraboteni zemaat plata. Ponatamu za sekoe prodolzuvanje isplatata odi preku Fond, edni vikaat deka e 70%, drugi 90% od plata. Jas od Fond uste nemam zemeno, koj znae kolku ke kasni. I ne znam kolku ke e.
Isplatata na boleduvanje docnese dva meseci i iznesuva 70% od plata.
Lejla sakam da te prasam za docnenjevo od 2 meseca, dali e 2 meseca od koga rabotodavecot go podnel baranjeto do fondot ili? Jas sum so patoloska. Za noemvri dobiv od firmata 90%, sega ne znam ovie 70% za dekemvri koga da gi ocekuvam od fondot? Dali mart da cekam...

p.s. ako nekoj ima broj od fondot neka pise.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 11 Feb 2015, 10:04

Pa mislam sega bi trebalo za dekemvri da dobies, mene mi stigna.

Inaku koga napisav deka dva meseci mi kasnese boleduvanjeto mislev na toa za oktomvri koe stigna dekemvri. Ottogas redovno stignuva sekoj mesec, ama neli noemvri bev bez nikakov prihod...

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 12 Feb 2015, 13:51

Od Sistina mi rekoa deka ne mozat da mi dadat novo konzilijarno. Tuku kje mi dadat izvestaj od specijalist i so staroto konzilijarno ,zatoa sto uste 30 dena po zavrsuvanje na segasnite 30 dena, kje mi dadat od fond uste 30 dena. A novo konzilijarno na kraj na mart, koga mi zavrsuva ova.
Dali dobivate konzilijarno od bolnicata na sekoi 30 dena ili 60 dena? Sega bev kaj maticnata za progesteron inekcii, edna zena bila vcera vo fond, i maticnata rece od vcera imali nekoi izmeni.
Dali znaete kakvi?
Poz

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 12 Feb 2015, 13:56

Ne znam nisto za izmenite za zal. Ako imase nesto, ke kazea na TV.

Konzilijarno zemav od bolnica na sekoi 30 dena. Duri i da vazi 60 dena, odobruvaat samo 30 dena boleduvanje taka sto pak mora da se vadi novo. E sega ne znam kako vrz osnova na istoto konzilijarno ke ti odobrat novo prodolzuvanje na boleduvanjeto, verojatno go cuva Komisijata stom taka ti kazale vo Sistina. Prasaj si vo Fondot za najsigurno.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 12 Feb 2015, 14:25

Mene mi go vratija konzilijarnoto. Ne mi go zemaa od komisijata. Kaj mene si e. Mozebi zatoa, mozebi toa se promenite. Od kaj da znam?!! Sega se slusnav so prijatelkata koja e isto vo Sistina so ivf, pred mene malku i isto i so nejze e taka. So toa sto mi kazuva ete deka prviot i vtoriot pat dobila po 30 dena so samo iizvestaj od specijalist, a tretiot pat 60 dena so konzilijarnoto. Taka ja posovetuvale od Sistina i taka napravila. I ete me sovetuva, ako ne mi go pobaraat konzilijarnoto da ne go davam sega, samo so izvestaj da dobijam 30 dena, za sledniot pat so novo konzilijarno da dobijam 60 dena. Ete taa taka pravi.
Kaj sekoj razlicno. Kje se javam kaj komisijata, da prasam. Vi meguvreme ako nekoj vadi konzilijarno od Sistina da kaze iskustvo. Fala:)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 12 Feb 2015, 15:06

Ili pak vo Sistina sakaat da me otkacat?!! I zatoa mi rekoa ne moze novo konzilijarno, uste vazi staroto...da go prilozam staroto so nov izvestaj od specijalist. I me cudi zosto od komisijata ne mi go zele, tuku mi go vratile?!! Aj neka pise nekoj, please.

alanis
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 11 Feb 2015, 02:27
Му се допанале: 1 time

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by alanis » 12 Feb 2015, 16:11

И јас имав конзилијарно од Систина 60 дена и од комисија ми одобрија 30 дена. Потоа пак бев на комисија со истото конзилијарно ама нов извештај од специјалист и од матичен и овој пат од комисија ми одобрија 22 дена, не цели 30 за да се искористи конзилијарното цело до 60. Намерно зафркаваат така. Пиши баш колку ќе ти одобрат сега...

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 13 Feb 2015, 09:31

Alanis, fala na odgovorot. Znaci ista situacija. Kje mi gi nosat dokumentite za 10 dena, ama sakav uste sega da sredam so dokumentite. Bas kje pisam kolku dena i mene mi odobrile.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 26 Feb 2015, 20:32

Duri denes zabelezav deka minatiot pat mi dale 33 dena, a ne 30 od fondot. Fakticki od konzilijarnoto mi ostanuvaat 27 dena. Kako taka izracunale??! Utre kje mi gi nosat dokumentite, bi sakala da mi dadat 30 dena, a ne 27.
Dali ako dadat pomalku od 30 dena, platata e od firmata ili od fond?
Ne mi e bas jasno ova. Edna pacientka denes taka rece, a knigovoditelkata kaj nas vo firmata veli ne e taka, nad 15 dena e od fond, i mora da e povrzano, da nema prekin na boleduvanjeto. Samo prvite 30 dena bile na teret na firmata.
Aj nekoj ako ima nekoi informacii neka pise, osobeno za ova dodelyvanje 27, 23 dena itn kako odi isplatata na pari? Fala

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”