Боледување за ин витро постапка

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 15 Jan 2015, 18:55

No komisijata i onaka na boleduvanjeto gi zapisuva datumite koi stojat na konzilijarnoto taka sto mislam deka i ako pokasno se odi (oti komisija sigurno nema sekoj den, a i praznik moze da se pogodi bas koga ti istekuva) ne bi trebalo da ima problem.
Sepak najdobro da se prasa oti gledaat kako da NE dadat boleduvanje i za najmal propust. Ama pak zatoa na televizija med i mleko tece i vo Fond i vo zdravstvo :grin:
Dreams, ako dobro te razbrav, na 3.02. treba da odis na specijalist za izvestaj i novo konzilijarno za slednoto prodolzuvanje, taka? No stom ti gi baraat dokumentite porano, ti otidi porano kaj specijalist i pokraj zakazaniot termin. Bi trebalo vo vakov slucaj da ti napravat iten upat na lice mesto. I jas imav termin na 26.01. (prethodno nemase termini so "efektivniot" Moj termin), no poradi istekuvanjeto na boleduvanjeto denes se vidov so doktorot i sestrata me zavede kako iten slucaj. I ne e ova prv pat vaka danapravam oti postojano kaj mojot doktor nema termini, a ne mozam da cekam.

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 15 Jan 2015, 19:21

Да лејла само што јас земам специјалистички од Систина а таму знаеш како е ептен му е тешко да ти презакажат затоа што се е однапред пополнето па им е многу тешко да те пикант некаде преку ред , не ми е прв пат и за тоа знам колку ке ми биде тешко да се јавувам во Ск па да им објаснам и ? дали ке сакаат да ме презакажат порано .Многу ми е непријатно значи,ама ке морам од понеделник да се јавам па да видам што може да се направи...и баш заради овие работи ми е веке преку глава од документи !

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 27 Jan 2015, 19:11

Dreams, sto se sluci? Ti go prodolzija li boleduvanjeto? Denes go zedov izvestajot od Sistina, utre kje mi gi nosat dokumentite vo fondot. Vaka, od Sistina izvestajot e za 60 dena. Dali kje mi dadat60dena od fond isto? I ako ne, dali kje mozam so istiot izvestaj da pobaram novi 30 dena, bidejki kje mi vazi do 30.03.
I drugo, dali treba i licna karta da se nosi zaedno so dokumentite vo fondot? Fala mnogu

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 27 Jan 2015, 19:18

Iako konzilijarnoto e za 60 dena, boleduvanjeto go prodolzuvaat samo za 30 dena. Verojatno posle ke ti treba novo oti ova sto sega go imas go zadrzuva Komisijata.
Kopija od licna karta mene ne mi baraa, no maz mi ja nosese zdravstvenata kniska. A izvadi li upat od maticen za Komisija? I izvestaj od specijalist?

Dreams
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 18 Nov 2014, 14:10
Му се допанале: 4 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dreams » 27 Jan 2015, 21:47

Значи конзилијарното пишува дека е за 60дена но важи за 30 незнам зошто инаку лично искусив во врска со тоа, за во фондот ке ти треба конзилијарно , специјалистички и предлог од матичен тоа е за секој месец нови документи и покрај тоа јас носам копија од здравствена книшка и копија од лична карта...мегутоа кога го земам комисискиот извештај тие копии (здравствена к. и лична к.)ми ги вракаат за наредниот пат пак со нив поднесувам.
Инаку да ми го продолжија боледувањето но малку ме искараа (sad1) затоа што конзилијарното не ми беше ново па имав некој рок да поднесам нови документи т.е. конзилијарно и специјалистички!

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 28 Jan 2015, 18:37

Mi dadoa boleduvanje za 30 dena. Pa za natamu zdravje. Vazno, kje odmaram ovoj mesec. Za sledniot najverojatno pak kje mi treba nov izvestaj i novo konzilijarno mislenje. Za slednite 30 dena e zavrsena rabotata. Samo se' da bide vo red so bebeto, pa zdravje. :)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 05 Feb 2015, 22:58

Поздрав до сите. Јас еве одмарам по дома, досадничко ми е малку. Читам, гледам телевизија, полека ми минува времето. Се замислив нешто, денеска бев на контрола. Хематомот полека ми се ресорбира. Ми запре крварењето. Па ме интересира, дали ако е целосно ресорбиран хематомот и немам веќе крварење дали би ми дале конзилијарно мислење од Систина?
Фала :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 06 Feb 2015, 10:25

Mislam deka moze. Jas nemav nisto, pa mi dadoa (samo sto ne go iskoristiv oti neli kaj nas ne gi priznavaat privatnite - posebna drzava sme nie ;-) )

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Dorotea111 » 07 Feb 2015, 16:45

Е добро. Затоа што кај мене се смирува целата ситуација. Докторот рече дека влегувам во стабилна фаза. И дека по 60 дена веќр од седми месец можам да одам на работа. Ама мене ми е страв. По толку компликации, и пет години акање по лекари да не ризикувам за два месеци, па са дојде до предвремено раѓање и уште што ли не, не дај боже. Здравје, се надевам ќе ми дадат па да су бидам раат до крај. Поз и фала:)
П.с. Лејла ти сама си побара и им кажа сакам да сум на боледување, така ли?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Боледување за ин витро постапка

Post by Lejla7 » 07 Feb 2015, 17:11

Da, sama si pobarav i posakav konzilijarno. I mnogu mi e ubavo na boleduvanje (so isklucok na pomalata isplata). Se naspav, jadam kako covek, plus sega vo treto tromesecie kade ke trcav na sekoi 15 min. vo WC, nekako na raat sum si doma. Samoto toa sto si so in vitro po tolku godini bremena bara relaksiranje i odmaranje malku. Rabotata nikade ne bega, a ovie denovi se broeni i zasluzivme malku odmor, neli? I jas bi ti preporacala da si ostanes do kraj na boleduvanje.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”