Пункција

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Пункција

Post by brm_brm » 22 Apr 2014, 14:59

дали знаете отприлика кој ден од циклус се прави пункција?

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Пункција

Post by belomorka » 22 Apr 2014, 15:57

12-ti

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Пункција

Post by brm_brm » 22 Apr 2014, 16:32

Fala ti belomorka. toa e nekoe pravilo ili zvisi od nesto drugo

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Пункција

Post by Bela » 22 Apr 2014, 17:23

Нема правило, отприлика е 12-ти ден, ама се зависи од тоа колку дена ќе трае стимулацијата.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Пункција

Post by Filigran » 22 Apr 2014, 17:31

Јас мислам дека не е стриктно на 12 ден, се зависи од големината, созреаноста и бројот на фоликулите. Мене на пример вториот пат пункција ми направија на 17ден. Докторот така процени и добро процени. (thumbsup)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Пункција

Post by snegulka83 » 22 Apr 2014, 17:38

Индивидуално е. Двата пати различно, се разликуваше за некој ден.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Пункција

Post by saska075 » 22 Apr 2014, 18:02

Да, индивидуално е. Мене првиот пат пункција ми беше на 18 ден, а вториот пат на 14 ден.

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Пункција

Post by koka » 22 Apr 2014, 19:32

mene mi pocna stimulacijata so fostimon na sedmi den od ciklus,denes mi e osomnaeseti den od ciklus pa seuste sum na stimulacija
a punkcijata kpga ke e poima nemam

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Пункција

Post by brm_brm » 24 Apr 2014, 13:12

Boleduvanje si zemavte od punkcijata ili transferot? Ikolku vreme odmaravte t.e. kolku e preporaclivo

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Пункција

Post by brm_brm » 30 Apr 2014, 13:25

RR 10 ti den mi e od ciklus I d-r seuste ne mi ja smeni dozata . Seuste sum na fostimon 2 I suprefact 0,4. A mi rece deka imam golemi dobri 6 I poveke pomali.no ne mi go smeni doziranjeto. A citam po forumov obicno kaj poveketo rr ima nad 10 folikuli ??? a estradiolot na 10 ti den mi e nesto nad 1000.vase mislenje??? kolkavi treba da mi se folikulite za punkcija??

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”