Пункција

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Пункција

Post by snegulka83 » 30 Apr 2014, 15:15

Брм_брм не се оптеретувај со фоликулите. Кога прашав јас колку ќе се пред пункција рече ќе има 8-9 а имав 14 јајце клетки. Мислам дека треба да се окулу 18-19мм големи, а естрадиолот мислам дека ти е супер.

brm_brm
Член
Член
Мислења: 190
Придружен: 25 Mar 2013, 19:04
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Пункција

Post by brm_brm » 04 May 2014, 17:52

Епа мои заврши мојата пункција само со 3 јк, другите прснале предвреме, се чудеше и докторот и ке биде со ICSI заради слабиот спермограм. и така си чекаме сега позив од ембриологот. ваше искуство со феаксипарин инекции (замена за клексан) пред трансфер??

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Пункција

Post by Filigran » 05 May 2014, 22:43

Брмбрм, потребна и доволна е една ј клетка. Супер резултати, сега чекаме уште подобри вести dance

Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Пункција

Post by Vega » 06 May 2014, 11:28

Zdravo na site! Nova sum na forumov. Se spremame za in vitro postapka (vo Sistina) i bedejkji ova kje mi bide prv pat nemam iskustvo i malku mi e strav okolu celava postapka. Za mnogu od vas mozhebi kje zvuci cudno, no jas iskreno se plasham od punkacijata, odnosno zaradi toa sto treba celosna anestezija. Ne sum imala iskustvo so celosna anestezija nikogas, pa zatoa i se plasam. Ve molam za vase iskustvo i nekoj utesitelen zbor okolu anestezijata (smile)

snegulka83
Редовен член
Редовен член
Мислења: 446
Придружен: 14 Nov 2013, 12:15
Му се допанале: 87 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Пункција

Post by snegulka83 » 06 May 2014, 12:37

Вега (dobr) да имаш пријатна дружба на форумов. Да не се плашиш од пункцијата, тоа е целосна анестезија ама краткотрајна и немаш никакви нус појави потоа. Јас имав две пункции за кратко време и немав никаква мака. За хистероскопијата по општата анестезија ми беше потешко (бев интубирана), ама за пункција е полесно.
Брм_брм така е и една јајце клетка е доволна, ајде те чекаме со убави вести.

Vega
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 06 May 2014, 11:03
Му се допанале: 6 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Пункција

Post by Vega » 07 May 2014, 09:46

Фала ти Snegulka 83. Многу ми значи подршката и разбирањето. Верувам дека се ќе пројде во ред :)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Пункција

Post by Miki » 07 May 2014, 09:55

Mene celosnata anestezija mi bese bas ubavo iskustvo, vtiriot pat edvaj cekav :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Пункција

Post by Lejla7 » 07 May 2014, 16:33

Ха ха ха, и мене исто Мики, првиот пат дури и сон сонував, вториот пат не, баш ми е мака (rolll)

mimi-djon
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 03 Feb 2015, 10:13

Re: Мојот ин витро дневник - Беломорка

Post by mimi-djon » 17 Oct 2015, 22:40

Здрaвo девојки ,ве мoлaм зa мислење ,дaли.е мoжнo дa имa пункцијa нa 21 ден oд циклус имa ли некoј случај кaкo мoјoв???

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Пункција

Post by sweety » 17 Oct 2015, 23:43

нема врска кој ден е пункцијата тоа зависи како реагираат јајниците на хормоните, ќе следи докторот на ехо големината и кај мене требаше на 13 или 14 ден па испадна на 16ден се зависи од големината битно е позитивен резултат акој ден е не е битно , со среќа (racinja)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”