Инекции за ин витро од Солун

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Jasmine
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 29 Aug 2014, 20:40
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Инекции за ин витро од Солун

Post by Jasmine » 21 Oct 2016, 04:30

Здраво на сите. Првпат пишувам на форумов. Не знам дали е правото место, ако не е, преместете го каде.
Сакам да споделам информација од лично искуство, доколку некој има потреба да си до-купува инјекции на приватно, дека во Грција-Солун се поефтини по отприлика 10 евра по ампула во споредба со кај нас. Пример, ампула Мерионал таму кошта 12 евра, кај нас е 21 евро. Ампула Цетротид е 31 евро, а кај нас 44 евра. За над 3 ампули и патот до таму се исплати. Само треба да се резервираат еден ден однапред. Се надевам на некој ќе му послужи оваа информација.
Ова е бројот на аптеката во Космос од каде што јас ги нарачував и купував инјекциите: 00302310805714
Last edited by Debora on 24 Oct 2016, 10:25, edited 1 time in total.
Reason: Да не се загуби информацијата го поставив постот во посебна тема.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Lejla7 » 21 Oct 2016, 08:10

Дoбредoјде (dobr) и блaгoдaриме нa кoрисните инфoрмaции. (thumbsup)
Дa гo знaев oвa пoрaнo, ќе зaштедев мнoгу пaри (примaв вкупнo 51 инјекцијa при пoследнoтo ин витрo).

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ин-витро преку фондот за здравство

Post by Beba1 » 23 Oct 2016, 00:35

Jasmine wrote:Здраво на сите. Првпат пишувам на форумов. Не знам дали е правото место, ако не е, преместете го каде.
Сакам да споделам информација од лично искуство, доколку некој има потреба да си до-купува инјекции на приватно, дека во Грција-Солун се поефтини по отприлика 10 евра по ампула во споредба со кај нас. Пример, ампула Мерионал таму кошта 12 евра, кај нас е 21 евро. Ампула Цетротид е 31 евро, а кај нас 44 евра. За над 3 ампули и патот до таму се исплати. Само треба да се резервираат еден ден однапред. Се надевам на некој ќе му послужи оваа информација.
Ова е бројот на аптеката во Космос од каде што јас ги нарачував и купував инјекциите: 00302310805714
Ова ке ни биде многу корисна инфомација! :*

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Инекции за ин витро од Солун

Post by Beba1 » 11 Jun 2017, 22:11

Здраво девојки, најнапред извинете за долгиот пост но доколку му треба на некој нема ми пише во порака.
Сега правев 4 ИВФ и ова го плаќам приватно. Кога ги правев претходните три ИВФ терапијата ми беше по 6 инекции на ден и ја примав по 10 дена и секогаш докупував по 30 инекции приватно бидејки имаме нели само 30 преку фонд, овој пат се приватно и си ги купив инекциите во аптека во Урошевац ги најдов фостимон по 11 евра и цетртотиде 33 евра, и земав 60 инекции фостимон и 5 цетротите се разбира во договор со докторот и гледавме по шемите од претходно дека секогаш за терапија сум примала по 60 инекции и марфи дека ми е најдобра другат овој пат за терапијата ми требаа 40 инекции фостион и 4 инекции цетротите. Доколку на некој му требаат инекции фостимон имам 20 кој што една ја платив 11 евра и имам 1 цетротите по 33 евра нека ми пише во порака, истите се ко кај нас само што кај нас со цената се дупло поскапи. Извинете уште еднаш на долгиот пост но можеби на некој ке му требаат и секој денар ни е важев во оваа постапка да не ги плака да неречам дупло како што сум ги плаќала и јас претходно

Hopу
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 12 Aug 2017, 09:20

Re: Инекции за ин витро од Солун

Post by Hopу » 05 Apr 2018, 19:24

Здраво девојки, во врска со темава, би сакала да ги понудам моите ампули Orgalutran кои ги купив од Грчка меѓутоа не ги искористив затоа што не ми пораснаа јајце клетките до соодветната димензија и ми пропадна ваучерот. Јас ги купив по цена од 150 евра за 5 ампули а би ги продала за 120 евра. Рокот е до 03.2020, воопшто не се отворени, ги чувам на соодветно место. Контакт телефон : 072 932 017

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”