Избор на клиника за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Избор на клиника за ин витро

Post by Debora » 01 Jan 2012, 14:20

Која клиника сметате дека е најдобар избор токму за ин витро?

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by marinela999 » 01 Jan 2012, 19:08

Здраво Пинк!!Дај боже нека биде најплодна оваа година (smile) Мора 4 инсеминации меѓутоа не мора да имаш правено на клиника, ниту пак да правиш помеѓу нив пауза од 4 месеци. Ако имаш некој проблем кај што инсеминација не може да помогне и имаш документ за тоа тогаш и не мора да имаш 4 инсеминации. Јас имам 3 и сепак ми одобрија ивф преку фонд. Јас ивф правев во Систина и сум многу задоволна. Од ништо не можам да се пожалам (thumbup). Следното ивф сигурно ќе биде повторно таму. (kup)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by marinela999 » 04 Jan 2012, 15:11

Pink mojot maticen e Dr.Korunovski vo sklop na mvr bolnicata ima ordinacija. Toa za koi dokumenti ti trebaat za ivf preku fond imas na stranata na fondot, ke ti pustam link. Ama tamu ne pisuva za toa kolku vreme treba da pomine pomegu inseminaciite, toa si go znaat doktorite. Za ivf ima ogranicuvanje deka treba da pominat 6 meseci za preku fond, pa nema ni logika za inseminacija da bidat 4 meseci neli? (smile).Ova so sigurnost ti go kazuvam bidejki jas taka napraviv i mn luge sto gi znam.
http://www.fzo.org.mk/default.asp?ItemI ... 93CE4A747C
Ova ti e linkot, i tuka ke najdes se sto ti treba.Koi dokumenti ti trebaat, obrasci sto se poplnuvaat, upatstva, kako izgledaat odgovorite od fondot vo zavisnost dali e pozitiven,negativen...
Se nadevam deka nekako ti pomognav.pozdravcee (a2) (a2)

NadicaG

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by NadicaG » 04 Jan 2012, 15:40

Edno golemo ,,FALA,,za ovie informacii.Ke moram podetalno da gi rzagledam,za da vidam kade pripagame nie (smile) (thumbsup) .....se nadevam deka brzo ke podneseme dokumenti za invitro bez nepotrebni stresovi i gubenje vreme.......uste ednas falaaa (smile)

april21
Нов член
Нов член
Мислења: 45
Придружен: 14 Jun 2011, 23:41
Им се допаднал: 2 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by april21 » 05 Jan 2012, 23:13

Mene ICSI mi pravese d-r Mitko Ivanovski. Temata e za izbor na klinika, no sepak povazen me e d-r, otkolku kliinkata, iako i toa e od vlijanie -o dnos na personalot, higiena i sl. Postapkata mi ja sprovede koga bese vo Sistina i bev zadovolna, no zadovolna sum i od Sv. Lazar kade prodolziv ponatamu da odam.

Niki
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Oct 2011, 15:13

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by Niki » 06 Jan 2012, 11:37

Zdravo na site i Srekna Nova! Vi posakuvam da vi se ispolni najgolemata zelba ovaa godina! bfp (t3) (ttc)

Sto se odnesuva do izbor na klinika, jas se resiv za Sv. Lazar i za Dr Ivanovski. Pred da se resam bev i vo Plodnost, kade imav i operacija za otstranuvanje na septumot a bev i vo Remedica na konsultacija.

Kaj Dr Ivanovski bev pred Nova Godina na pregled i na kosnultacija i mnogu sum zadovolna od odnosot. Najverojano ako se bide OK ke pocneme so In Vitro pri krajot na mesecov pa ke vidime sto ke bide.

angel555
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 09 Jan 2012, 09:10

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by angel555 » 09 Jan 2012, 17:39

Zdravo i Srekna nova godina na site i da ni se ispolni najgolemata i najposakuvanata zalba (t3) , kako sto kazav po prvo neuspesno ifv sum razocarana no moram da prodolzam ponataka i zatoa ve prasuvam neka mi pomogne nekoj vo izborot na klinikata za vtoroto ifv zosto pak vo Sistina ne bi se resila

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by detelina » 09 Jan 2012, 22:08

(dobr) angel555.jas invitroto go pravev vo remedika iako neuspesno ne mozam da se pozalam od odnosot na personalot tamo znaci od sestri do doktori site ti se na raspolaganje 24h.toa mi se dopaga kaj niv sto ne pravat razlika dali si preku fondot ili privatno site go imaat istiot tretman i isto vnimanie.za vtoro bi odela pak tamo pozdrav (bu)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by TinaV » 09 Jan 2012, 22:10

Niki се разбира дека се ќе биде во ред. Со среќа и ти посакувам овој пат да биде УСПЕШНО, (thumbsup) .

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by TinaV » 09 Jan 2012, 22:20

Ангел555 јас три пати правев инвитро во Плодност, но потоа решивме за Св.Лазар кај д-р Ивановски, иако неуспешно беше последното инвитро следното повторно би го правела кај д-р Ивановски. Убаво е да си паузираш и да се смириш и одмориш и психички, а бидејќи ете имаш останато бремена значи имаш надеж Ангел555 така да ти посакувам да си успееш и по природен пат.Колку има случаи на форумов кои успеале после многу медицински неуспеси си забремениле природно.Не се секирај, ќе биде, само смирено и со најголема верба во Бога.Поздрав.

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”