Избор на клиника за ин витро

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
rozi
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 24 Jan 2014, 22:41
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by rozi » 01 Oct 2014, 10:41

inaku bliznacinja se :) i toa ednojajceni mi vratija 2 jajce kletki, odnosno embrioncinja, samo ednoto se fatilo i bidejki imam gen za bliznaci (po baba mi) od edno si se napravile dve (rad) i jas edvaj cekam da pominat uste ovie 5 meseci i da si se guskam so bebushcinjata :*

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by Sofija1 » 14 Nov 2014, 22:38

RedRose30 wrote:Девојки прочитав дека се отворила нова клиника за ин-витро во Скопје.
http://newborn.mk/index.php/home/about- ... x.php/home
Да прашам дали некој знае нешто во врска со докторите коишто работат во неа, читав дека таму доктор е
Dr. Byrol Aydin, дали некоја од вас чула за него и неговото искуство. Гледам дека е ембриолог.


Здраво, јас сум нова тука и гледам дека веќе некој го поставил прашањето јас што сакав да го поставам.
Дали некој чул несто за новата клиника за ин витро:
http://newborn.mk/index.php/home/about- ... x.php/home

Дали некој има искуство со Др Сапунов за ин витро или чул искуства на друго со овпј доктор?

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by RedRose30 » 15 Nov 2014, 08:49

Здраво Софија1 (dobr)
Јас само она што го имам прчитано од веб страницата и препорака од еден доктор дека во болницата имало навистина големи експетри. Ајде може ќе пише некој што имал сепак искуство со оваа клиника или лекарите во неа (smile)

Sofija1
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 14 Nov 2014, 22:11
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 14 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by Sofija1 » 15 Nov 2014, 09:37

RedRose30 wrote:Здраво Софија1 (dobr)
Јас само она што го имам прчитано од веб страницата и препорака од еден доктор дека во болницата имало навистина големи експетри. Ајде може ќе пише некој што имал сепак искуство со оваа клиника или лекарите во неа (smile)
Ти благодарам RedRose30. Јас слушнав за ембриологот, Др. Бирол Ајдин, дека е најдобар кај нас, но навистина не знам ништо за лекарите. Ако некој знае и има искуство го молам да сподели.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by bebe2 » 22 Nov 2014, 21:40

Здраво во понеделник ке добијам одговор од фондот, мојата матична ми препорачува да одам во систина кај Др. Поповиќ . Инаку во понеделник да закажам за кај Поповиќ, јас треба да добијам после 30- ти ноември не знам од кој ден на менз се почнува со инвитро постапката сакам за знам дали е можно од овој месец да почнувам,

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by bebe2 » 23 Nov 2014, 20:36

Дали ќе може некоја од вас да ми помогне на прашањата што ги поставив погоре

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by Dorotea111 » 23 Nov 2014, 20:51

Bebe 2 sum slusnala dekaPopovikj e ok doktor, zadovolni se od nego. Ako e so kontraceptivi se pocnuva od vtori den od ciklus. So srekja.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by bebe2 » 23 Nov 2014, 21:02

Dorotea111 wrote:Bebe 2 sum slusnala dekaPopovikj e ok doktor, zadovolni se od nego. Ako e so kontraceptivi se pocnuva od vtori den od ciklus. So srekja.
Фала доротеа 111 а докторот одлучува дали треба да се прими контрацепција или така е кај сите, сум слушнала дека кај некои почнувале од 21 ден на менструаци не ми е јасно тоа, а сакам да знам што значи тоа долг протокол и краток протокол

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by Lejla7 » 24 Nov 2014, 10:37

Да, докторот одлучува дали ќе примаш контрацепција или не во зависнот од состојбата на јајниците.
Инаку, долгиот протокол подразбира подолго време боцкање со Супрефакт, уште пред старт на стимулацијата, а при краткиот мислам дека напоредно со стимулацијата се почнува со супресор и почесто Цитротиде даваат отколку Супрефакт.
Значи, ако си со долг протокол со контрацепција, од втор ден циклус ќе почнеш со контрацепција која се пие 21 ден. На 15та таблетка се почнува со Супрефакт. Откако ќе ги испиеш контрацептивите, за 3-4 дена добиваш при што на втор-трет ден отприлика се прави проверка на Естрадиол и ако е вредноста во ред, почнуваш со стимулација која трае околу десетина дена (може и повеќе и помалку). Па следи пункција и трансфер.

Со краток протокол пак би било нешто слично, само нема да примаш Супрефакт од 15та таблета како горе туку покасно, мислам со стимулацијата или пак ќе ти дадат неколку Цитротиде како поефикасни. Не сум била на краток протокол и затоа не сум многу сигурна, но за долгиот што и да те интересира прашај, тоа сум го минала.

Ако си закажеш кај Поповиќ сега, таман можеш да почнеш со контрацепција и да го фатиш месецов. Се најдобро.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Избор на клиника за ин витро

Post by bebe2 » 24 Nov 2014, 14:16

Фала lejl7

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”