Замрзнување на ембриони

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by belomorka » 08 Nov 2012, 15:54

епа вака. ако имаш повеке од 3 оплодени јајце клетки и спремни за трансфер, тогаш можеш два да побараш да ти ги трансферираат а еден да го замрзнат или доколку имаш повеќе дајбоже да е така тогаш можеш сите ембриони да ги замрзнеш и да речеме доколку не успее инвитрото, наредното нема да примаш хормонска терапија туку директно ке одиш на ембриотрансфер или пак доколку сега ти е успешно инвитрото и по 2 години сакаш пак бебе, можеш тој замрзнат ембрион да го искористиш. а за цена незнам точно мислам дека околу 30.000,00 денари чини ама да незборам напамет.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by imambebe » 17 Nov 2012, 22:29

I nie dosta razmisluvavme za zamrznuvanje na embrioni, no citajki tuka me faka strav, dali navistina ke ostanat kvalitetni (nikoj ne ti dava garancija za toa), a plus i (po priroda sum pesimist) ako ne daj Boze treba da gi iskoristam, a pritoa nesto mu bide na deteto neznam dali ke si prostam-iako nesto ako saka da bide ke bide i vaka i taka, zal mi e i za tie embrioncinja, navistina neznam, mislam deka nema da zamrzneme pa kako ke bide taka, neka bide Gospod so nas i neka ni pomogne

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by imambebe » 01 Dec 2012, 19:52

E sega posle ET samo da kazam deka doktorot ni gi skrati makite vo odnos na zamrznuvanjeto na embrionite oti nie prethodno se mislevme, no toj pri ET odma mi rece deka radi hepatitot na mm nema da mozat da ni zamrznat i da znaete deka mi olesna posto ne moravme da birame

Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Kalaninana » 06 Apr 2013, 20:13

Девојки, јас не знам дали ќе имам за замрзнување, ама ако останат би сакала да замрзнам. Како што ми објасни биологот, постапката се состои во дехидрирање на ембрионот, бидејќи кога се замрзнува ако остане вода, водата кристализира и може да ги пробие клетките на ембрионот и да го оштети... Затоа по добро дехидририрање ембрионот се замрзнува.
Инаку за Ремедика како што прочитав на сајтот замрзнувањето чинии 31.000 ден. за пет годишно чување.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by sweety » 23 Mar 2015, 12:40

Odamna nema nikoj napisano vo ovaa tema pa ako moze nekoj da me upati oti sum izgubena, neli vo sabotata imav ET mi rekoa dve ima a ednoto bilo so poslab kvalitet ok mi vratija edno, posle dva tri saata se javija I rekoa deka sepak i drugoto dobro se razvivalo, denes se javiv da prasam mi velat ima dve koi gI zamrznavme (confus) otkade sega izlegoa bese edno pa dve pa sega tri nesto mi e somnitelno sto mislite vie mozno li e (scratch)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by sweety » 23 Mar 2015, 13:41

Sama ke si odgovoram (laugh1) ne bile sigurni za tretoto I zatoa rekle deka ima samo dve sepak oni gi nadgleduvale vcera I dvete dobro se razvivale I gi zamrznale

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”