Замрзнување на ембриони

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 23 Nov 2009, 09:02

На запад е најнормално да вратат 1 или 2 ембриони, а останатите да бидат замрзнати. Кај нас гледам врќаат и по 4-5 ембриони, а тоа може да биде многу ризично. Знам жени кај кои се имаат фатено 3, па после лекарот ги тера да направат редукција, затоа што е ризично. Редукција е во 4-ти месец со инекција во срце, да го усмртат едното бебе за другите да имаат повеќе шанси да преживеат. Кој стрес е родителите да се одлучат на таков чекор.
Ако се замрзнат ембрионите, а ИВФ не е успешно, нема потреба жената следниот пат да минува низ толку хормонални стимулации, а ќе се зачуваат и ембрионите.
Што мислите и вие за замрзнувањето. Јас имам впечаток дека кај нас во пракса ова не се практикува често.
Една жена која чекаше за ембриотрансфер, ја прашав дали со лекарот се договориле колку ембриони ќе вратат, а она ми одговори не се договараме ништо, лекарот знае најдобро. Е тоа ме запрепасти, не може лекарот знае најдобро, па да ме уценува со редукција: ако не решиш да се отстрани едното бебе, го ризикуваш животот и на другите. Не може така, толку е непрофесионално, не се предупредуваат жените однапред и не им се дава можност да изберат, а ризикот не е мал. Мене тоа многу ме погодува.
Еве си ги истурив моите фрустрации, што мислите вие?
Како оди во пракса замрзнувањето кај нас? Дали може да се замрзнат и кога се на ниво на бластоциста?
Дали може да се замрзнат на пример само 2 ембриона? Знам жена на која и вратија 5, оти немало да останат доволно за замрзнување :shock: .
Ве молам пишете ги вашите искуства.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by mihaela » 15 Dec 2009, 17:24

Во врска со замрзнуванјето на ембрионите сметам дека би било подобро да се замрзнуваат јајни клетки.Можеби ова сто ке го кажам ке звучи глупаво но искрено не сум сигурна дали менталниот и физичкиот развој на дете зачнато од замрзнат ембрион би бил ист со дете кое е зачнато по регуларен пат на ин витро.Сметам дека со настанувањето на ембрионот започнува и животот на човекот,а ако се замрзне се прави пауза па потоа по наша одлука го продолжуваме.Незнам навистина.Можеби е смесно ова и можеби грешам но така мислам.Сепак би се одлучила за повторна хормонска терапија.Ако се јави некој со факти дека нема да има никакви последици по здравјето на змрзнатиот ембрион тогаш ке го сменам моето мисленје.Моето мислење е замрзнување на клетки и сперма.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 15 Dec 2009, 22:17

И јас сметам дека животот е веќе започнат и затоа уште повеќе би ги зачувала. Иако сум читала дека е безбедно, твојов пост ме поттикна пак да прогуглам и еве ги првите резултати:

Studies to date on those human offspring arising from thawed embryos have not shown any significant increase in abnormalities when compared to pregnancy outcomes in the rest of the population. (http://www.ivf.com/cryo.html)
(Студиите врз човечкотото потомство кое потекнува од одмрзнати ембриони не покажа никаков значителен пораст на ненормалности, спореден со исходот на бременостите кај остатокот од популацијата.)

Two studies presented at a meeting of the European Society of Human Reproduction and Embryology found that in-vitro fertilization and the freezing of embryos did not significantly increase the babies' chances of medical problems. (http://www.msnbc.msn.com/id/25590308/ns ... pregnancy/)
(Две студии презентирани на состанокот на Европското здружение за Човечка Репродукција и Ембриологија открија дека ин витро оплодувањето и замрзнувањето на ембрионите не ги зголемија значително шансите на бебето за медицински проблеми.)

A happy note to couples that have the opportunity to use frozen embryos is the children are healthy and normal. Many studies have evaluated the children born from frozen embryos (“frosties”). The result has uniformly been positive with no increase in birth defects or development abnormalities. (http://babyseminar.info/fertility/embryofreezing.cfm)
(Среќна забелешка за паровите кои имаат можност да употребат замрзнати ембриони е дека децата се здрави и нормални. Многу студии ги проценуваа децата родени од замрзнати ембриони и резултатот беше униформно позитивен, без зголемување на вродените дефекти или ненормалност во развојот).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 15 Dec 2009, 22:54

Додека барав информации за безбедноста на користењето на замрзнати ембриони, си најдов и одговор на прашањето што го поставив во првиот пост. Можно е да се замрзнуваат ембриони и на ниво на бластоцисти, ама е покомплицирано и не знам дали кај нас имаат таква технологија. Една жена ми кажа дека во Ремедика не го прават тоа, ама ги замрзнуваат во почетен стадиум.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by mihaela » 23 Dec 2009, 12:38

Rezultatite vlevaat nadez i toa e dobro,jas ponekogas sum skeptik za nekoi raboti pa mozebi zatoa i sum razmisluvala taka.Togas e dobro da se zamrznat no za da se napravi toa najverojatno treba da ima poveke,a od tri embrioni kolku da se zamrznat? Dokolku ima tri dobri embrioni podobro na site tri da im se napravi transfer.Vo moeto iskustvo so in vitro imalo i takvi slucai kade se vratile vo matkata pet no bez uspeh,ednas cetiri i povtorno bez uspeh.Vo tri obidi imav tri embrioni no posledniot bese uspesen.Se napravi transfer na tri a se fati eden.Posle ftoriot obid pocnav i jas da razmisluvam za zamrznuvanje,za da nemoram povtorno da koristam terapija , no sekogas imase po tri embrioni .Vo posledniot slucaj od tri se fati eden.Ako Gospod ti ima dadeno takva sreka da rodis tri deca naednas zosto da ne?Zosto da se pravi redukcija?Vo svetot pa i kaj nas se imaat rodeno mnogu trojki pa i cetvorki pa site se zdravi i zivi.Se sto mu se dava na covek treba da se prifati so rasireni race .So tri bebinja bi bilo navistina tesko no so mala pomos od domasnite site ke porasnat i zivotot ke bide prekrasen. A dali kaj nas se zamrznuvaat embrioni? Vo edna prilika nesto slusnav za toa deka vo plodnost vo Bitola ima takva moznost,neznam kako e vo Sistina.Vo sekoj slucaj odlukata treba da ja donesat idnite roditeli no sepak so preporaka od doktorot.Sepak smetam deka tri embrioni ne se mnogu,ako im e za fakanje ke se fatat a ako ne i da se cuvaat ke bide isto.Razlikata e vo toa sto namesto tri deca da se rastat so rastojanie od dve tri godini izmegju ke se rastat zaedno.Malku ke bide macno no koga ke napravat dve tri godini ke bide polesno.A od finansiska strana i nema nekoja kojznae kakva razlika.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 23 Dec 2009, 14:06

Воопшто не е проблемот дека би се родиле 3 деца, туку повеќеплодната бременост (дури и близначката) е класифицирана како високо ризична бременост.
Еве еден линк со ризиците: http://www.webmd.com/infertility-and-re ... -pregnancy
Има големи шанси бременоста да не се одржи до крај и да дојде до аборутс или предвремено породување, раѓање со многу мала тежина на бебињата, нивно нарушено здравје, дефекти или смрт, што не значи дека мора така да биде, ама има големи шанси. Инаку кога некој ги чека со години, сигурно добро би му дошле и три наеднаш, нека се здрави и живи.
Според некои лекари со враќање на повеќе ембриони, се намалуваат шансите да дојде до имплантација, затоа што самите си се конкуренција. Не знам колку е ова точно, ама во светот многу ретко се враќаат и 3, а камоли повеќе ембриони.
Ако има 2 или 3 и јас би ги вратила сите, свесна за ризикот, би се молела Господ да ги чува живи и здрави, редукција не би направила ни во сон. Ама ако има 4 или повеќе, би сакала да ги замрзнам останатите, а не некој да ми рече дека 2 или 3 ембриони се премногу малку да бидат замрзнати, па ајде да вратиме 4 или 5. (Значи ако има 5, би вратила 2, а 3 би сакала да замрзнам.)
Мислам дека и кај нас работите се движат на подобро, јас не ја гледав емисијата, ама биле присутни лекари за ин витро од повеке клиники во Македонија и Лазаревски јавно кажал дека повеќе плодната бременост се смета како неуспех, баш заради нејзината ризичност.
Мене ме радува што се подига свесноста и јавно почнува да се зборува за овие работи.

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Замрзнување на ембриони

Post by mareto » 08 Nov 2010, 18:58

zdr
jas sega ke odev na oploduvanje so zamrznati embrioni.no endometriumot sluznicata mi bila tenka.kolkava treba da bidi.dali i zatoa mi bese neuspesno inv???????????????????????

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 08 Nov 2010, 19:06

Колку што читав добро е за ин витро ендометриумот да биде подебел од 7-8 мм, а уште подобро ако е накај 11мм, ама понекогаш сепак доаѓало до бременост и со потенок од 7 мм. Даваат естроген и прогестерон за да се зголемат изгледите за успех на ин витро третманот.
Колку беше кај тебе?

mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Замрзнување на ембриони

Post by mareto » 08 Nov 2010, 22:01

zdr debora
mene mi bese 4 i pol na 13 den i sega mi rece koga ke mi dojdi ovaj mesec da gi pijam apcinata estrogen od 3 den do 10.debora dali e ova rizicno neznam me vaka panika dali mozi da ne narasni i po apcinjata.neznam spremna za denes da odam so zamrznati embrioni i me mana grom od vedro nebo,pisi kolku si zapoznaena so ova.pozzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz (help) (help) (help) (help) (help) (help)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 08 Nov 2010, 22:04

Марето опушти се, паниката само одмага, не помага. (a2)
Естрогенот баш го даваат затоа што го задебелува ендометриумот. Мораш да се опуштиш и да се надеваш на најдобро. Следниот месец ќе биде. (a2)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”