Замрзнување на ембриони

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mareto
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 16 Oct 2010, 09:40

Re: Замрзнување на ембриони

Post by mareto » 14 Dec 2010, 14:24

zdr
jas bev denes i endometriumot ne mi e zdebelen kako so treba.na 10 den mi e 6.5.sega mi ja zgolemi dozata na 4mg na den so estrofem.pa vo cetvrtok ke vidime.do koga mozi da se napravi embriotransfer so zamrznati embrioni.nemav nitu prirodno zadebeluvanje so anansot i cvekloto.neznam zosto vaka. (unsure) (unsure) dali i ovaj mesec taka ke si pomini bez pozitivni rezultati (confus) (confus) (confus) (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 14 Dec 2010, 14:55

mareto wrote:do koga mozi da se napravi embriotransfer so zamrznati embrioni.
Mareto ако и покрај естрофемот не се задебели ендометриумот, ембрионите ќе те чекаат за следниот месец, ништо не е загубено. Во најлош случај ембриотрансферот само ќе се одложи.
Штом се замрзнати ембрионите можат да се чуваат со години. Еден месец не ти прави никаква разлика, важно дека имаш ембриони спремни за трансфер и нема да правиш стимулации.
Не се нервирај, се надевам дека ќе се пофалиш во четврток дека ендометриумот е одличен. (thumbup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 28 Dec 2010, 10:57

Пред некое време имаше вест дека е родено бебе од ембрион кој бил замрзнат 20 г. Сега на сајтов ја има објавено приказната за бебе, кое се раѓа 11 г. по неговите сестрички - близначки. Родителите решиле повторно да го прошират семејството и вратиле само еден од замрзнатите ембриони од пред 10 г. Резултатот е уште едно убаво, здраво бебенце. http://tvoebebe.com/tretata-sestra-rode ... set-godini

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by detelina » 09 Feb 2011, 18:41

imam smrznato 3 embrioni i denes bev na konsultacija so dr.posto se spremam za transver vo mart.Vo razgovorot razbrav deka ke se odmrznat site 3 i ke se vidi so kolkav kvalitet se,i ko kolku ke preziveat.Sega nesto ne mi e jasno posto toa nikoj ne go kaza koga se smrznuvaa sto ke se sluci ako ni eden ne prezivee i koja e garancijata deka stavaat normalen embrion,posto se se raboti za pari i kako jas ke znam deka se e ok.Dali ke ostane se na dovervba???????????????? (hair)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 09 Feb 2011, 18:47

Detelina ne se sekiraj, sekako nema garancija kaj in vitroto. Nekoi embrioni se zdravi, nekoi ne, ama toa e taka i ako ne se zamrznat.
Veruvaj i nadevaj se na najdobro, namesto da se nerviras. Misli na bebinjata od tie embrioni, a ne na losi raboti. Ako ne si gi zamrznela, sekako deka ke umrele tie embrioni, a ti sega ke pravese uste edna stimulacija. Si napravila pravilen izbor.
Ti posakuvam sreka so in vitroto i da spodelis so nas ubavi vesti. (a2)

liljak
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 16 Feb 2011, 16:42

Re: Замрзнување на ембриони

Post by liljak » 16 Feb 2011, 16:50

zdr
eve i jas pravev transfer so zamrznati embrioni na 2 februari no denes koga go napraviv testot preku mokraca mi kaza negativen.i doktorot mi rece da pocekam do sabota da vidime dali ke pokazi pozitiven.inace pijam estrofem i utorgestan ne mi i ma dojdeno uste pmc.neznam dali da imam nadez deka mozebi ne e tocen testot no denes mi e 14 den.mi rekoja deka preku krv bilo rano .dali vie imate iskustvo .bev i na ginikolog i mi veli jas ke ti napram test a toa bese test sto samite go pravime nie doma.znaci isti test napravivime i na ginikolog.dali mosi preku krvta da se pokaze dekka sum bremena.pak si velam nadezta posledna umira.pozzzzzzzzzzzzz

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 16 Feb 2011, 17:41

Лилјак добродојде прво. Не е рано за тест преку крв, ти имаш веќе 14 дена од трансферот, треба да покаже убаво. Тестот преку крв е и најсигурен. Од се срце посакувам да не бил точен тестот преку урина и да се пофалиш дека си бремена. (a2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Petra » 16 Feb 2011, 19:00

Добре ни дојде Лилјак на форумот! (a2) Се надевам дека тестот преку крв ќе покаже бременост, нека биде така. (bu)

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by detelina » 14 Apr 2011, 21:59

zdravo.veke nekolku meseci se spremam za embriotransfer i go odlozuvav,no sega se resiv.Denes bev i endometriumot e ok.Na 14den e 8,2,i mi prepisa tableti dobreston 3 -1 i treba da gi pocnam od utre.Inaku me sprema za ponedelnik da go izvrsi transferot i se nadevam deka ovoj pat ke bide se ok.Se nadevam deka posle 14 dena ke ve izraduvam vas a i sebe so (b4) pozdrav do site

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Debora » 14 Apr 2011, 22:46

Детелина чекаме да не израдуваш. (a2)

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”