Замрзнување на ембриони

Се што е поврзано со ин витро постапка, нашите искуства, клиники за ин витро, ин витро преку фонд и секакви други совети.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Petra » 16 Apr 2011, 20:27

Детелина чекаме со нас да ја споделиш најубавата вест. (t3) Среќно! (thumbsup) (joy)

nena
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 06 Sep 2010, 16:52

Re: Замрзнување на ембриони

Post by nena » 13 Sep 2011, 22:51

zdravo milicki... jas ke pravam ivf so zamrznati embrioni, moze li nekoj da mi ja objasni postapkata? kako e procedurata? dali se primaat inekcii ili apcinja? ve molam nekoj ako moze da mi objasni.
pozdravcinja

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by detelina » 14 Sep 2011, 08:22

zdravo nena.jas pravev embriotransfer so zamrznati embrioni i toa vo remedika.kaj niv postapkata tece vaka,na 8 do 10 den odis na merenje na endometriumot koj e mnogu biten i treba da dostigne debelina okolu 8,odat naprirodno zadebeluvanje i zatoa ti preporacuvam kolku mozes da konzumiras ananas i cveklo koi pomaagaat vo zadebeluvanjeto na endometriumot,jas ne primav nikakva terapija no pravev ispituvanja brisevi,pap,sidatest hepatit b i c ,soprugot ne pravi nisto od ispituvanjatai ako se e vo red na 14 den go izvrsuvaat transferot,koj prethodno gi odmrznuvaat embrionite i se gleda nivniot kvalitet.ako se e ok se prodolzuva so postapkata a ako ne se odlozuva za nareden ciklus so terapija .znaci nemas stimulacii i punkcija kako vo in vitroto.so sreka i ti posakuvam transferot da bide uspesen da si gi vidis prvo bfp a potoa i (b4) pozdrav

nena
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 06 Sep 2010, 16:52

Re: Замрзнување на ембриони

Post by nena » 14 Sep 2011, 10:42

detilina, fala mnogu milicka. tocno toa mi tebase, da znam. fala ti. (thumbsup)
i jas ke pobaram da napravam ispituvanja. ovie gi imam napraveno pred 6 meseci, a treba li nesto za hormonite i sl.
ti kako pomina?
pozdravce

tac
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 15 Jun 2011, 21:25

Re: Замрзнување на ембриони

Post by tac » 07 Feb 2012, 10:46

zdravo zenski moze li nekoja da mi kaze ako ima iskustvo so zamrznati embrioni kako ide postapkata i kolku se sansite za pozitivna bremenost Fala mnogu

bebenca3
Член
Член
Мислења: 249
Придружен: 19 Aug 2011, 13:39
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 25 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by bebenca3 » 17 Feb 2012, 21:58

zdravo zenicki eve i jas sega ke pravam iVF so zamrznati embrioni pa se nadevame na bfp ,inaku momentalno sum na terapija so estrofem 3x2 pa uste nekoj den sum na kontrola pa za ponataka ke vi pisam kako ke se odiva rabotata (thumbsup) Pozdravce (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Lejla7 » 17 Feb 2012, 22:36

Со среќа Бебенца3 (bu) (bu) (bu)

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by TinaV » 18 Feb 2012, 21:30

Среќно Бебенца3.

dr.dani
Нов член
Нов член
Мислења: 11
Придружен: 17 Oct 2012, 18:05

Re: Замрзнување на ембриони

Post by dr.dani » 08 Nov 2012, 12:08

Sakam da prasam kako e toa zamrznuvanje na embrioni? I kolku se plaka za da se zamrznat?

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Замрзнување на ембриони

Post by Matea27 » 08 Nov 2012, 15:52

јас имам замрзнато 6 ембриони во систина,се плака 25 илјади и секоја наредна година се плака по 9000.тоа е кога ке правиш ин витро,ти ги вадат нели фоликулите па ги спојуваат со сперматозоидите и откако ке се оплодат се развиват,моите беа на трет ден од оплодувањето,две ми вратија кај мене а другите 6 ме прашаа дали сакам да ги замрзнам,во случај да не биде успешно ин витрото за да не поминуваш пак по тој пат и со тие хормони,или па во мојот случај бидејки беше успешен ми остануваат усше 6 бебенца за понатака ако сакам....ако сакаш прашај што не ти е јасно ке ти кажам...поззз

Одговори

Return to “Ин витро и Наши дневници на ИВФ”