Бременост и менструација?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Eli
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 08 Feb 2012, 18:25

Бременост и менструација?

Post by Eli » 12 Feb 2012, 14:59

Jas se izvinuvam ako mozebi ne se sovpaga ova so temava kolku cesto da se ima odnosi ...sakam da ve prasam od sekogas sum se prasuvala ....sto ako se nekoja devojka ima odnosi 4 dena pred ciklus (sto ne taka slucajno no se desava) i zabremeni.... dali ke si dobie redovno ciklus ili nema da dobie?valjda onie koi imale ciklus a bile bremeni toa im se desavalo? ne znam zatoa ve prasuvam :) fala vi mnooogu (a2)
Last edited by Debora on 12 Feb 2012, 16:41, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздвоив темата

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку често да се има односи

Post by Debora » 12 Feb 2012, 16:40

Ели тешко дека може да се забремени 4 дена пред менструација. Менструацијата обично доаѓа 14 дена после овулацијата - тогаш се плодните денови. Откако ќе биде оплодена јајце клетката и требаат 2-3-4 дена за да стаса во матката, а после уште 3-4 за да се вгнезди ембрионот. Кога во тоа време би се случила менструација ембрионот би бил исфрлен надвор.
Тие случаи кога има и бременост и менструација, лекарите тврдат дека се работи за крварење - дека е лажна менструација. Ама кој да знае... (smile)

Eli
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 08 Feb 2012, 18:25

Re: Бременост и менструација?

Post by Eli » 13 Feb 2012, 18:56

Ti blagodaram Debora za odgovorot (a2)

Eli
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 08 Feb 2012, 18:25

Re: Бременост и менструација?

Post by Eli » 14 Feb 2012, 18:35

Mn me interesira ....kako se custvuvaat tie koga treba da dobijat a ne dobivaat odnosno koga ostanale bremeni dali gi custvuvaat istite simtomi ili vooopsto ne custvuvaat nisto ?

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by malenaD » 14 Feb 2012, 19:07

Eli wrote:Mn me interesira ....kako se custvuvaat tie koga treba da dobijat a ne dobivaat odnosno koga ostanale bremeni dali gi custvuvaat istite simtomi ili vooopsto ne custvuvaat nisto ?
Ели за ова можеш да прочиташ во симптоми за бременост еве кликни тука topic655.html

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by TinaV » 25 Feb 2012, 10:41

Девојки сакам нешто да ве прашам во врска со оваа тема. Ситуација којашто се има случено: за време на природен циклус (значи без никакви терапии и лекарски контроли) добива мензис и тоа обемно и по некое кратко време (во коешто не е можно да се забремени) дознава дека е бремена. И објаснуваат дека за време на крварењето всушност го има исфрлено едниот ембрион, а останува само вториот ембрион, што знаш носела близначиња. Мене во целава оваа ситуација не ми е јасно, како тоа за време на крварењето успева да остане другиот ембрион? И ако е така, значи во мнооооогу мал процент можни се ситуации, да иако имате добиено мензис, сепак може да сте бремена (се разбира само во случај да имате во матката повеќе од 1 ембрион). Многу поверојатно е ова да се случи при инвитро, но во природен, спонтан циклус !!!!!Има ли некој вакво или слично искуство. Кое е вашето мислење и да не сте имале искуство?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by Debora » 25 Feb 2012, 14:53

Не мора да значи дека исфрлила еден ембрион, од каде они знаат тоа? (smile) Знам за случај каде жената имаше 2 месеца менстурација, и после се испостави дека веќе е трудна.

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by TinaV » 25 Feb 2012, 18:46

Не знам, така и кажале. А ова што го кажуваш дека 2 месеци имала мензис, а била бремена, баш и уште еден друг случај ми кажаа дека имала мензис жената и после тоа и кажуваат е бремена. Не можам да сватам, кое е објаснувањето за крварење и бременост. Па нели за време на мензис се исфрла неоплодената јајце клетка. А штом жената е бремена значи јајце клетката е оплодена, тогаш зошто се јавува мензисот?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by Debora » 25 Feb 2012, 19:21

Нема објаснување за тоа, кога има менструација се лупи ендометриумот и се исфрла од матката, ама ете некогаш се случува. Баш бидејки не може да се објасни лекарите викаат дека е невозможно, туку дека станува збор за некое друго крварење.

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by TinaV » 25 Feb 2012, 22:09

Навистина интересен феномен. Тоа е човечката природа-непредвидлива и необјаснета.

Одговори

Return to “Забременување”