Бременост и менструација?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
eleonora22
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 27 Jul 2013, 12:18
Му се допанале: 4 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by eleonora22 » 30 Jul 2013, 17:13

eleonora22 wrote:
kit-kat wrote:Најпрво (dobr) Елеонора
Ако си добила на 29 јуни,а имаш редовен циклус на 28 дена секако дека може.
Но ако се надеваш за оние односи на 19 јуни,со менструација малку потешко.
Пиши ни поконкретно и со среќа (bu)
Вака на 19 јуни тој сврши во мене и неколку дена ме болат градите но вчера имав кафеав исчедок и сега имам крв ама не толко многу
дали е можно да сум бремена и имав болки во долен дел на стомакот

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by kit-kat » 30 Jul 2013, 17:30

Елеонора со еден тест ќе си ги решиш дилемите.
Можно е да си бремена,но побрзо установи го тоа,бидејки иако крварењето е нормално во почетокот на бременоста,но секако треба да се реагира навреме.
поздрав (bu)

Stefanija
Нов член
Нов член
Мислења: 47
Придружен: 04 Dec 2013, 23:45
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by Stefanija » 04 Jan 2014, 20:14

Значи, жената е феномен!
Сите ние што очекуваме бременост со месеци, по овие муабети испаѓа дека можеби и сме во блажена состојба без да знаеме??!!! До душа барем оние кои не биле на гинеколог или не провериле со тест (по што ако си добиваме редовно, ни на крај памет не ни доаѓа да купуваме тестови за бременост (tongue) )

Дај Боже! (thumbsup)
Па ако сепак се појават такви меѓу нас- памтете кој ве потсети да купите тест за секој случај (cl)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by SMESKO » 12 Feb 2014, 22:40

Здраво женски (kup) .Имам едно просто прашање (smile) ,од која почнува да се брои мин циклус,пример ако добијам на 01 а ми заврши на 08,почнувам да бројам од 09 (confus) ?Или се брои од кога почнало крварењето,поточно од 01 (confus) ?Секој различно кажува,јас си броев од денот кога ќе добиев во случајов од 01 па натака.Вие?Ве (kup) сите.Поздрав

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by sweety » 12 Feb 2014, 22:53

Мислам дека се брое од 1 (a2)

G.Libra
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 23 Feb 2014, 23:41

Re: Бременост и менструација?

Post by G.Libra » 23 Feb 2014, 23:56

Zdravo devojki, sakam da ve prasam za vaseto iskustvo na ovaa tema. Imav odnosi so mojot decko na prviot i vtoriot den otkako mi pocna ciklusot i toj svrsi vo mene. E sega dali e mozno da ostanam bremena i pokraj toa sto krvarev.Mojot menstrualen ciklus trae5 dena a denes mi e 3ti i skoro nemam tragi od krv. Nemozam da cekam do sledniot mesec da proveram.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by sweety » 24 Feb 2014, 09:54

Г.Либра (dobr) (dobr) се надевам ќе се дружиме и на другите теми, мала е веројатноста да забремениш иако во практиката се покажало дека има шанси и за време на циклусот да се зачне, ако мислиш за овој месец мислам дека е рано да покаже на тест или на ехо сепак ќе мораш да почекаш до следниот месец бидејќи за два дена неможеш да имаш никакви симптоми на бременост мислам дека е рано ако не сум во право некако ме поправи некој

G.Libra
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 23 Feb 2014, 23:41

Re: Бременост и менструација?

Post by G.Libra » 24 Feb 2014, 11:23

Ti blagodaram *sweety* , sto i da se sluci bi se spravila :-) Kje bidam trpeliva do sledniot mesec :-)

ma4a
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 11 Jul 2014, 15:28
Им се допаднал: 1 time

Re: Бременост и менструација?

Post by ma4a » 18 Jul 2014, 18:08

Devojki da ve zamolam za mislenje .. Deckomi svrsi vo mene tocno vo plodnite denovi, odnosno na 26ti Juni..
Dobiv menstruacija dva dena porano i toa mnogu malku.. Mi traese samo tri dena..
E sega dva dena imam kako bleda krv nekoj iscedok cuden.. Zakazav na ginekolog duri vo vtornik ama nemozam da docekam zatoa ve molam za mislenje..
Stomakot mi bese poduen i pred da dobijam i obicno koga ke dobijam mi se vraka vo normala a sega ne go cuvstvuvam kako pred menstruacija i imam bolki i grcevi... Sto da mislam mozno e da sum bremena? (pipi)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Бременост и менструација?

Post by SMESKO » 18 Jul 2014, 18:33

Ма4а значи еден домашен тест ќе ти ги реши сите дилеми.А грчевите се добар знак за бременост но не мора да значи.Како и да е,еден тест и те чекаме со убави вести.Поздрав
Поздрав

Одговори

Return to “Забременување”