Фолна киселина

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Kalaninana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 455
Придружен: 07 Mar 2013, 16:43
Му се допанале: 120 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Мојот ин витро дневник - Лејла

Post by Kalaninana » 10 May 2015, 13:58

Fala mila, pogresno sum razbrala so folnava. Jas vo sustina pijam od 5mg.
(big-hug) za tebe i obvrskite (love5)

mom and daddy
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 10 May 2015, 23:41

Re: Фолна киселина

Post by mom and daddy » 11 May 2015, 00:11

Дознав дека сум бремена пред 2 дена, а според прв ден на последна менструација значи бремена сум месец ипол. Прочитав дека неутралната туба се формира до 28ми ден а јас сеуште немам почнато да пијам фолна киселина. Дали постои некаков ризик за бебето? :(

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Фолна киселина

Post by Maceto » 11 May 2015, 08:57

Не постои ризик за бебето, не се плаши, туку веднаш земи си да си пиеш фолна, немаш никаква штета од неа, а и кога ќе идеш на доктор докторката сигурно ќе ти ја веднаш даде да ја пиеш. Јас конкретно ја пиев таа на Крка, беше некаде околу 155ден во Зегин и ја пиев до 6ти месец, е после кога почнав со витамините ја прекинав.Така да можеш уште денес да си ја почнеш...Со лесно бременоста (big-hug)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Фолна киселина

Post by Happy^_^ » 11 May 2015, 10:56

Kalaninana јас имам MTHFR мутација, а исто и мажот ми. И затоа мене Митко ми рече да пијам нон стоп 2х2 фолан од 5мг, б комплекс 3х1 и аспирин. Пијам од декември месец а др ми рече да пијам неколку месеци пред да планирам бременост.

Одговори

Return to “Забременување”