И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Srcence
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 30 Jun 2012, 09:09
Му се допанале: 46 пати
Им се допаднал: 54 пати

И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Srcence » 18 Sep 2013, 17:27

Дали и кога ќе дојде денот да ги слушнам ова волшебно зборче, кога на мојот врат ке имам ѓердан од златни детски рачиња. Кога ќе дојде денот и ние да станеме родители на прекрасни дечиња. Бев силна издржав многу битки и веќе неможам да издржам почнувам да се предавам, желбата да бидам мама е посилна од се, сеќавањата на минатото и тековните случувања ме плашат. Како да бидам среќна, силна и издржлива кога секојдневно се среќавам со мајки на прекрасни дечиња и преубави трудници, а јас со 4 неуспешни бремености стојам до нив со вештачка насмевка на лицето и со празни раце. Незнам веќе кој пат да го фатам се гушам од болка. Драги мои форумџики и јас САКАМ БЕБЕ И ЈАС САКАМ ДА СТАНАМ МАМА !!! (cry) (cry) (cry)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Радост » 18 Sep 2013, 17:35

Moжеби е до хормоните, можеби е зошто го знам тоа чувство и таа грутка во грлото ама мене успеа да ме расплачеш. Камо да можеше моето плачење било како да ти помогне ...
Знам дека можеби и ќе те иритира прв коментар од трудница ама ти посакувам многу спокој на душата и убави денови каде ќе ти се врати надежта дека ќе дојде денот кога и тебе ќе те викаат Мама. Ти ја посакувам целата среќа за да имаш успешни бремености кои ќе вродат со најголемата радост.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Debora » 18 Sep 2013, 19:23

Срценце најискрено се молам твојата желба да стане стварност набрзо што може и да ни пишуваш за убавините на мајчинството. (a2) Ќе дојде тој ден и тагите ќе останат зад тебе, се молам ти даде Бог сила. (prayer)

NadicaG

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by NadicaG » 18 Sep 2013, 19:53

Srcence i mene me rasplaci,iako denes i jas placev,trebase da pravam invitro na priroden ciklus,no estrafiolot mi e nizok,utre pak ke ispituvam,no kolku mozi da se pokaci za eden den i taka ubavo si se isplakav....krivo mi e sto pocnav mnogu kasno na ovoj pat,imam 41 god i sega pocnav...i ne znam uste kolku ke imam jajce kletki i dali mozi da se nadevam na dobar estradiol ,so sekoj mesec se pomali se sansite.
Ne znam dali covek treba da se pomiri i da ja prifati realnosta ili da se bori se dodeka ima i posleden atom na energija.....sto i da izbereme trebba da veruvame deka pravilno sme postapile,bez razlika na ishodot.
tebe ti posakuvam eden den da se smees ,da se smees i da ne prestanes da se smees,veruvam doaga najubaviot den vo tvojot zivot (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by kit-kat » 18 Sep 2013, 20:05

Оф Срценце ме расплака и мене. (cry1) Нема жена која сака деца да не рекла И ЈАС САКАМ БЕБЕ.
И јас имам едно,но после губењето на второто многу пати сум рекла -Јас само сакам уште едно бебе.
Имај верба во Бог.Кога еднаш си затруднела ќе биде пак.Но овој пат успешно до крај (a2)
Ќе бидеш најсакана мамичка,Бог ќе ти ги наполни рацете и ќе бидеш најсреќна.
Само биди силна и полна со верба. (bu)
те (kup) (kup)

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by lide86 » 18 Sep 2013, 23:21

Ох срценце колку многу те разбирам... се би дала да го слушнам тој збор МАМА...дури некогаш ми се случува на малечки бебиња или дечиња на пријатели да им речам „не плачи мамичко“, “сонце на мама“, фала Богу ме разбираат и нема лутки... ама силни сме ние и не се предаваме, Господ е со нас и ќе не израдува со најслатките бебушки... (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Lejla7 » 19 Sep 2013, 07:53

Срценце, истото го чувствувам и јас...
Секој ден кога среќавам трудници и жени со дечиња се прашувам ќе дојде ли тој ден за мене...Колку само посакувам едно од тие слатки дечиња да е мое...
И јас имам зад себе три неуспешни бремености, три неуспешни инсеминации и две неуспешни ин витра, и се прашувам често до кога ќе имам сили и финансиски и психички и физички да се борам...Многу пати сум си кажала доста е веќе, не можам, што сака нека биде, ама пак нешто од внатре ме бутка напред и пак собирам сили за нови обиди...Верувам во Господ, знам дека тој го одредил мојот пат, и јас морам да го изодам. Не знам каков ќе е исходот но додека имам сили и надеж ќе се обидувам...исто ќе се обидуваш и ти...овие чувства ти се само привремени, верувај, пак ќе добиеш сила, вера и надеж за понатаму (bu) (bu) (bu)
Те гушкам (a2) (a2) (a2)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by belomorka » 19 Sep 2013, 10:20

исто и јас сакам многу најмногу. Мила и мене ме расплака, да можам да му кажам на Господ ама да ме слуште одма сите да се тудни и сите да си имаме бебе вопрегратка.
јас секогаш си викам зошто мојата судбина е ваква, зошто јас сум толку "посебна" од другите, па морам се со мака да добивам .
Само тој што го доживеал тоа може да не разбере никој друг, другите само може да не сожалуваат, се повеќе се чуствувам така во друштво ме гледаат со сожалување.
и јас незнам веќе што да правам, ама барем некој да ми рече ти нема да имаш дете и организирај си го живото а вака животот поминува а јас во место стојам ни напред ни назат. оффффффф.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Happy^_^ » 19 Sep 2013, 10:31

Ах мила срценце, се собравме сите со истата мака тука. (sad1) Уште од вчера ги читам постовите, и како ми се ближи терминот што требаше да ми биде 4.12 така се потешко и потешко ми е (cry1) (cry1) (cry1) Но верувам дека еден ден сите ние ќе бидеме мајки на прекрасни дечиња, нека ни дава Бог сила. (kup)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: И јас Сакам да ме викат МАМА !!!

Post by Dorotea111 » 19 Sep 2013, 12:59

Оф, се собравме сите со иста мака (smile) . Еве утринава се разбудив со истото прашање. потсвесво изгледа ме мачело, кога јас ќе бидам мама?!! Сакам да имам свое дете, сакам да почувствувам како е да бидам бремена, како ми расте бебе во утробата, искрено порано многу се плашев од породување, сега едвај чекам да останам бремена и да го поминам патот на породувањето (smile) . Сакам што поскоро да го почувствувам ова!!!!!!

Одговори

Return to “Забременување”