Одредување на плодни денови и симптоми

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Одредување на плодни денови и симптоми

Post by Debora » 01 Oct 2009, 21:51

Дали можете да ја почувствувате овулацијата и како ја чувствувате? Кај различни жени може да има различни знаци, а некои не ја чувствуваат воопшто.

Дали калкулаторот за пресметка на овулација:Калкулатор за плодни денови точно Ви ги покажува плодните денови?

Јас сега проверив и за мене е прилично точно, можеби овулацијата е само со 1 ден разлика.

Еве нешто за тоа како може да се препознае овулацијата по другите знаци:
СЛЕДЕЊЕ НА ЗНАЦИТЕ НА ОВУЛАЦИЈАТА

Многу е важно да се разбере процесот на овулација затоа што тоа се Вашите плодни денови во месецот. Можете да останете бремени ако имате сексуални односи 2-3 дена пред овулацијата или пак во следните 12-24 часа после тоа. Следењето на знаците на овулацијата практично може да Ви помогне да си ги зголемите шансите за забременување, доколку планирате бременост, а исто така може да Ви помогне и при изборот на контрацепција.

Овулацијата можете да ја следите по неколку знаци:

Според траењето на лутеалната фаза:

Ако од должината на траењето на Вашиот месечен циклус одземете 14 дена (односно должината на Вашата лутеална фаза) приближно ќе можете да го одредите времето на Вашите плодни денови.

На пример: кај жени со циклус од 28 дена, овулацијата веројатно е на 14 ден, кај жени со циклус од 30 дена, овулацијата е веројатно на 16 ден. Но имајте в предвид дека должината на лутеалната фаза може да варира кај различни жени и се движи најчесто од 12-16 дена. За овакво сметање мора да знаете колку трае Вашиот циклус. На овој принцип работат и калкулаторите за пресметување на плодните денови. Ако немате редовен циклус, тоагаш оваа метода нема да биде од полза за Вас.

Според промената на вагиналната слуз:.
mukus

Откако ќе заврши Вашата менструација, следните денови најчесто се најсуви. Потоа следува период кога вагиналниот исцедок е леплив и постепено се зголемува неговата количина.Како што се приближува овулацијата, исцедокот станува: се пообилен, порастеглив, прозирен. Неговиот изглед може да се спореди со изглед на белка од јајце. Кога ќе го ставите меѓу прстите се развлекува (како прикажаното на фотографијата). Овој исцедок е познат како плодна слуз

Кога исцедокот ќе стане растеглив и прозирен, тоа се Вашите најплодни денови. Таквиот исцедок претставува пријателска средина за сперматозоидите и им помага да навлезат преку грлото на матката до јајцеводите, каде ќе ја оплодат јајце клетката. Откако ќе помине овулацијата, вагиналната слуз повторнo станува густа и нерастеглива. Деновите пред наредната менструацина обично повторно се суви.

Според покачувањето на базалната телесна температура:

По случувањето на овулацијата, базалната телесна температура прави скок за 0.2-0.6 степени целзиусови, како резултат на делувањето на прогестеронот, кој почнува да се лачи од жолтото тело. Најчесто откако ќе се покачи температурата веќе е касно за оплодување, затоа што треба 1-2 дена за да се створи доволно прогестерон, за да се покачи температурата. Најплодниот период е 2-3 дена пред температурниот скок. Повеќе за начинот на мерењето на базалната температура можете да прочитатe тука.

Недостаток на овој метод е што овулацијата не може да се предвиди однапред, туку се детектира дури по нејзиното случување. Сепак ако мерите во текот на неколку месеци, ќе можете да увидите некој шаблон за Вашите плодни денови и колкаво е траењето на Вашата лутеална фаза.

Според сензациите во долниот дел на стомакот:

Некои жени физички можат да ја почуствуваат овулацијата. Некои ја чувствуваат како болка во пределот на едниот јајник.Понекогаш тоа е левиот, а понекогаш десниот јајник, зависно од тоа на кој јајник се наоѓа водечкиот фоликул. Некои жени пак ја чувствуваат како болка во долниот дел на стомакот. Ова се индивидуални работи и се различни kaj различни жени. Ако обратите внимание на она што се случува во Вашето тело, ке можете да приметите кои се Вашите симптоми на овулацијата.

Со помош на тестови за овулација:

Овие тестови работат на тој принцип што го детектираат зголеменото количество на лутеинизирачкиот хормон (LH), кое се јавува околу 36 часа пред овулацијата. Овие тестови се слични на тестовите за бременост. Имаат форма на лента и се потопуваат во урина. Резултатот може да се прочита за неколку минути.

Иако не се 100% сигурни, сепак со голема сигурност однапред можат да го покажат случувањето на овулацијата.

Доколку искомбинирате неколку од методите за следење на овулацијата, има голема веројатност дека ќе научите да ја распознавате сами.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Sashka » 01 Oct 2009, 22:17

Па најчесто ја чувствувам овулацијата, пред се по растегливиот исцедок а и по бодежите во јајниците.
Ја проверив овулацијата и со калкулаторот на форумов и да,мене точно ми го одреди датумот.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Debora » 01 Oct 2009, 22:28

И јас ги имам истите знаци: неколку дена пред овулацијата имам од растегливата слуз и бодежи во јајниците.
Кога не знаев дека се тоа знаци на овулација, мислев дека имам хронично воспаление на јајници :D
Заборавив да додадам и зголемена сексуална желба :D

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Petra » 01 Oct 2009, 23:44

Истите знаци ги имам и јас.Интересно е тоа што кога не знаев дека тоа се знаци на овулацја и јас мислев дека имам воспаление.Немав забележано дека истото се повторува секој месец па најчесто пиев увин чај. :D
За среќа дознав, па така не морам сега да се лечам со тој чај. :D

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Debora » 01 Oct 2009, 23:58

А јас имав забележано дека е секој месец и затоа мислев дека се работи за хронично воспаление. :mrgreen: Само наместо со Увин чај се лечев со чај против воспаление на јајници и јајцеводи.
Дури кога почнав да копам по интернетов дознав дека сето тоа е нормално.

PEPERUTKA1
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 13 Nov 2009, 14:25

Re: Одредување на плодни денови

Post by PEPERUTKA1 » 13 Nov 2009, 14:59

Vo aptekite imate Testovi za Ovulacija,se koristi isto kako i Testot za bremenost i se mnogu efikasni(go merat nivoto na luteinizirackiot hormon LH,koj se osloboduva za vreme na ovulacijata),malku se 'solenki' za razlika od cenata na testovite za bremenost no nisto strasno...
Sto se odnesuva do Ovulacijata i kako da ja prepoznaete,so merenje na temperaturata sekoe utro pred da stanete od krevet (isto vreme i so poveke od 4h spienje)i bez mnogu dvizenja,koga ovulirame temperaturata se pokacuva(kaj mene obicno za nekoj si 0.4C) i ostanuva taka pokacena za vreme na Lutealnata faza t.e tie 2nedeli 'cekanje' do slednata menstruacija ili do dvete crveni II na testot :)(zabelezuvajte ja temperaturata sekoj den i ke ja vidite razlikata) .Iscedokot ili poveke poznato kako belo pranje,za vreme na ovulacijata treba da bide vodenkast ili kako sveza belka od jajce. Isto taka mozete da go proveruvate cerviksot,koga e nedofatliv (podaleku od vlezot na vaginata),pomek i kako 'otvoren' toa se najplodnite denovi( i ova treba da o pravite sekoj den za da ja uvidite razlikata i vo isto vreme od denot)...
p.s ne sum DR,ne se pravam pametna,samo podolgo se obiduvame za bebe,pa se sto ima na net imam procitano...ova sto vi go napisav vo vrska so ovulacijata,go ima na recisi site web strani koj se bavat so ovaa 'problematika' :) ...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Debora » 13 Nov 2009, 15:44

Пеперутка сосема те разбирам :D .
Отворив посебна тема за мерење на базална температура, таму ќе можеме да дискутираме повеќе на оваа тема.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Ana » 23 Nov 2009, 13:03

dali moze da ve zamolam da mi kazete poveke za testovi za ovulacija?
mi kazaa deka gi ima po apteki i sakam da probam
dobiv vcera :(

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Ana » 30 Nov 2009, 13:05

za tie sto se zainteresirani -
testovite za ovulacija gi ima po apteki, jas zemav vo zegin. eden test e 80 denari a treba da se kupat najmalku 5. mnogu malku i retko vo koja apteka gi ima bidejki imaat mnogu kratok rok na traenje. ako kupuvate, kupete ako planirate vo brzo vreme da gi iskoristite. ako nemaat dovolno prasajte vo koja apteka ima uste testovi.
i najvazno, ne se vodete po upatstvoto na makedonski zosto e premnogu zbunuvacko. na samata opakovka imate na angliski i vodete se spored toa. na makedonskata verzija pisuva da se potopi testerot vo urina 5 sekundi (sto i napraviv prviot pat) a toa voopsto ne e dovolno. na opakovkata pisuva okolu deset sekundi i vtoriot pat tolku go ostaviv testerot i odma gi dava rezultatite.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Одредување на плодни денови

Post by Debora » 30 Nov 2009, 13:19

Значи ги продаваат и на парче, јас сум гледала комплети од 5 траки. Ти посакувам успех со тестовите и што поскоро резултати, едно (b4) или (b3) . (bu)

Одговори

Return to “Забременување”