Инсулинска и глукозна резистенција

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Branka » 03 Feb 2015, 12:01

Bravo Anonimna toa znaci deka imas dobar zeludnik :) Teraj si so terapijata i ti posakuvam pobrzo dobri rezultati :)

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by anonimna123 » 06 Feb 2015, 17:08

Sekoe sabajle po dorucek jadam po edno jabolko i pijam multivitaminski sumlivi tableti na kruger

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Радост » 08 Feb 2015, 00:42

Branka wrote:Radost samo uste edno prasanje :) Dali uspea da oslabnes nekoe kilo so metforminov pred da zabremenis posto mene mi rekoa deka od niv se slabeelo a jas samo KILO za 4 meseci :((
Бранка дури сега го видов прашањето. Еднаш мислам дека напишав за ова, ама не ми е проблем пак.
Јас со години бев на 1300 калории, па последната година пред да останам бремена на 1600 калории и во бременоста пак на 1300 калории. И сите тие години вежбав од 5 до 6 пати неделно по саат и пол во теретана. Самиот метформин не слабее, барем не кај мене. Сега го пијам пак затоа што инсулинот ми е страшно висок ама не мрдам со килажата иако не седнувам по цел ден. Така да не се разочарувај и не се ослонувај на него, барем моето искуство е такво.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Branka » 08 Feb 2015, 02:37

Fala ti Radost na odgovorot :) Mene mi e cudno posto mn malku jadam i ne oslabnav ic a dr mi rece deka so metforminot bi trebalo da oslabnam za 3 meseci 3 ipol kila a jas samo 1. E sega mora da priznaam deka fiIcki sum slabo aktivna.

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by milena15 » 08 Feb 2015, 14:32

Кај секого разчично делува, јас немав големи проблеми со килажата ама дека сум нискичка па се ми се приметуваше. Првите месеци искрено ништо не симнав, е после тоа со пазење на исхрана ослабев ептен. Сега дури сум мислам ептен слаба па ме караат само по дома дека ништо не јадам, а нема врска јадам баш нормално, ама ете метформинов ми го забрзува метаболизмот па имам почести потреби за дефекација. И јас не сум физички многу активна, освен што некогаш знам пола град пешки да го свртам (laugh1) така да Бранка ако не друго бар пешачи многу, внимавај на исхрана и ќе ослабнеш. Може и дозата ти е мала па затоа вака ти е. Јас почнав да пијам 2x850 од пред некој ден.

anonimna123
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 27 Nov 2014, 00:06
Им се допаднал: 9 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by anonimna123 » 08 Feb 2015, 14:42

Jas osetiv oti sum oslabnata malku no nejadam blago malku znam da si kasnam oti od metaforminot sekerot moze i da padne celta e da ne se preteruva so blago a ne da ne se jade ic

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Vesela » 13 Feb 2015, 11:27

Devojki bev na endokrinolog, rezultatite mi se super, no endokrinologot me preprati uste ednas na ginekolog da proveri so sigurnost dali imam policisticni jajnici ( minatiot pat koga bev mi dijagnosticirase, ama nemozese so sigurnost da vidi Bidejki bea mnogu Mali folikulite). I mi dade metformin da pijam od 500mg (iako e se vo red so sekerot) , I se kombinira so Klomifen. Sega da zakazam kaj ginekologot pa ke terame so terapija. I Sekako se nadevame na nesto novo (joy) bfp

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Strelce » 13 Feb 2015, 15:21

Vesela metformin se dava za insulinot,bez razlika dali imas seker ili ne.Kolku ti e insulinot?I jas pijam metformin od 500 mg za insulinot (20)a sekerot mi e ok.Jas imam i policisticni jajnici pa mi dade i dijane da pijam.Inace da gi sredam jajnicive pa mi reke deka i jas ke pijam klomifen vo kombinacija so metformin.Daj Boze se da bide kako treba i da si gi vidime bfp (racinja)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Vesela » 13 Feb 2015, 16:13

Insulinot mi e 30. Dr mi kaza deka toa ne e nekoja visoka vrednost, ama zaradi sto imam ne ovulatorni ciklusi, a sakame bebe mi gi dade metforminot da gi pijam. Pa ke vidime sega so ginekologot sto ke kaze za klomifenot. Daj Boze pobrzo Da vidime bfp . Pozdrav (big-hug)

Strelce
Член
Член
Мислења: 169
Придружен: 18 Mar 2014, 00:20
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 39 пати

Re: Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Strelce » 13 Feb 2015, 16:31

Pa ne e nekoja golema vrednost ama moras pak na vnimavas na ishrana i da vezbas,barem mene taka mi kazaa ama slabo nekako praktikuvam .Za jadenjevo mozam da se iskontroliram ama za vezbanje nikako ne mozam da se ubedam.Da se potstopli vremevo pa togas :D Za dve nedeli sum na kontrola,da vidime sto ke mi kazat (racinja)

Одговори

Return to “Забременување”