Инсулинска и глукозна резистенција

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Инсулинска и глукозна резистенција

Post by Branka » 24 Nov 2014, 22:17

Zdravo devojki :) Jas sum nova vo forumov i sakam da go spodelam so vas moeto iskustvo vo vrska so zabremenuvanjeto. Mi dadoa da pijam glukofaz od 1000 mg zaradi inslulinska rezistencija no poradi macnini i gadenja mi go zamenija so siofor i toa od po 500 mg preku eden den i poftorno istite simptomi. Referentnite vrednosti mi se 5.5 na gladno i po dva casa 8.9. Dali imal nekoj vakvo iskustvo i dali navistina posle nivna upotreba polesno se ostanuva bremena. Jas gi pijajm 2 meseci. Vi bloagodaram odnapred :***

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Инсулинска резистенција

Post by Радост » 25 Nov 2014, 01:30

Ова се вредности на шеќерот после ОГТТ тестот. За инсулинска резистенција ти треба вредноста на хормонот инсулин. Колку ти е тој?
Кој ти ги препиша? А да пробаш со метформин на Алкалоид? Јас само се него успевам некако да го преживеам денот. Од глукофажот за пола година и гастрит фатив.

За полесно забременување јас не сум репер. :)

И (dobr) .

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Инсулинска резистенција

Post by Branka » 29 Nov 2014, 23:44

Insulinot mi e dobar vo granicite na normala. Site drugi hormoni se isto taka dobri. Pricinata e skrieniot seker, za koj mi dadoa terapija prvo glukkofaz, pa siofor i sega gluformin. Edvaj go prezivuvam denot, non stop mi se povraka, a znam deka moram da gi pijam. Duri i na psiha mi mava i pocnav da pijam i dijazepam za da mozam da spijam navecer posto se budam celo vreme i toa kako vampir nekoj vo 3-4 sabajle i utredenta edvaj funkcioniram. Neznam kako da se spravam so gadenjava :(

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Инсулинска резистенција

Post by Радост » 30 Nov 2014, 02:47

Па за да е инсулинска резистенција треба хормонот т.е инсулинот да е висок.
Јас пак би ти кажала да земеш метформин од алкалоид, а ижив човек на се се навикнува. Мене ми се како бомбони веќе толку години.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Инсулинска резистенција

Post by anabejbi » 30 Nov 2014, 08:51

Branka wrote:Insulinot mi e dobar vo granicite na normala. Site drugi hormoni se isto taka dobri. Pricinata e skrieniot seker, za koj mi dadoa terapija prvo glukkofaz, pa siofor i sega gluformin. Edvaj go prezivuvam denot, non stop mi se povraka, a znam deka moram da gi pijam. Duri i na psiha mi mava i pocnav da pijam i dijazepam za da mozam da spijam navecer posto se budam celo vreme i toa kako vampir nekoj vo 3-4 sabajle i utredenta edvaj funkcioniram. Neznam kako da se spravam so gadenjava :(
Тогаш дијагнозата не ти е точна (smile) , штом инсулинот ти е во граница не се работи за инсулинска нетолеранција туку за глукозна нетолеранција.
Пробај со промена на нивиките во исхраната и со физичка активност, барем пешачење. Вредностите не се големи можеш со исхраната да ги средиш (smile) (big-hug)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Инсулинска резистенција

Post by Branka » 30 Nov 2014, 17:00

Da taka e i dijagnozata glikozna intolerancija :) Mnogu vnimavam na ishrana, blago ic ne jadam, leb mn mn malku, taka da se nadevam deka ke se sredi za brzo vreme :) Priznavam deka fizicki sum malku neaktivna no ke se potrudam i okolu toa. Vezbam orbitrek no toa ne e dovolno, mislam. Najmnogu me maci toa sto terapijata voopsto ne ja podnesuvam, no ke probam so metformin na alkaloid i ke vidam kako ke mi bide. Toa ke mi bide cetvrti lek sto ke go probam, posle glukofaz, siofor i gluformin :) Fala vi mnogu devojki :) Se nadevam za brzo vreme ke ve iznenadam so edno bebence koe edvaj go cekam :*

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 02 Dec 2014, 23:51

Sakam da prasam i za moite vrednosti koi mislam deka ne se mn visoki. Na gladno 5.5 a so glikoza 8.9. A denes bev na kontrola i na gladno mi bese 5. Oggt testot mi rekoa za 6 meseci, sega e rano. A sakam da zabremenam, taka da moram da gi pijam neli? :(

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 02 Dec 2014, 23:59

Наназад една страна ги имам ставено вредностите. Јас лично мислам дека тоа не е скриен шеќер за медикаменти туку за балансирана храна со вежбање 3 до 5 пати неделно по саат и пол. Ама сепак си била на лекар, веројатно отценил дека треба.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Branka » 03 Dec 2014, 00:02

Fala mnogu Radost :) Majmnogu gi pijam za da mozam polesno da zabremenam, posto kako sto mi kazaa deka toa moze da bide pricina za neplodnost i kao od niv polesno se zabremenuvalo :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Скриен шеќер

Post by Радост » 03 Dec 2014, 00:03

Ендокринолог те следи? Тој ти ги препиша?

Одговори

Return to “Забременување”