Дали сум бремена

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Дали сум бремена

Post by dream4baby » 03 Feb 2015, 23:03

Cestitki i od mene lesna (t3) (joy). Se izvinuvam so retko me ima ama spieme po cel den so (b4) (rolll) uste edna nedela ke odime za srceva reakcija gi brojam denovite (rad) (confus) a i malce mi e strav (couch)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Branka » 03 Feb 2015, 23:31

Dream4baby dali ti so test za ovulacija go odredi plodniot den ili bese na folikulometrija? Bas mi e milo sto od prva vi se fati :)

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Дали сум бремена

Post by dream4baby » 04 Feb 2015, 12:35

Ne ko za prvpat odev na sreka maticnata mi predlozi ako ne ostanam da vidime koj den od ciklusot mi e ovulacijata ama nemase potreba a i ne ni sakav tolku brzo da prevzemam takvi cekori i mn ispitvanja ne cini (smile)

zbuneta
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 04 Feb 2015, 14:53
Им се допаднал: 2 пати

Re: Дали сум бремена

Post by zbuneta » 05 Feb 2015, 13:09

Здраво на сите. Е сега вака, јас сум пред голема дилема дали бев бремена или не?
Значи последната менструација ми беше на 26 декември, а наредната ја очекував на 23 јануари. Со сопругот имавме незаштитени односи баш во плодните денови.
Ми каснеше 4 дена кога го направив првиот тест за бременост и на него се појави многу бледа втора линија. После 4 дена повторно направив тест исто и на него се појави бледа линија но овој пат веќе можеше јасно да се види. И се си мислев дека сум бремена затоа што ги имав сите симптоми на бременост. Но на 11 ден од каснењето јас прокрварев темно кафеаво. Се јавив кај мојот гинеколог и ми кажа дека доколку предходната вечер сме имале незаштитени односи најверојатно поради тоа се јавило крварењето и дека треба да престани другот ден. (имавме односи предходната вечер).
Но за жал наредниот ден јас почнав да крварам поинтезивно со цели парчиња со густа крв, а при тоа немав никакви болки. И еве сега веќе 3 дена крварам и не знам дали е ова менструација или нешто друго. Дали е можно тестот за бременост да не е точен?
На гинеколог треба да одам нареднава недела, но во меѓувреме сакам да знам дали некој имал слично искуство
Фала многу

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Дали сум бремена

Post by milena15 » 05 Feb 2015, 14:05

Тестот не може да е лажно позитивен, најверојатно си имала биохемиска бременост или ран спонтан.

zbuneta
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 04 Feb 2015, 14:53
Им се допаднал: 2 пати

Re: Дали сум бремена

Post by zbuneta » 06 Feb 2015, 09:58

Zenski jas samo sto se vrativ od ginekolog i toj mi kaza deka testot za bremenost ne e tocen, me vide na eho mi kaza deka poradi toa sto uste imam krvarenje ne moze nisto jasno da se vidi i mi rece da pojdam za 4 dena pak.No mi kaza deka bremenost nemalo ednostavno se rabotelo za docnenje na menstruacija najverojatno nekoe hormonsko poremetuvanje.
Eve ova bese moeto iskustvo se nadevam vo idnina na nekoja sledna trudnica, majka, zena ke i bide korisno dokolku se najde vo ista situacija kako mojata.
Pozdrav

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Дали сум бремена

Post by RedRose30 » 06 Feb 2015, 18:46

Збунета, ајде следниот месец нека доцни од бременост, секако ако тоа го посакуваш (a2)

zbuneta
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 04 Feb 2015, 14:53
Им се допаднал: 2 пати

Re: Дали сум бремена

Post by zbuneta » 07 Feb 2015, 13:28

Blagodaram Red Rose, i jas se nadevam narednive meseci i toa da se sluci. Jas veke imam edno angelche od 2 godini, no sekako planirame uste edno da si imame naskoro. Pozdrav dance

pepuvce
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 02 Mar 2015, 15:12

Re: Дали сум бремена

Post by pepuvce » 02 Mar 2015, 15:38

KE VE MOLAM ZA ODGOVOR STO POBRZO .IMAV NEZASTITEN SEKS SO MOJOT MM NA 21 02 A POSLEDNATA MENSTUACIJA MI BESE NA 13 .02 TAKA DA TOGAS MI BEA PLODNI DENOVI I MOZEBI OD ZELBA ZA BEBE POSTOJANO CUVSTVUVAM SIMPTOMI NO NE MI SE IZMISLENI TUKU NAVISTINA GI CUVSTVUVAM BOLKI VO KICMATA I JAJNICITE .RANO E ZA TEST NO JAS SUM NESTRPLIVA ZA ODGOVOR KOGA DA GO NAPRAVAM TESTOT

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Дали сум бремена

Post by aneance » 02 Mar 2015, 16:24

Pepuvce najprvo dobredojde
Za test rano ti e a mislam i za simptomi
Znam site sme nestrplivi da dozaneme porano ama ke mora da se strpis barem eden den da ti docni
Zavisi i od toa koga bila implatacijata ako eventualno doslo do bremenosta i otkako ke se sluci ( 6- 12 dena posle ovulacija) i od togas pocnuva da se laci hcg ama vo pomali kolicini za da mozat testovite za bremenost da go detektiraat a ako implantacijata bila porano moze i pred da ti docni da izleze pozitiven test a ako bilo pokasno i da napravis test pred da ti docni ke bide lazno negativen
Moj sovet cekaj barem eden den da ti docni pa togas napravi go
Se nadevam ti pomognav (smile)

Одговори

Return to “Забременување”