Дали сум бремена

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 11 May 2018, 15:19

Бебече добродојде и имај пријатна дружба. (kup) Според симптомите мислам дека треба да направиш еден тест утре изутрина и да честаме. (part) (big-hug)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 13 May 2018, 15:06

Бебче собра ли храброст за да направиш тест за бременост? (smile)

Bebce
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2018, 10:02
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Bebce » 13 May 2018, 23:59

Да, bfp е (smile). Сеуште сум во шок (jmp)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 14 May 2018, 07:50

Аааа ете убави вести да се прочитаат уште наутро. (rad) (rad) (rad) Честито!!! (con) (jmp) Со лесно и со уживање да си ја износиш цела бременост. (a2)

Bebce
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 02 Apr 2018, 10:02
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Bebce » 14 May 2018, 13:15

Фалааа. Дај Боже се да биде како што треба (smile) (pipi)

Bebushka1
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 29 May 2018, 15:51

Re: Дали сум бремена

Post by Bebushka1 » 30 May 2018, 08:36

Добро утро драги девојки,јас сум нова на форумот и сакам да споделам со вас дел од моите дилеми.
На кратко ќе кажам нешто за мене:
-Веќе година ипол се обидуваме за бебенце но е безуспешно,од страна на испитувања мислам дека имам направено се каде што се беше во ред во еден момент имав покачен пролактин во период кога бев под стрес и нервоза и пијам бромергон по четвртинка сабајле и навечер,сега се е во ред.
Имам редовен циклус од којшто овој месец веќе доцни 14 дена што никогаш до сега ми нема доцнето.
На 4 ден од доцнењето направив тест беше негативен,на 8ма ден бев на гинеколог кој што ми рече дека имам 3 фолекули 1 22мм другите два по 15 -16мм,рече доцна овулација супер вели се.
Моето прашање е дали е нормално на 8ма ден доцнење да имам такви фолекули и после колку дена да правам тест затоа што еве 14 ден доцне?
Извинете на долгиот пост,Имајте убав ден

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 31 May 2018, 10:58

Бебушка не е вообичаено толку доцна да имаш фоликули, но понекогаш се случуваат ирегуларности во циклусот. Сега дај Боже од овие фоликули да дојдеш до бременост, тест би требало да направиш отприлика за едно 2 недели по овулацијата.

Bebushka1
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 29 May 2018, 15:51

Re: Дали сум бремена

Post by Bebushka1 » 31 May 2018, 12:23

и на мене не ми беше јасно,затоа сакав да слушнав искуство.
исти го прашав докторот дали ова е нормално ,секако дека е ми вели во медицината нема 2+2=4 се е можно ми вели .
еве денес израчунав мие 16 ден што ми доцни ,а од кога бев кај докторот мие 7ден и сеуште нема ништо дај боже и да нема и да имам убави вести да ви соопштам .
во деновите на почетокот кога требаше да добија имав сиптоми како за добивања со пецкање на јајниците,болка во половината,зголемен апетит а сега повремени се само јајниците друго немам ништо и да зголемен апетит си имам.

macence4441
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 03 Aug 2018, 11:39
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали сум бремена

Post by macence4441 » 03 Aug 2018, 11:50

Јас сум тука нова во форумов,сакам да прашам дали е можно да сум бремена последна менстурација ми беше на 16.07.2018 мене ми доаѓа на 24 дена менструација,овај месец почнавме со мажот ми да имаме бебенце,сега имам утрински мачнини,имам исцедок,имам повремено вртоглавици и од време на време имам болки во долниот дел на стомакот и на долниот дел од половината односно кај опашката,градите ми се тврди,многу сум поспана и многу бргу се уморувам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11054
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 04 Aug 2018, 10:58

Маченце добродојде и се надевам дека уште овој месец ќе си ги видиш двете цртички. Сосема е можно да си бремена бидејки сте имале незаштитени односи, ама рано е сеуште за симптоми. Почекај да ти задоцни 1-2 дена, па направи тест. Се надевам дека ќе се пофалиш дека е тоа што сакаш. (t3) (bu)

Одговори

Return to “Забременување”