Дали сум бремена

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
komfuzna88
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 02 May 2015, 21:07
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали сум бремена

Post by komfuzna88 » 05 May 2015, 19:51

Bev na ginekolog i mi rece deka ednometriumot mi e 17 mm i lici kako da sum bremena, uste ne mi doaga i mi rece deka nisto ne se gleda na exo i moze se raboti za mn rana bremenost, no vika zasto ne ti pokazuva na test. Kazete nekoe iskustvo mn sum zagrizena :(

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Maceto » 06 May 2015, 10:40

Komfuzna 88 за да бидеш посигурна можеш да си испиташ преку крв...Со среќа и со лесно

IvanaIvana
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 20 Oct 2016, 00:35

Post by IvanaIvana » 20 Oct 2016, 00:47

Вака сега. Имам петгодишна врска, и со партнерот имаме редовни односи, 90 % без заштита. Досега не сме биле во ризична ситуација. Последната менструација ја имав на 16 септември, а последниот однос на 12 октомври. Оваа менструација ми доцнеше три дена, четвртиот имав слабо крварење со светло црвена боја. Во наредните три дена скоро и да немам ништо. Инаку имам редовен мензис и доста обилен и болен. А овојпат ништо. Бев денес на гинеколошки преглед. Објаснив све, ме ѕирна докторката меѓутоа не најде ништо. Ми кажа повторно да дојдам на преглед за недела до недела и пол. Дали е возможно да сум во фаза на зачнување од последниот однос пред 7 дена, или тоа би се видело на ехото?

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Ariela » 20 Oct 2016, 00:57

ivana Ivana na ehoto ne moze da se vidi tolku rano, treba da pominat minimum 2 nedeli otkako ke se sluci zacnuvanjeto za da se vidi plodot na eho.
a spored tebe mozno li e da doslo do bremenost od nekoj prethoden odnos?
zasto od ovoj pat sto ti go spomna od pred nekolku dena e premnogu rano.

pozdrav.
ti posakuvam reultati kakvi sto ti so posakuvas (bu)

IvanaIvana
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 20 Oct 2016, 00:35

Re: Дали сум бремена

Post by IvanaIvana » 20 Oct 2016, 01:11

Можно е, баш во плодните денови имавме однос со партнерот и јас зборував со него нормално за се ова, ми кажа дека е сигурен дека не го извадил на време. Но бидејќи денес на ехо не се виде ништо, затоа и помислив дека не е од тој. Инаку неочекувано е, но би се израдувала на позитивни вести :)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 15 Sep 2017, 09:42

Вчера ми беше ден на овулација, имавме секс со завршување внатре. Искусктва? Колкави се шансите да останам бремена? Ви благодарам.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Дали сум бремена

Post by SMESKO » 15 Sep 2017, 13:38

Епа неможеш да знаеш колкави се шансите,има парови кои во плодни денови имаат секс ама не остануваат а има и такви кои остануваат (t3) тоа кога ќе дојде денот на вештерката и да видиш далиќе добиеш или не,ако не добиеш да по4екаш некој ден и тест да направиш и само така ќеможеш да калкулираш а од сега џабе е да се замараш со тоа.Поздрав (big-hug) ти посакувам да биде овој месец и да се радуваш (bu)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 15 Sep 2017, 20:07

SMESKO wrote:
15 Sep 2017, 13:38
Епа неможеш да знаеш колкави се шансите,има парови кои во плодни денови имаат секс ама не остануваат а има и такви кои остануваат (t3) тоа кога ќе дојде денот на вештерката и да видиш далиќе добиеш или не,ако не добиеш да по4екаш некој ден и тест да направиш и само така ќеможеш да калкулираш а од сега џабе е да се замараш со тоа.Поздрав (big-hug) ти посакувам да биде овој месец и да се радуваш (bu)
Ноќеска еден саат не можев да спијам, ми се повраќаше. Денеска преку ден исто така, дали е сугестија или штоо?
Имам и болки во долниот дел од стомакот, а треба да добијам на 28ми, значи рано ми е за добивање.....

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 15 Sep 2017, 21:05

Мамита ако вчера ти била овувалицјата нема никакви шанси да имаш симптоми на бременост, ембрионот сеуште немал време да се имплантира па да почне да лачи хормони кои би довеле до симптоми.
Како што рече Смешко пробај да не мислиш многу, со среќа и чекаме да ни се пофалиш со позитивен тест кога ќе дојде време за тест. bfp (kup)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 17 Sep 2017, 14:47

Сигурно е психа, голема возбуда. Денес повторно имавме односи. И сега ќе чекаме до 28ми,доколу ми доцни веднаш правам тест. Држете ми среќа. Ако не е проблем би сакала да прашам на колку години ги родивте вашите дечиња?

Одговори

Return to “Забременување”