Дали сум бремена

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11038
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5830 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Debora » 17 Sep 2017, 15:21

Мамита со среќа и дај Боже да ти доцни и да ти се исполни желбата месецов. (bu) Еве ѕирни ја оваа тема viewtopic.php?f=41&t=71
На оваа пак има пишувано за колку време зачнале членки viewtopic.php?f=26&t=25

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 17 Sep 2017, 16:11

Супер. Интересно. Јас имам 20 години.
(re)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 18 Sep 2017, 12:04

Јас се извинувам, пишав на темата тест за бременост но никој не ми одговори. На 29ти треба да добијам циклус, но ако не добијам сакам да прашам кога е најдобро да направам тест?

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 20 Sep 2017, 07:34

Добро утро. Пак јас. Ме разбудија болки како за пред добивање циклус. Бев во тоалет и уринирањето ми беше отежнато. До утре една недела поминува, дали нешто се случува или?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1420
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Дали сум бремена

Post by SMESKO » 20 Sep 2017, 13:37

Јас мислам дека треба да си почекаш термин на не добивање па после да имаш некои симтоми,првите месеци не знаеш дека си трудна зш симптомите почнуваат покасно,,така да не барај уште сега било какви симптоми зш неможиш да ги имаш,тие се повеќе на психичка база (thumbup)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Дали сум бремена

Post by ivvi<3 » 20 Sep 2017, 23:58

@mamita2413 Те разбирам дека си нетрпелива, но симптоми нема да имаш сѐ дури не добие срцева акција плодот, а тоа е после 6-тата недела од последна менструација. Особено гадењето не се јавува толку рано. За најточни резултати, тест се прави барем еден ден откако ќе ти задоцни менструацијата. Ти посакувам да ти се исполни желбата за бебе (bu)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 23 Sep 2017, 20:43

Девојки кога ќе се наведнам чувствувам притисок во стомакот, односно болки во долниот дел. Од време на време во текот на денот имам нагони за повраќање, симптоми за добивање немам а обично цела недела пред да добијам многу ме болат градите, сега ништо. Не сакам уште сега да правам тест да не покаже негативно. Не знам што да правам.....

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали сум бремена

Post by Happy^_^ » 24 Sep 2017, 19:12

mamita2413 wrote:
23 Sep 2017, 20:43
Девојки кога ќе се наведнам чувствувам притисок во стомакот, односно болки во долниот дел. Од време на време во текот на денот имам нагони за повраќање, симптоми за добивање немам а обично цела недела пред да добијам многу ме болат градите, сега ништо. Не сакам уште сега да правам тест да не покаже негативно. Не знам што да правам.....
Девојче, не барај толку рано симтоми, има време до 29ти. Не си прави притисок самата на себе. Колку што разбрав имаш 20години и си запишана на факултет годинава. Зошто толку ти се брза да останеш бремена? Не е мое да судам, но бинте посоветувала да си поуживаш во животот уште малку. (a2)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Дали сум бремена

Post by mamita2413 » 24 Sep 2017, 21:04

Happy^_^ wrote:
24 Sep 2017, 19:12
mamita2413 wrote:
23 Sep 2017, 20:43
Девојки кога ќе се наведнам чувствувам притисок во стомакот, односно болки во долниот дел. Од време на време во текот на денот имам нагони за повраќање, симптоми за добивање немам а обично цела недела пред да добијам многу ме болат градите, сега ништо. Не сакам уште сега да правам тест да не покаже негативно. Не знам што да правам.....
Девојче, не барај толку рано симтоми, има време до 29ти. Не си прави притисок самата на себе. Колку што разбрав имаш 20години и си запишана на факултет годинава. Зошто толку ти се брза да останеш бремена? Не е мое да судам, но бинте посоветувала да си поуживаш во животот уште малку. (a2)
На факултет сум втора година, не брзам туку имаме желба со дечко ми да имаме бебе. Заедно сме 5 и пол години, така да не сме некои шо се да кажам зелени и си замислиле дека сакаат дете да имаат. Плус сакам да бидам млада мајка и да имам три дечиња, да си ги исчувам млада и моите и неговите родители се млади, така да тоа е тоа.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Дали сум бремена

Post by ivvi<3 » 25 Sep 2017, 10:43

Супер е сето тоа, но сите погоре ти пишуваме дека е рано за симптоми, а ти упорно ги бараш. Значи и да си, и да не си трудна, симптомите ти се од главата. Ти веќе ќе знаеш дека си трудна кога ќе почнат симптомите, ако ги имаш. Може и да ги немаш.

Одговори

Return to “Забременување”