HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
jarec07
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 11 Nov 2012, 19:59
Им се допаднал: 1 time

HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by jarec07 » 26 May 2015, 11:26

Здраво на сите и ве МОЛАМ за помош и искуства.Вака последна менструација имав на 02.04.2015. требаше да добијам на 27.04 не добив направив тест позитивен,на 06.05 отидов на мојот матичен и ми вика јас тука ништо не гледам повторно направив тест позитивен,следниот ден наутро прокрварив кафено отидов ми дадоа 2 инекции прогестерон,утрогестан вагинално,витамин Е и фолната киселина.Но карварењето продолжи не големо крварење туку само кога ќе се избришам.На 11.05. наутро првата мокрача ми беше цела црвена и ме фати паника отидов на приватен ми вика на левата страна нема ништо,на десната има ама со сигурност тврдам дека не е бременост (на сликата од ехото пишува дека е 2,2 мм) правев бета ХЦГ со вредност од 137,после два дена на 13,05 повторно правев бета ХЦГ со вредност со 94(се помирив со тоа дека ќе доживеам спонтан абортус) на 15 петокот јас го изгубив плодот.Отидов на лекар ми рекоа дека нема ништо ме пратија повторно за бета ХЦГ со вредност од 224 и пишува 3 гестациска недела(на 21.05.2015) по некоја логика би требало да биде опаднат а не покачен. (а однос со мојот сопруг имавме на 1 мај) Сега денес на 26,05,2015 правев тест повторно bfp и повторно ми се јави гадење,често мокрење,болки во половините.Кога го видов последниот резултат од бета ХЦГ се јавив на Др.Органџиски (но преку телефон) му објаснив се,а тој ми даде некое и логичко и нелогичко објаснување (laugh1) Ми рече: може ако си останала бремена во април да си абортирала,а од 1 мај повторно да си останета и затоа да е покачен хормот и ми пресмета од 1 до 21 точно 3 недели како што пишува на резултатот (confus) (confus) (confus) Некој со искуство или знаење ќе полудам

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by Maceto » 26 May 2015, 12:44

Јас немам искуство со ова, но најдобро уште денес да отидеш и на второ и трето мислење ако треба директно таму, а не преку телефон, а башка тука кој и што да те посоветува неможе да биде како доктор кој ќе те прегледа во живо...Со среќа

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by maried » 26 May 2015, 12:49

Вакво нешто прв пат слушам :-/ Дали имаш други симптоми, како болки во нога, во препон, ама на една страна. Дали уште крвариш?? На 2-3 дена проверувај Бета, ако расне значи си бремена.

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by borjana » 26 May 2015, 13:10

jarec07 mene isto taka mi se slucuvase duri ne otidov vo sistina kade sto mi kazaa deka imam plod koj mn slabo napreduva bea pominati 12 nedeli a plodot bese kako za 7nedeli. plodot go abortirav i gi napraviv ispituvanjata TORCH,MIKROBIOLOSKI PRISEVI I PAP.ISPADNA DEKA E RUBEOLA SIPANICA KOJA GO NAPADNALA PLODOT. IDI NA LEKAR NAJUBAVO SE KE DOZNAES. TE GUSHKAM SILNO

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by sweety » 26 May 2015, 13:27

најубаво пак да си отидеш на преглед , докторот најубаво ќе ти објасни ние можеме само да погодуваме, пак си провери бета ХЦГ ако расне има бременост , па извести не.Со среќа

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by Ariela » 26 May 2015, 14:05

Jarec toplo ti preporacuvam da otides vo Sistina na pregled se ubavo da im objasnis kako bilo i tie ke te pregledaat i ke ti kazat.
Jas taka imav problem voopsto ne e slicen na tvojot no samo tamu mi go resija za kratko, a neznaes na kolku mesta me mavtaa.
taka da otidi tamu ti go preporacuvam Dr Nikola Badjakov, odi sto pobrzo ne cekaj. sekoj slucaj su e za sebe...
pozdrav i so lesno... (a2)

animani
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 12 Mar 2014, 12:37
Им се допаднал: 1 time

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by animani » 17 Jun 2015, 12:11

jas pak imam drug problem.9 dena mi docni sabajlevo pravev test bese negativen a imam povremeno simptomi za dobivanje.Doktorot ne uspeav da go dobijam denes bil na operacija za da se dogovoram za pregled.Mozno e da podvalat testovite?

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by Vesela » 17 Jun 2015, 14:17

Da vi kazam I mene me spobudalea ova doktorive. Pred nekoe vreme maticnata mI kaza deka imam policisticni jajnici ( prv pat mi dijagnosticiraat) I me prati da proveram skrien seker. Proveriv se bese vi red, ama poradi izostanok na ovulacija mi dade metformin, si preporaka plus clomifen. Ginrkologov ne mi dade clomifen Tuku mi rece da pijam samo metformin. Se iznervirav I pred nekoja nedela bev na drug ginekolog I mi vika, ma kakvi policisticni jajnici se e vi red imalo I ovulacija. Mu velam verojatno od metforminot e ovulacijata, toj mi veli nema vrska I bez metformin bi ovulirala (scared) , Dzabe si gi piela, nemas ti skrien seker za da pies metformin (ner) (ner) .
Se iznervirav I sega so site naodi planiram da zakazam kaj Mitko vo Sistina treta sreka. Po gjavolite veke!!!!

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: HELLPPPPPPPPPPPPP!!!!Докториве ме полудеа.....

Post by Lejla7 » 19 Jun 2015, 17:14

I da znaes oti pametno si resila! (thumbsup) (big-hug)

Одговори

Return to “Забременување”