Проблеми со зачнување и совети

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Vodolija » 19 Oct 2016, 15:23

Благодарам *sweety* . (big-hug)
Ох, денот кога ќе видам две црти со нетрпени го очекувам.Маж ми сеуште не бил ,кога требаше да прави минатиот месец ми беа некаде плодни денови па не сакавме да ги пропуштиме,а нели за тоа треба апстиненција од 3 до 5 дена.Каде и да е,ќе направи тестирање.
Инаку за таа слузава течност,мене ми се случува скоро секој месец и тоа во периодот на плодните денови.
Многу ти благодарам за охрабрувањето,се чувствувам како ништо да не ми се прави,навистина многу посакувам да се израдувам на бременост како и секоја жена се разбира.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by SMESKO » 19 Oct 2016, 16:18

Водолија мила (dobr) имај убаво дружење тука на форумот,мое мислење и чим имаш плодна слуз секој месец дека ти имаш овулуација но мислам дека проблемот е повеќе психички,немој многу да се замараш кога треба да биде ќе биде,секако не е на одмет и тм да се испита но сепак опушти се....и јас кога сакав да останам (t3) страшно се замарав психички и кога ќе ми дојдеше јас цел ден расплакана и со прашањето зш баш јас,зш не е како на филмовите (rolll) ама секогаш не е онака како ние што сакаме,ете останав (t3) после 1 год и 1 месец и Господ ми го зеде не било за мене па ете сега имам прекрасна девојка и очекувам и друго .Ти посакувам во најскоро време да ти се исполни желбата и наскоро да станеш среќна мама (racinja)

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Vodolija » 20 Oct 2016, 00:16

Благодарам драга SMESKO,Добро ве најдов.Да ти е жива и здрава принцезата,и со лесно да дојде на свет бебенцето.
И уште еднаш ви благодарам за поддршката.
Незнам навистина што да мислам веќе,особено се разочарав од лентите за овулација кои два дена се негативни.
Може навистина овој месец и тие два пати кога ме гледаше докторката така да се погодило , а дека ми влијае на расположението ,ми влијае и тоа како (sad1)
Ќе се обидам и утре и задутре да видам што ќе покажат,иако утре треба да ми биде 14ти ден,па се сомневам дека ќе бидат позитивни,затоа што на нив пишува дека доколку се позитивни има овулација или ќе настане во наредните 24 или 48 часа.Некако,ми нема логика да имам овулација на 16ти или 17ти ден...Штознам,премногу размислувам.Ама пуста желба.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by sweety » 20 Oct 2016, 09:10

па може и д ати е покасно овулација , редовно на 28 дена ли добиваш, на пример кај мене од 16-19 ден ми се плодни, а овој месец тек вчера на 20 ден од циклусот.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by SMESKO » 20 Oct 2016, 09:26

Мислам дека Кит Кат може да помогне околу лентите за оволуација,ако прочита ќе пише колку се точни,јас мислам дека треба да се има чести односи не само во плодни,па ајде во скоро време со bfp ваков тест те чекаме да не изненадиш (big-hug)

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Vodolija » 20 Oct 2016, 09:34

*sweety* обично добивам на 28 дена,но се случува да добијам и на 29ти ден,30ти, па се случило и на 31ви ден.
Вчера читав на форумов и видов дека може да биде овулацијата и после 15ти ден.Значи кај секого е различно,но ете треба да споделиш и да слушнеш искуства.Ќе следам со лентите па ќе видиме што ќе биде.

SMESKO,се надевам и јас.Веќе некое време,и покрај другите достигнувања кон кои се стреми човек во животот,и покрај многуте убави нешта околу мене,едноставно не се чувствувам комплетно среќна,а тоа што сум паничар и сите тие сомнежи во се,дополнително ме загрижуваат.Само се надевам што побрзо да ги видам тие две црти,вие овде сигурно знаете колкава е таа е желба,а бога ми и среќа од тој позитивен тест.
(big-hug)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by SMESKO » 20 Oct 2016, 09:50

Мила Водолија кога би ја прочитала мојата приказна во суштина судбина ќе видиш дека не е секогаш како што мислиш.Кога останав бремена со Д на др му требаа цели 63 дена за да на ехо не се види ништо а преку крв (t3) после 5 дена тоа е 68 дена на ехо да се види плод (smile) никој од др не можеше да утврди кога сум останала бремена и мојот термин според мојата последна минструација требаше да биди 4.12 а мојата девојка е родена 21.12 и сепак кога се роди педијатарот ми ре4е дека е родена 36 недела (т.с.колку што сум влегла во 9 месец) и сега (confus) затоа не се оптеретувај со непотребни мисли имај слободен секс секој ден по можност (ttc) и ќе видиш дека чуда се случуваат.

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Vodolija » 20 Oct 2016, 10:05

Така е SMESKO,секој со својата приказна која не секогаш е лесна и едноставна.
Само,кога ги гледам сите околу мене ми делува толку едноставно тоа планирање на семејството,ќе направат лугево свадба и за месец-два ќе си направат и бебе.Лесно и едноставно.Знам и колешки кои од прв пат кога решиле останале бремени.Има различни приказни се разбира,но сепак кога година време не ти поаѓа од рака да забремениш почнува да ти влијае и психички да се оптеретуваш.
Многу се надевам на позитивен резултат и многу го посакувам тоа.
Прекрасни сте овде со вашата поддршка и разбирање.Мило ми е што се зачленив.Имајте убав ден.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Girl23 » 28 Oct 2016, 23:40

Водолија само да се надеваме и со позитивни мисли и јас можам да му дадам утеха на секој а себеси неможам психички се оптеретувам премногу мислам дека станувам и легувам со таа помисла само дека сакам бебе и дали ке бидам мајка и јас скоро 5 месеци пробуваме но никако да се зафати имам полицистични јајници пред 4 месеци кога ме гледаше докторкаата ми кажа дека имам убав фоликул но утредента не пробавме после два дена и ништо не се зафати минатиот месец кога бев ми рече докторката за 4 дена ке ми биделе плодни и сега овој месец повторно ми доцни имам некакви пецкања во долниот дел на стомакот и белото прање ми е со розеникава боја и грд мирис зборував со една пријателка и ми речи дека би можело да имам воспаление на јајниците страв ми е да правам тест за бременост да не се разочарам. Ве молам пишете ми (lovet)

Vodolija
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 19 Oct 2016, 14:25
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Проблеми со зачнување и совети

Post by Vodolija » 30 Oct 2016, 21:43

Да се надеваме дека во брзо време ќе си видиме две цртки Girl23.
Инаку маж ми правеше спермограм и излезе УМЕРЕН СТЕПЕН НА ОЛИГОЗООСПЕРМИА И АСТЕНОЗООСПЕРМИА.
Докторката рече дека не било страшно, имало намалени вредности и можело да се појача со витамини и јаткасти плодови.
Само,не ја прашав дали е тоа доволна причина што година и нешто не можеме да видиме две цртки.Вие кои повеќе знаете нешто пишете ми за мислења ве молам.

Одговори

Return to “Забременување”