Симптоми на бременост?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Симптоми на бременост

Post by Debora » 22 Sep 2009, 17:57

Ова е индивидуално и различно кај секоја жена.
Кога ги почувствувавте Вие првите симптоми на бременост и кои симптоми ги чувствувавте?

Тука има тема на сајтот http://tvoebebe.com/BREMENOST/simptomibrem.php

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by Petra » 02 Oct 2009, 15:10

Симптомите на бременост се различни кај секоја жена.Ги имав истите пред менструални болки,така што иако постоеше можност да останам бремена тие симптоми ма збунуваа.Затоа на 14 ден од кога веќе ми доцнеше менструалниот циклус отидов на гинеколог и се утврди бременоста.Имав зголемен апетит и во првите месеци луѓето околу мене забележуваа дека сум бремена по чоколаднита бананчиња. :lol: Зголемениот апетит го имав во текот на целата бременост,особено сите видови на слатки. :)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by Annabel » 11 Nov 2009, 09:22

Мене многу ме болеа градите...Исто така имав благи болки во половината како за пред менструација. А и многу ми се спиеше. Ако видев перница, веднаш заспивав :lol:

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Симптоми на бременост

Post by taci83 » 15 Nov 2009, 15:59

jas koga ostanav trudna nemav nekoi posebni simptomi sama edna nedela pred da go pravam testot imam apetit samo za kiseli krastavicki a testot ko pravev na denot koga trebase a dobija ne mi docnese nitu den ama kako da imav nekoj majcinski instikt i ne pogresiv (b2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by Petra » 21 Nov 2009, 09:39

Кога останав бремена ги имав истите симптоми како пред да добијам менструација.Истите болки ги имав само забележително зголемен апетит. :lol:

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Симптоми на бременост

Post by Mechevska » 27 Nov 2009, 13:41

Кога останав бремена немав никакви симптоми на бременост.После 1 месец и се до крај ми се лошише.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by Debora » 08 Jan 2010, 17:44

А новите трудници? Симптоми? (jmp)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by ELIANA » 08 Jan 2010, 18:52

Еве за моите симптоми, ко најтазе досега (smile), од каде да почнам....значи околу 3 недели бремена до сега; мислам дека пред една недела, две имав малку зголемен апетит,ама не знам дали од нервоза за тоа дали ќе биде овој месец, или затоа што сум била бремена (love5) Последнава недела дена морам да кажам дека мене не ми се јаде благо, знам чудно хехехе. Некои симптоми како за добивање, ама истото беше и претходните месеци, затоа не ми беше ништо чудно. Е сега во неделата, пред 6 дена значи бев многу настината, само носот претежно ми течеше и беше затнат и кивав многу, и ми текна на случката од филмот "Таткото на невестата 2" ако сте го гледале таа беше ко болна ко настината, и ко испадна дека е уствари бремена, и му спомнав на ММ за тоа чудејќи се и самата од каде тие симптоми, ама тој ми рече - како да не (smile) . И јас мислам дека тоа стварно настината бев,ама во понеделникот не можев многу да стојам ни да седам само да лежам ми идеше и да спијам, јас мислев тоа е од тоа што бев настината, ама сега се сомневам дека тоа всушност стварно било од бременоста. Оти и во вторникот го шетав кучето надвор, ок бев, а дојди си дома пак ко да не можам да стојам. Последниве 2,3 дена чувствувам подуеност на стомакот и како некој притисок во долниот дел, и повторно како да ми се лоши, ама не како за повраќање. туку како малку само да легнам. И за чудо немам баш апетит (love5)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Симптоми на бременост

Post by ELIANA » 08 Jan 2010, 18:58

Кога сме кај симптомите, сакав да напишам и за искуството на една моја пријателка. Тие десет години биле во брак, и не можеле да имаат деца. И ќе се спремале за инвитро, и биле кај д-рот да закажат. Таа му кажала дека еден ден и касни, и тој и рекол, ако, направи тест за бременост. И кога направиле стварно позитивен, и не можеле да поверуваат и уште три направилe; и после ја видел д-рот и излегло дека е 7, 8 недели веќе бремена, а претходниот месец најнормално добила менструација и не забележала некои симптоми, а испаднало бремена дека е (laugh1) Така што кај секоја различн0.
Ајде да забремените вие што сакате, па ќе кажувате и вие (lovet)

Nati
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 13 Mar 2010, 18:59

Re: Симптоми на бременост

Post by Nati » 13 Mar 2010, 19:10

Posle dosta procitani statii za simptomite na bremenosta seuste sum vo dilema. Imam 22god i od prviot pat koga dobiv (7mo odd) menstrualniot ciklus mi e redoven, bez posebni bolki osven poteceni gradi i stomak. No poslednata godina pocnav da custvuvam nepodnoslivi bolki vo jajnicite. Ne mozam da izdrzam bez da se napijam apce za smiruvanje. Sto e uste poloso poslednite nekolku meseci (3-4) ciklusot ne mi e redoven, namesto da dobijam na 28miot den jas dobivam nekogas na 25ti nekogas na 30ti. Dosega bev sigurna deka se raboti za policisticni jajnici, no ovoj mesec voopsto ne dobiv. Eve veke e 31vi den i nemam dobieno. Uste poveke me zagrizuva i faktot sto gradite voopsto ne mi se poteceni nitu tvrdi.

Ve molam, dali stanuva zbor za policisticni jajnici ili bremenost? Sekako deka ke posetam ginekolog, no vo momentov sum nadvor od drzavata i do petok dodeka se vratam ke se pobrkam od grizi.

Odnapred vi blagodaram

Одговори

Return to “Забременување”