Тест за бременост

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Тест за бременост

Post by DemetraD » 06 Jun 2016, 19:27

А тест ? Направи ? Ако не си брзо во аптека (bu)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Тест за бременост

Post by mamita2413 » 18 Sep 2017, 09:25

Здраво. Јас треба да добијам циклус сега на 29. Ако ми доцни кога е најдобро да направам тест? Инаку се обидувам да останам бремена. Имав односи во четвртокот и вчера, плодни денови ми се. Ви благодарам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Тест за бременост

Post by Debora » 18 Sep 2017, 13:01

Мамита најдобро е да почекаш да ти задоцни 1 ден барем. Понекогаш тестот покажува и порано, но многу веројатно е дека и ако си бремена ако е направен порано ќе покаже негативен резултат. Има тестови на кои пишува дека ќе покажат точен резултат и неколку дена пред денот на очекуваната менструација, но во пракса многу често не е така. Најдобро е да се сконцентрираш на други работи, кои ќе ти го одвлечат вниманието за побрзо да поминат деновите и да почекаш да ти задоцни. (smile)

mamita2413
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 15 Sep 2017, 09:31
Им се допаднал: 14 пати

Re: Тест за бременост

Post by mamita2413 » 18 Sep 2017, 13:19

Debora wrote:
18 Sep 2017, 13:01
Мамита најдобро е да почекаш да ти задоцни 1 ден барем. Понекогаш тестот покажува и порано, но многу веројатно е дека и ако си бремена ако е направен порано ќе покаже негативен резултат. Има тестови на кои пишува дека ќе покажат точен резултат и неколку дена пред денот на очекуваната менструација, но во пракса многу често не е така. Најдобро е да се сконцентрираш на други работи, кои ќе ти го одвлечат вниманието за побрзо да поминат деновите и да почекаш да ти задоцни. (smile)
Па од утре почнувам на факултет, така да ќе ми поминат деновите сигурно брзо. Благодарам многу.

bebusce04
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 05 May 2017, 22:07
Му се допанале: 48 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Тест за бременост

Post by bebusce04 » 29 Sep 2017, 23:59

Mamita ti posakuvam mnogu srekaa i da si gi vides bfp ovoj mesec tuka nekade sme so vozrasta i jas sum isto vo iscekuvanje da ne dobijam ovoj mesec pozdrav pa da ima mnogu mesinja vo oktomvri (t3) bfp bfp

Daskalche
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 02 Jan 2018, 13:40
Им се допаднал: 3 пати

Re: Тест за бременост

Post by Daskalche » 17 Mar 2018, 11:02

Здраво девојки, нова сум на форумов, од неодамна станав член. Вака, во делот симптоми на бременост пишав дека ги имам скоро сите труднички симптоми освен гадење, што нели кај секој е индивидуално. Правев два теста за бременост, бидејќи ми касни со се датумот на добивање 5 ден денеска ... И вчера правев и завчера тест и двата испаднаа негативни. Едниот го правев после работа околу 17:00 часот, а другиот сабајлето во 02:40 зошто станав да одам во вц тоа време. И двата негативни. Го користев shure check. :( Имам закажано на лекар во вторник, но не знам дали ако го повторам тестот пример утре или понеделник наутро ќе покаже две bfp ?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Тест за бременост

Post by SMESKO » 18 Mar 2018, 11:56

Јас имам позитивно искуство со оние тестови за бременост што се 40 ден,другите најскапите кај мене не се покажаче,ајде убави вести да кажеш вторник (t3)

мelves
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 02 Jun 2018, 11:30
Им се допаднал: 3 пати

Re: Тест за бременост

Post by мelves » 02 Jun 2018, 11:39

Кој е најдобар тест за бременост според вас?

Sparkles
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Feb 2020, 12:06

Re: Тест за бременост

Post by Sparkles » 12 Feb 2020, 12:27

Zdravo. Nova sum na forumov i malku poveke zagrizena. Mi docnese eden den a inaku nikogas ne mi ima docneto imam redoven ciklus. Pravev test odma izleze pozitiven. Otidov na lekar po eden den(sabota bese koga go pravev testot) me gledase so vaginalno eho i kaza deka ima edno malo sakusce, mi dade sto da pijam i kaza na kontrola 10-15 dena posto e rana bremenost. Zagrizena sum nesto da ne se iskomplicira. Koga moze da se vidi na eho so sigurnost

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Тест за бременост

Post by kit-kat » 18 Feb 2020, 16:38

bfp честитки за позитивниот тест.
Не се грижи ептен рано си отишла на преглед.
Почекај барем 10-15 дена па ќе може и срцето да го слушнете.
Нема место за паника. Уживајќи чекај наредна средба со бебе.
Со лесно.

Одговори

Return to “Забременување”