Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијание?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијание?

Post by ninag » 24 Sep 2011, 19:54

zdr me interesira nesto,jas i mm se obiduvame 2-3 meseci a nekako se mi izgleda kolku i da se trudime da ne gi pogoduvame plodnite denovi iako ne e taka.
e sega ima li vrska toa sto nie 9 godini voopsto ne probavme nisto,moze li i toa da vlijae vrz vremeto na zacnuvanje??? txs za odgovorite

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Bela » 24 Sep 2011, 21:10

I jas cesto pati si go imam postavuvano ova prasanje, a i imam slusano deka site sto imale dolgi vrski potoa imaat problem da ostanat bremeni. Ako nekoj znae nesto vo vrska so toa neka pisi. (ner)

Ive

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Ive » 24 Sep 2011, 21:44

Poznavam par koj ne mozese po priroden pat da imaat dete zatoa sto idea dolgo vreme i celoto toa vreme imale odnosi so kondom.Na devojkata i se zapusile kanalite od lubrikantot i na kraj zatrudne po vestacki pat i sega imaat prekrasno since.Iskreno se nadevam deka ova nema da e slucaj kaj vas i deka bez problem ke si dojdete do bebce.Samo opusteno i ne se opteretuvajte mnogu so toa,zatoa sto nekogas i samata potsvest ima golema uloga vo toa.Bidete vredni (ttc) i ke gi vidite vasite (b4) . (thumbsup) za vas (lovet)

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by ninag » 24 Sep 2011, 23:12

da jas znam deka psihata igra najgolema uloga vo seto toa,a dali toa so kanalite i so zapusuvanjeto se gleda na eho P.S. nie i ne koristevme prezervativi samo na pocetokot na nasata vrska,pa ne se sluci niednas nesakana situacija , a sega koga ke razmislam podobro sto ako e imalo nesakana situacija ''nesakajki''???
aj ke vidime ke pokaze vremeto
drugo prasanje ako vo plodniot period koga folikulot e spremen da pukne a ima cista na istiot jajnik kade sto e folikulot......?????
dali nekoj znae kolkav problem se cistite za vreme na ovulacija posto jas gi imam dosta cesto?????

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by ninag » 27 Sep 2011, 20:32

dali nikoj nema odgovor na prasanjata/// (cry1)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by kikica » 29 Sep 2011, 13:58

Ive,jas za prv pat slusam vakva rabota, ima li nekoj provereni informacii deka e mozno vakvo nesto da se zapusat kanalite od lubrikantot???(confus) ako toa e mozno togas strasna rabota, treba da se informira narodot!! ninag, jas imam 2 prijatelki koi imaja cisti, gi lecea so tie hormonalnite apcinja, pa ete dvete sega imaat zdravi pravi decinja, na ednata odma i se fati a na drugata i trebaa 6 meseci za da zacne so prvoto no so vtoroto odma zacna i toa slucajno bez da planira (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Debora » 29 Sep 2011, 14:40

Јас мислам дена лубриканотот нема шанси да стаса до каналите и да ги запуши. Во најлош случај кај некои жени може да се појави алергија на кондомот и тоа може да се јави во исклучително ретко случаи.

Ive

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Ive » 01 Oct 2011, 00:42

Taka mi kazaa mene,taka i jas vi kazuvam na vas.Ako me izlazale mene togas i jas sum ve izlazala vas (confus) Ako dojdam do podetalni informacii ke pisam pak (kup)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Peperutka » 03 Oct 2011, 15:42

Јас ќе го кажам следново,девојки,доколку партнерот е сето она што го посакувате во животот и со него ја гледате иднината,немојте да се пазите,оставете да се случи спонтано.Неможеш да знаеш што те чека во животот,вие се пазите а всушност едниот од вас може да е неплоден или кога ќе сакате да биде од стрес никако не бидува.Требаше јас и мм не се пазиме кога бевме дечко и девојка тогаш може од прва ќе се фатеше а не да го поминуваме патот кој што го поминавме (unsure)
Затоа само храбо (thumbup)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Hera » 04 Oct 2011, 09:21

Многу се согласувам со тебе Пеперутка. Милион пати си имам кажано што глупости сме размислувале ... пари немавме, па се нешто да се докрпело, па да се докажеме на работа, жртви за секакви глупости и после ... Многу се каам и јас што чекавме и мислевме дека се во животот се случува плански.
Јас мислам дека во почетокот на врските или во почетокот на бракот има некоја посебна хемија меѓу партнерите и дека тогаш шансите да се има бебче се најголеми.
Баш ми е жал што го пропуштивме тоа време ... затоа Пеперутка има право, ако сте сигурни дека сте со љубовта на вашиот живот оставете природата да си го направи своето, за се друго има време и се друго се може.

Одговори

Return to “Забременување”