Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијание?

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Peperutka » 04 Oct 2011, 12:27

Hera wrote:Многу се согласувам со тебе Пеперутка. Милион пати си имам кажано што глупости сме размислувале ... пари немавме, па се нешто да се докрпело, па да се докажеме на работа, жртви за секакви глупости и после ... Многу се каам и јас што чекавме и мислевме дека се во животот се случува плански.
Јас мислам дека во почетокот на врските или во почетокот на бракот има некоја посебна хемија меѓу партнерите и дека тогаш шансите да се има бебче се најголеми.
Баш ми е жал што го пропуштивме тоа време ... затоа Пеперутка има право, ако сте сигурни дека сте со љубовта на вашиот живот оставете природата да си го направи своето, за се друго има време и се друго се може.
Браво Хера!Борбата со неплодноста ме научи дека никогаш неможеш да знаеш што те очекува во животот т.е.што ќе ти донесе следниот ден.Некогаш работите не излегуваат онака како што сме планирале па тогаш разочарувањето е големо (unsure)

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by ninag » 07 Oct 2011, 14:50

se nadevam deka nema da ne izmacuva mnogu neplodnosta,sepak sme mladi jas imam 26 g.
a i doktorkata mi vika pa cekaj nivata da se naplodi toa se mnogu susni godini i sega za 2 3 meseci sakate vednas da dade plod,pa ke vidime sto ke bide ovoj mesec gi opfativme i plodnite i neplodnite denovi se nadevam ke bide nesto

Volsebnicka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 22 Jul 2011, 19:07

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Volsebnicka » 11 Oct 2011, 17:31

По мене пазењето нема никаква логика да влијае на забременувањето.Само една е вистината ,секоја жена е различна и посебна за себе во секоја смисла.
Лубрикант да влијае на непроодни јајцеводи уште повеќе нема логика.Јас дали 5 пати во живот сум користела,па имам еден непрооден јајцевод кој никогаш нема да дознаам од кога и како.Таквиот проблем неможе никогаш со сигурност да се потврди од што е ,така да само уживајте колку можете во животот секој ден.

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by ninag » 15 Oct 2011, 20:19

lele denes trebase da dobijam ama go nemaaaaaa
a stomakot mi e podduen kako za cetvrti mesec bremenost,sekoe utro stanuvam gladna kako da ne sum jadela cel den aj ke pocekam den dva da vidam sto ke izleze ovaa rabota (unsure)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by happy cumulus » 15 Oct 2011, 20:41

ninag wrote:lele denes trebase da dobijam ama go nemaaaaaa
a stomakot mi e podduen kako za cetvrti mesec bremenost,sekoe utro stanuvam gladna kako da ne sum jadela cel den aj ke pocekam den dva da vidam sto ke izleze ovaa rabota (unsure)
Ninag, daj Boze da go nema poradi vistinski pricini! Inaku mislam deka vremeto na cekanje nemoze da ima vlijanie na plodnosta. Se soglasuvam so zenskive pogore sto spomnaa deka psihata igra golema uloga. Hemijata e mnogu vazna, a psihata ja menuva hemijata. Jas imam rodnini koi probaa se da ostanat bremeni. Toa ne se sluci. Koga se otkazaa od idejata da imaat deca, dobija dve! I sum cula za mnogu drugi vakvi slucai.
Vi posakuvam sreka na site koi rabotite na slucajot i samo opusteno...uzivajte vo vodenje ljubov so sakanite bez da go prifakate toa kako "pravenje bebe". Se nadevam deka ke cueme ubavi vesti od site vas.
Pozdrav do site, vi posakuvam ubav ostatok od vikendot!

ninag
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 24 Sep 2011, 19:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by ninag » 20 Oct 2011, 08:41

da da vistinski pricini,se selam kaj zacnuvanje vo oktomvri imama bfp i pozitiven test na krvta (jmp)
oste ne mi se veruva . n site vi posakuvam vakva sreka

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by happy cumulus » 20 Oct 2011, 18:03

ninag wrote:da da vistinski pricini,se selam kaj zacnuvanje vo oktomvri imama bfp i pozitiven test na krvta (jmp)
oste ne mi se veruva . n site vi posakuvam vakva sreka
Cesstitki Ninag! Ajde pa pisuvaj da ni kazuvas kako se cuvstvuvas...

Jovana-ivana
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 14 Apr 2014, 21:09
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Jovana-ivana » 14 Apr 2014, 21:36

и мене ми имаат кажано дека долгата врска и пазењето во неа има врска,јас не верував во ова
ама ние бевме 10 години во врска од кои 7-8 години имавме односи но само со кондом и никако на друг начин,е сега 9 месеци имаме незаштитени односи и во плодни и во неплодни денови (цело време) и ништо.денес посетив гинеколог и многу ми е страв имам 25 години.се е во ред нмам ни исти ни ништо,и на 21 ден ке проверувам прогестерон хормон

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Lejla7 » 14 Apr 2014, 22:00

Moja prijatelka koja bese vo 10 godisna vrska pred da se omazi samo sto se porodi so vtoro.
Od druga strana, jas i maz mi bevme vo vrska godina i za toa vreme se pazevme.Otkako se verivme prestanavme da se pazime i po 6 meseci ostanav bremena (ne broevme ni plodni denovi nitu pak rabotevme na proekt).Zavrsi so spontan.Ottogas nisto.Uste edna IVF bremenost mi zavrsi so spontan.I kade e sega statistikata za pazenjeto pred zabremenuvanje vo mojot slucaj?

Aj ne razmisluvajte sekakvi gluposti tuku SAKAJTE SE koga mozete i kolku sto mozete poveke :ymblushing:

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Дали времето на пазење пред обид за бременост има влијан

Post by Bea » 15 Apr 2014, 08:02

И јас мислам дека нема врска пазењето со потешкотиите во забременување.
Во блиска околина имам 3 пара со по 10 годишни врски (уште од средно), два пара имаат веќе второ дете, а третата затрудне неколку месеци по свадбата.
Јас и мм по година дена врска престанавме да се пазиме, па еве - имаме потешкотии.

Одговори

Return to “Забременување”