Ленти (тест) за овулација

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Ленти (тест) за овулација

Post by TinaV » 08 Nov 2011, 09:07

Дали може да ми каже некој за тестот за овулација, под кое име може да се најде и како се користи?

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Ленти за овулација

Post by Hera » 08 Nov 2011, 09:21

Јас само можам да кажам дека пред некој ден ги барав низ аптеките во Скопје и никаде ги нема и ми кажаа дека никој не ги увезува моментално. Прашував во Зегин, Виола, Еурофарм ... ако некој знае дека некаде ги има ве молам да пише.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Mia85 » 08 Nov 2011, 10:35

Testot za ovulacija se vika Ovuview, mislam taka nekako, go ima vo VERO vo apteka i cini okolu 180 denari...ako na nekoj mu treba itno, jas imam neotvoren smao treba da mu go preoveram rokot...kje vi go podaram:)neotpakuvan

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by TinaV » 08 Nov 2011, 10:50

Миа85, дали се работи за повеќе ленти во еден тест, што знаќи дали тестот нуди можност да се следи овулацијата во неколку дена за време на еден циклус?

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Raphaella » 08 Nov 2011, 23:50

Ovuview тестот за следење на овулација има 5 лентички во него и има во него упатство кога да се почне да се проверува дали има овулација. Јас еднаш користев и наредниот месец кога отидов да купам во истата аптека кај што го купи мм немаше. Ги извртев повеќето аптеки во околината и не најдов и на крај се откажав.

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by TinaV » 09 Nov 2011, 08:23

Благодарам за одговорот Raphaela.Јас дознав за едн тест за овулација Life-control, но и тој го нема.

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Mia85 » 09 Nov 2011, 09:21

Proverete vo aptekava vo novoto vero ja sod tamu go kupiv...Ama sepak najdobra rabota vi e folikulometrija, najtocna i najprecizna....Mene testot ne mi pomogna iskreno...Pre dse nemav redovni ciklusi i neznae sod koga treba da pocnes da go pravis testot.Treba da zemes nekollku testovi vo toj slucaj, zatoa sto 5 lenti ne vrsat rabota. Kaj redovni ciklusi mislam deka e poefikasen...Pozdravce

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Hera » 09 Nov 2011, 09:29

Барав јас во аптеките во Веро во Центар и во Капиштец, нема за жал.
За фоликулометријата си ептен во право ама не ми се оди овие месеци на прегледи ич па си реков ај да проверам дали има нешто ќар од лентите.
Во секој случај ви благодарам на информациите. (a2)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by ELIANA » 09 Nov 2011, 10:23

Лентите за овулација мислам дека овојпат ни помогнаа во забременувањето. Во смисла што во деновите кога ми покажаа дека има овулација ни дадоа мотивација за (ttc) затоа што во спротивно, колку бевме изморени тие денови, сигурно немаше да се обидуваме; ќе си велевме, ај, можи помина овулацијата итн. Вака ја имавме таа мотивација да имаме секс тој ден и следните два дена, оти така мислам е, денот кога ќе ти покаже потемна цртичка и во следните 48 часа треба да се има секс. Во упатството мислам дека пишува од 11иот ден да почнеш да правиш тест, но јас од 13иот затоа што тогаш ги купив. И на третиот тест веќе ми покажа потемна цртичка, а претходните 2 дена ми беше посветла. Првпат ги користев. Тогаш ги имаше во аптеката во СП кај Расадник, 295ден или сл.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by carina » 17 Nov 2011, 15:09

тестот oview го купив денеска од аптека ефедра во карпош 1,ако го немаат го набавуваат за 1 ден,само нешто ме буни,таму пишува дека дава неточни резултати ако се примаат лекови со лутеинизиран хормон или HCG,јас пред неполни 3 недели примив hcg a пред тоа пиев и кломифен па да не не ми покаже точно

Одговори

Return to “Забременување”