Ленти (тест) за овулација

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Branka » 10 Feb 2015, 21:00

Sakam da ve prasam. Znaci vcera mi pokaza pozitiven test. Dvete crti bea temni duri vtorata potemna, sto znaci mi bil ploden den. Sega napraviv uste eden test i e negativen. Toa znaci deka ovulacijata poninala i da ne se obiduvame?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by sweety » 11 Feb 2015, 12:13

Бранка јас и ти најактивни сме на оваа тема (laugh1) вие си работете секој ден, искрено јас два пати до сега правев ти зборувам за минатиот месец веднаш штом ја видов плодната слуз направиви и ми покажа позитивен на 16 од циклусот и пак за два дена го повторив значи на 18 ден и имаше пак црта ама не толку јака е сега ти немаше никаква црта малку ми е нејасно ама вие сепак бидете си вредни препуштите се во уживање а не тоа да се претвори во трка за бебе (bu)

cvetina
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 01 Jan 2014, 21:58
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 44 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by cvetina » 11 Feb 2015, 17:31

Zenicki, jas koristev lenti za ovulacija nekolku meseci. Prviot voopsto nemav nikakva ovulacuja spored lentite, ili mi bese porano/pokasno. Drugite dva meseci imav tocno kalendarski kako sto trebase na datumot. I mene ne mi bese jasno kolku vreme imam posle pozitivniot rezultat i ja prasav doktorkata koja mi objasni vaka: poz.rezultat ovulacija ima za 12 do 15 casa.mada mi kaza da ne se potpiram mnogu na niv. Rece za najsigurno merenje folikuli. Vie za najsigurno, ako ste vo moznost zakazete si eho 1 den pred kalendarskata ovulacija, pa ke vi kazat tocno koga ke pukne folikulot, pa posle napravete od testovite i taka ke si znaeste za sledniot mesec. Jas licno ne koristam, resiv da se odmoram i da se prepustam na vodenje ljubov koga jas sakam a ne koga ke kazat testovite :) nemoj da me svatite pogresno, ova za mene si kazuvam :) sekako ne e pogresno i da se znae koga e ovulacijata. Kaj mene bese se skolski na sekoj pregled(a gi napraviv mnogu) i zatoa gi bataliv ovie lenticki.
Se izvinuvam za najdolgiot post :) vi posakuvam sreka! Pobrzo da si vidite bfp

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by sweety » 11 Feb 2015, 18:49

Јас минатиот месец купив пет ленти одеа во пакување искористив четири и ми остана уште еден за следниот месец тукушто го направив сега едниот и ми излезе со втора црта бледа што значи веќе заминува овулацијата. Цветина во право си да се опуштиме и да водиме љубов јас се кааам што овој месец му kaжав на мм затоа што не ми опуштен (laugh1)

cresi
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 02 Feb 2015, 13:09
Location: Strumica
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 4 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by cresi » 12 Feb 2015, 09:39

Moj sovet ne mislete premnogu na bremenost, znam deka e tesko i od iskustvo vi velam, oslobodete se psihicki, dokolku nemozete napijte se edna casa vino za relaksacija, mene toa mi pomogna. Jas bev opsednata zosto ne ostanuvam bremena i sekoj mesec koga ke mi dojdese menstruacija bev razocarena. I posledniot mesec rekov sto bide bide, ama posto psihicki nemozev da se opustam se napivav po edna casa vino za relaksacija i mi uspea.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by sweety » 12 Feb 2015, 09:46

цреши јас се опуштам со чаша винце па и две (rolll) ама ете не сака да фати а и чисто сакав да проверам дали имам овулација кога бев последен пат на гин. на 16 ден фоликулите ми беа мали а и навистина тој месец имав закаснета овулација тек на 22 ден од циклусот, а претходниот на 16 ден а овој пак на 14 ден од циклусот се е кај мене каша попара.

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Junior » 08 Nov 2016, 21:15

Другaрки мoжеби пoстoт не е бaш зa oвде нo не знaев кaде дa гo стaвaм.Ве читaм секoј ден.Знaчи вaкa пред некoј ден нaпрaвив тест зa oвулaцијa и пoтoa пoсле oднoсoт ми се пoјaви крвaрење.Пoсле двa денa ми пoтечњ крв кaкo менструaлнa.Бев нa гин и не ми дaсе никaквa терaпијa туку сaмo дa чекaме.Мoже дa билo хoрмoнaлнo мoже oд стрес итн...Некoе сличнo искуствo?А инaку немa цисти ниту ништo другo нa мaткaтa

Одговори

Return to “Забременување”