Ленти (тест) за овулација

Забременување, плодни денови, овулација, тест на бременост, искуства и совети за забременување

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Lena_nela » 28 Dec 2014, 15:58

Ете ме пак,да си пишам,да знаат и некои други што ке прават ваков тест во иднина (thumbsup) Денес ми е 15 ден и го направив тестот и излгоа двете цртички со иста боја дури таа кај буквата Т е потемна од онаа кај Ц(контролната) (rad) што значи денес и во наредните 24 ч. мораме да бидеме активни со мм (ttc) Дај боже за две недели да правам и тест за бременост и да ми излезат вакви две убави цртички bfp

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Branka » 28 Dec 2014, 16:19

Ajde pa da ne izraduvas za dve nedeli :) Kazi mi od koi lenti kupuvas da znam da si kupam mesecov. Mene mi e denes prv den od menstruacija i bas se razocarav :((

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Lena_nela » 29 Dec 2014, 11:55

Бранка без разочарување, Јануар е нашиот месец на bfp
Јас зедов од Ovul quick од зегин и беа 110 ден. но тие се со два теста,јас намерно ги зедов тие бидејќи цело време ги следевме фоликулите,примив и инекција,и само од радозналост го направив да видам како изгледа и вчера го направив и ми покажа bfp баш како за тест за бременост,а ке правам еден и денес но малку покасно,приквечер па ке видамшто ке излезе,во секој случај ке ги сликам и ке ставам и слика (thumbup) А имаш и со повеке ленти,мислам дека има и со 5 и со 7.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Branka » 02 Jan 2015, 01:30

Prasav vo zegin imaat lenti samo so dva testa. Utre mi e posleden den od menstruacija i planiram da si kupam :) Od koj den treba da pocnam da gi upotrebuvam? Dobivam na 30 dena.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Lejla7 » 02 Jan 2015, 09:28

Kolku sto se sekavam jas, pisuvase vo upatstvoto (zavisno od ciklusot). Ama ponekogas se potrebni poveke lenti oti ovulacijata moze i da zakasni, poradi poveke faktori. Probaj, pa ke vidis dali ke ti zavrsat rabota ili ne.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Lena_nela » 03 Jan 2015, 14:45

Бранка има и од истите тестови и со пет ленти ама тие се малку поскапи,кај нас во зегин од кај што ги зедов тие со две ленти беа 110,00 а со пет 310,00. Јас ги зедов тие со две зш знаев кога ке биде овулацијата ( пошто бев следена) а ти можеш да земеш од тие со пет па негде од дванаести ден(во зависност од тоа кога ти почнуваат плодни денови,на колку денови ти доаѓа...)ако имаш нормален циклус од 28 дена,тогаш можеш од 12 ден да почнеш и ке го следиш пет дена со ред. Има упатство и се е добро објаснето. А еве како изгледаа моите тестови:
На сликата се дватта теста првиот (горе) е направен по само 24 часа од инекцијата (прегнал),а другиот (долу) е негде околу 50 часа по инекцијата
http://s4.postimg.org/ssb40x51p/image.jpg
што убаво изгледаат цртките,камо да беа тестови за бременост (lovet) Мала шега на се ова,кога го направив првиот тет за овулац. го оставив на шанк и нешто си работев,доаѓа мм и го гледа и ми вика еј што е ова,бремена си (w1) е да му викам вчера д-р ми ја стави инекцијата па и бебе ми направи (rolll)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Branka » 03 Jan 2015, 16:06

Haha abe Lena Nela bas me iznasmea so maz ti :)) Ajde ke bide i toa ke vidis za brzo vreme, ti ja pustam celata sreka <3 Jas dobivam na 30 dena taka da od 13-ti e najubavo da pocnam. Sega se vrativ od apteka ama ne prasav posto bev so maz mi nesakam da znae posto ke bide kako planiran seks pa da ne ja utneme rabotata. Vaka traj praj :) Denes mi zavrsi 7 dena mi trae pa vo ponedelnik ke odam da si kupam :*

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Branka » 04 Jan 2015, 21:51

Lena Nela jas pak da te prasam za lentive. Dve crtki pokazuva bas onoj den koga ti e ploden koga prskaat folekulite ili moze da pokaze i nekoj drug den koga si vo ovulacija? Posto tebe i dvata testa isto ti izgledaat :) Sto ti kazuva ginekologot za testovive dali tocno pokazuvaat? Ti pustam srekaaa za vakov test i za bremenost :)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by sweety » 09 Jan 2015, 15:25

Ај си велам уште ова да го пробам вчера купив и сега го направив тестот ми покажа две цртички едната малку побледа ама битно ја има , а и секако сега ја приметив плодната слуз што значи дека иде овулацоја пак ќе го повторам тестото задутре можда ќе биде појака црвена , се плашев дали имам овулација оти не ме болеше јајникот ептен минимална болка, ама штом се појави втоарат црта тоа значи дека ќе настапи овулацијата ?

Vasilij
Нов член
Нов член
Мислења: 67
Придружен: 29 Sep 2013, 23:13
Му се допанале: 39 пати
Им се допаднал: 29 пати

Re: Ленти (тест) за овулација

Post by Vasilij » 09 Jan 2015, 18:25

Maybe baby..си го купив пред некој месец..како мало микроскопче е интересно баш..и многу прецизно,точно,проверено! Се надевам ќе донесе среќа на некој!

п.с.може да се користи повеќекратно и кошта околу 1600ден (brows)

Одговори

Return to “Забременување”