Бактерии кај деца

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
kokice
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 06 Jun 2012, 14:56

Бактерии кај деца

Post by kokice » 14 Jun 2012, 15:19

celo zimo koko e bolen,go nosam kaj maticnata i postojano mi vika nisto ne mu e,a zatnat potkasluva i noseto mu tece,na kraj zimam upat samoinicijativno i go nosam vo kozle na pregled i ni otkrivaat bakterija haemophilus spp,,,dali nekoj znae nesto za bakterijava,pievme almacin i loratadin,2 nedeli bese dobar,eve od vcera pak nosot zatnat i zeleni mrsulcinja (confus)

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: Бактерии кај деца

Post by pepelaska » 21 Jun 2012, 15:28

мојата малецка па мозе да имасе 4 5 месеци нон стоп касласе и носето затнато па дури и мрсулцинја со крв беа промесани ам така од ко е родена нон стоп носот тука затнат тука и течеше на 4 така месеци имасе кога ми рече докторката ај да видиме да и земеме брис од носот и на резултатот имасе бактерија да не те лазам името како и бесе не се секјавам ама и писувасе на кој сирупи е осетлива бактеријата и ми преписа алмацин и 3 пати на ден по 1 капка за носето физиолоски раствор помесан со 1 ампула гарамицин го испи тоа и 1 недела со капките и помина отидовне на контрола и не ми даде упут за пак да и проверам реце немало потреба по некое време ете ти го пак носот и отидов на болница пак истот ми го преписа без да отидам на брис па до годината се така бесе тука течи тука не и сега си е супер се ама во главно не сум задоволна од алмацинот иц и ден денеска кога ми се настинати двете деца истиот ми го преписува како само тој да го знае ама слаб ми е некако но кај секое дете разлицно

kokice
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 06 Jun 2012, 14:56

Re: Бактерии кај деца

Post by kokice » 21 Jun 2012, 15:39

nie bevme na kontrola bakterijata ja nema,zatnatoto nose i kaslanjeto mu se na alergicna baza,sega pieme loratadin po 5 ml navecer,,fala mu na boga sto od 10 dena pienje almacin ja snema bakterijata iako ni rekoa deka mnogu e tvrdokorna

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Бактерии кај деца

Post by kit-kat » 30 Jul 2014, 08:20

Вчера на резултатот од брис од носето кај синко е изолирана staphylococcus aureus бактерија.
Ја имавме лани еве пак. (sad1) тоа е причината за честа секреција од носот и најверојатно причина за воспалените синуси и главоболката.
Ни дадоа терапија капки со антибиотик за во нос и антибиотик орално.
Некое искуство!!! (smile)

Одговори

Return to “Здравје кај деца”