Имунитет

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
apanipi
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 20 Feb 2011, 21:22

Re: Имунитет

Post by apanipi » 21 Feb 2011, 15:18

Mojot sin koj ima 4 godini pie ribino maslo i toa Seven Seas koj go nema kaj nas go kupuvame od Grcija i go pie veke treta zima zaedno so vitamin C na CaliVita. Ribinoto maslo nie e po preporaka od Dr Vidoevski koj preporaca da se pie do pubertet no samo zimskiot period poradi vitaminot D. Inaku dobri sme i so jadenjeto, jademe ovosje sekoj den i toa po edno jabolko obavezno i krusa ili banana, zelencuk isto taka samo imame maka bidejki ne jademe meso ama i toa uspevame nekako.

noddy
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 07 Jan 2012, 19:55

Re: Имунитет

Post by noddy » 07 Jan 2012, 20:19

Здраво, ме интересира дали сте им давале на вашите дечиња маџун за зајакнување на имунитетот? Преска го купив и планирам да му го давам на малото во чај наместо мед.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Имунитет

Post by Bilence 123 » 14 Jan 2015, 14:29

Ние пиеме задолжително Витамин Ц и Алое Вера гел за имунитет. Да чукнам во дрво отпорен е синко мој на зимскиве настинки и кашлици.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Имунитет

Post by Vesela » 09 Feb 2015, 15:40

Sinko pie Vitamin C 500mg, B complex so folna kiselina 3x1. Plus sekoj den 1 jabolko, 1 kivi I 1 portokal isceden so lazica madzun.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Имунитет

Post by Tina9 » 15 Oct 2015, 16:29

Мајки дали почнавте да им давате на децата нешто за имунитет? Јас ѝ давам ц витамин капки, маџун и со храната внимавам. Лани кога лежевме во болница од многу антибиотици и опадна имунитетот и ѝ давав Киндеримун. Се мислам дали да давам и тоа или е рано. А, вит Д не и давам повеќе и не знам дали треба.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Имунитет

Post by kit-kat » 15 Oct 2015, 23:14

Јас на синко за имунитет ништо не му давав( сега е веќе голем) , но по препорака на педијатар секоја есен зима давам ц витамин и д витамин ( рибино)во перли.
Ми имаат кажано дека се пие во месеците кои содржат буква р (за рибино масло)односно од семтемвРи до апРил а во мај, јуни, јули и август пауза. Сега за сега вака сме супер.
И нормално природно преку овошје и зеленчук.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Имунитет

Post by Радост » 16 Oct 2015, 00:21

Tina9 wrote:Мајки дали почнавте да им давате на децата нешто за имунитет? Јас ѝ давам ц витамин капки, маџун и со храната внимавам. Лани кога лежевме во болница од многу антибиотици и опадна имунитетот и ѝ давав Киндеримун. Се мислам дали да давам и тоа или е рано. А, вит Д не и давам повеќе и не знам дали треба.
Од она што јас го знам, само вигантол до 3 години. Кога е здраво детето вештачките суплементи правеле вештачки имунитет и природниот имунитет се нарушува.
Тортето сега е супер и така да остане без никакви додатоци.
(big-hug)

Дај Боже и на нас никогаш да не ни притребаат.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Имунитет

Post by maried » 16 Oct 2015, 02:16

Радост е 100% во право. Само Вигантол и витамин ц.
Давај маџун секој ден, мед, лимон, лук, јатки.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Имунитет

Post by Tina9 » 16 Oct 2015, 03:56

Фала ви за мислењето. Никому да не му затребаат. Радост вчера ми настанала, носето ѝ се затнало (cry1) И сега ме гризе црвот дека не ја заштитив убаво.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Имунитет

Post by happiness » 17 Oct 2015, 01:01

Баш ја рзмислувам некое време темава
лани ни препишаа babyvital ги давав една доза и кога ми рекоја да продолзам до година да ги давам малку се распрашав и испадна дека процедурално докторката на советувалиште ги препишува на сите деца (scared) и сеуште тоа и е пракса!
матичниот ( многу сум задоволна од човекот, и благодарам на Радост која ме мотивираше да ја сменам првата матична ) исто како што пиша радост ми рече до 3 години никакви вештачки витамини да не давам оти правеле поголема штета па јас давам само Д3 капки..
минатиот месец давав секој ден чај од нане и анасон со 1/4 лимон и неполно чаено лазиче мед и добар беше малиов ама престана да го пие го фрла шишето кога ке го види па така настина пред 2-3 дена и му дадов маџун (домашен) со капки за инхалирање во навлажнувачот за простории и 2 пати му исцедив сок од портокал одма ја пресековме настинката т.е киваше и му течеше носето (thumbsup)
Витамин Ц немам давано до сега ама давам цитрусни овошки некоја недела скоро секој ден, мојов неки аронија се грози дете во секоја комбинација па дури и во мафин ја плука ,денес направив некој сируп во мед ставив аронија замрзната имав сечена на пола и пушти сок низ газа го процедив и е благо му ставив во сок од портокал едно лажиче и така го испи колку-толку да прима и од ова овошје сакам а сум се спремила за зимава 10 кг имам замрзнато а тој ја неки да ја навиди...

вчера гледав емисија на тв со доктор Александар Сајковски педијатар од систина и тој рече дека за подигнување на имунитет да се дава
-масло од семки од грејпфрут секој ден по 3 капки растворени во 100 млвода, сок или чај
- и да се дава пробиотик lgg секој ден
плус секој ден да се дава природен Ц витамин преку храна....
дали некоја мајка има давано од овие производи ...? Што мислите колку се ефикасни и природни...? форумките од скопје можеби ке дадат одредено мислење за докторот колку и дали треба да му се верува.... во мисла сум да разговарам со мојот матичен ама мислам дека нема да биде ЗА да давам...

постов ми е ептен долг, одам да се одморам од пишување

Одговори

Return to “Здравје кај деца”