Имунитет

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Имунитет

Post by Annabel » 24 Nov 2009, 23:55

Што правите за да го подобрите имунитетот на вашите деца?

Јас сум пробувала разни сирупи, ама мислам дека не ни помагале. Сме пробале и со Ревита. Сега почнав да и давам природен сок од цвекло, морков и јаболко, па ќе вивиме. И давам и витамин Ц обавезно.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by anjuska » 25 Nov 2009, 09:23

jas na kerka mi(ima 2 god) i davam prasok na prirodna baza "kinderimmun" od dr.wolz.... se stava vo tecnost, mleko, sok...ne menuva vkus...mene mi trae mesec i pol, zasto ja primame najmalata doza..cini 990den...mislam deka pomaga...osven toa go zgolemuva apetitot,

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Имунитет

Post by Petra » 25 Nov 2009, 12:56

Најчесто на ќерка ми и давам мед,витамин Ц,овшје,зеленчук....

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by Simonova » 26 Nov 2009, 14:27

anjuska wrote:jas na kerka mi(ima 2 god) i davam prasok na prirodna baza "kinderimmun" od dr.wolz.... se stava vo tecnost, mleko, sok...ne menuva vkus...mene mi trae mesec i pol, zasto ja primame najmalata doza..cini 990den...mislam deka pomaga...osven toa go zgolemuva apetitot,

Anjuska ne te razbrav dobro kako go davas Kinder immun?
Jas po preporaka na doktor-pedijatar prasokot go davav od 4-6 nedeli pa potoa Dr.Leo i sega pravam pauza od 2 nedeli. Inaku za tie 4-6 nedeli potrosiv edno malo i edno golemo sisence.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by anjuska » 27 Nov 2009, 10:34

vo rok od 4-6 nedeli 2 sisenca?...toa e mnogu!! ali se vo zavisnost od vozrasta..kerka mi ima 2 godini i ja davam najmalata doza..odnosno edna merica..i golemoto sise mi traese okolu 6 nedeli, pa napraviv pauza i se go trosime 2-to sisence.

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by Simonova » 27 Nov 2009, 13:33

Vaka Anjuska malku da se pojasnam okolu ovaa rabota.
Kerka mi ima 4 godini i 4 meseci, ispivme edno golemo i edno malo sisence
vo vremenski period od 5 nedeli. Sega pravime pauza.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by anjuska » 27 Nov 2009, 17:13

epa taka moze...dnevno ste piele po 2 merici zasto kerkickata ti e pogolema...duplo od nas

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Имунитет

Post by Mechevska » 28 Nov 2009, 13:03

anjuska wrote:jas na kerka mi(ima 2 god) i davam prasok na prirodna baza "kinderimmun" od dr.wolz.... se stava vo tecnost, mleko, sok...ne menuva vkus...mene mi trae mesec i pol, zasto ja primame najmalata doza..cini 990den...mislam deka pomaga...osven toa go zgolemuva apetitot,
И јас исто давам киндериммун пола кафено лајче.за помалу од месец ми трае.чини околу 600ден.незнаев дека има колемо шише

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Имунитет

Post by Peperutka » 21 Jan 2011, 21:36

Како и во сите годишни времиња така и во зимскиот период, децата треба здраво да се хранат заради нивниот здрав раст и развој, но и заради заштита од разни вирус и бактерии кои го атакуваат детското тело.Секако сега децата повеќе претстојуваат во затворени простории, па веројатноста од вирусни и бактериски инфекции е зголемена. Со помош на здравиот начин на исхрана кој треба да е застапен како дома така и во предучилишните установи и во училиштата, заштитата од овие инфекции е најголема, па ќе ја потврдиме Хипократовата мисла : Нека храната Ви биде лек, а лек нека Ви биде Вашата храна.
Погрешно е мислењето дека свежите плодови се дефицитарни во овој период од годината. Мудроста на природата е неограничена, па во овој период ни ги дарува високоенергетските- скробести плодови.. Доказ за тоа се присутните зеленчуци во вид на различни корени (морков, цвекло, секаков вид на трупки), зимска зелка, брокула, карфиол, спанаќ, а од овошјата: јаболки, дуњи, круши, мушмули и јужното овошје (портокали, лимони, банани) Како што веќе кажав големото присуство на свежи овошни и зеленчукови плодови но и суви овошја ( смокви, урми, сливи, кајсии, суво грозје, брусници и сирови јаткасти плодови како ореви, бадеми, лешници, семки од тиква, семки од сончоглед се висококвалитетни, полни со енергија, витамини, минерали, ензими - борци за здравјето на децата. Во текот на денот треба да се конзумира 1 рака од овие јаткасти и суви овошни плодови. Со секојдневно користење на овие плодови обезбедуваме висококвалитетна и високоенергетска храна која само оди во полза на здравјето на децата.
Срамежливото сонце во есенските денови не ни овозможува доволно Д витамин кој е од суштинско значење за апсорпција на Ца кој е составен дел на запчињата, коските. Затоа конзумирање на 1 лажица рибино масло наутро ќе овозможи добра апсорпција на овој витамин кој исто така го има многу и во сировите јаткасти плодови (бадеми, лешници, ореви) и сировите семки од тиква, сончоглед, лен, интегрален сусам, касија......
Добро е 2 - 3 пати во неделата да се приготвува риба, за ручек или вечера со што сме ги обезбедиле децата со Д витамин и Омега 3.
Често пати велам дека здравјето низ уста влегува, а за жал болестите многу побргу, кога не се грижиме за тоа што се јаде, кога, како и колку? Имунитетот на децата во овој период е за жал на многу ниско ниво, заради неконзумирање на свежо овошје и зеленчук, а премногу конзумирање на процесуирани храни како зимници: ајвари, туршии ...
И во овој зимски период на децата трба да им се нуди свежа храна (овошје и зеленчук, јатки) а пред се да пијат вода. Антиоксидантите –најголемите заштитници на нашето здравје (витамини, минерали, ензими) се наоѓаат во свежата храна.Денот на децата треба да им почне со свежо овошје и вода или свежо цеден сок, а со ручекот (вечерата) задолжително да им биде присутна свежа салата.Десерт да бидат: костени, тиква, пченка ( печени или варени), пуканки.
Дневниот внес на храната секогаш треба да биде урамнотежен, без оглед на годишното време. Најзастапене храна ( околу 70%) требе да се јаглехидратите ( овошје, зеленчук, тестенини, леб, житарки, компир, костен, тиква.....) а помалку (15%) протеини: месо, млеко, млечни продукти, риба, јајца, соја, и 15 % маснотии ( најдобри се оние во сировите семки и јаткастите плодови. Е, тука треба да се размислиме дали овој нормален сооднос на јаглехидрати, протеини и маснотии е застапен во исхраната кај децата. За жал исхраната кај децата се состои повеќе од протеини од животинско потекло. Родителите мислат дека протеинската храна ( месото, млекото и млечните продукти) се јака храна а таа истата тешко се метаболизира па носи голем број на здравствени проблеми кај децата. Витамините, минералите, ензимите ги добиваме доволно ако е повеќе застапена свежата и здрава непроцесуирана храна.
Совети кои од срце Ви ги препорачувам:
- Дајте им на децата да пијат вода, во водата има живот, 2/3 од животот на Земјата е под вода, во водата гранката пушта корени, во водата семето 'рти. Дали ова се случува во некоја друга течност?
- Дајте им на децата да јадат овошје- изворот на енергија. Овошјето не е десерт туку основа на нашата исхрана.
- Дајте им на децата да јадат зеленчук. Не дозволувајте детето да го помине денот без свеж зеленчук, најголемиот извор на минералите.

Природната храна е единствен чувар на здравјето на децата. Дружењето со водата, овошјето, зеленчукот нема да дозволат да се дружите со амбулантите, аптеките, болниците.

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Имунитет

Post by mosa » 14 Feb 2011, 16:00

mozete li da mi kazete kolku cesto na vasite deca im davate brokukla.jas stavam obavezno vo supata kako sto stavam morkov.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”