Лишаи кај деца

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Лишаи кај деца

Post by konstantina 6 » 20 Aug 2012, 06:32

Zdravo milicki moi..jas eve rano utrinski..oko nemozev da sklopam cela nok...ne e edna rabota za griza..
Rabotata e toa sto Koki mi fati lishai uste koga bese vo Kocani kaj moite, go odnesovme na lekar i ni kaza deka bil vo kontakt so machinja (sto e i vistina 4 machinja), a i na bazen go nosevme, taka sto, mozni se tie nekolku pricini...e sega doktorkata ni prepisa amoksiklav sirupce, i da se tusira so medicinski sapun , potoa da se macka so betadin i da se macka so gentamicin 3 pati na den (a sirupot 2-pati da go pie)..e sega znam deka lisaite se najdosadnoto nesto sto moze da se pojavi kas lugeto, a i najcesto se podlozni i decata, ama koki gi ima duri 10 na broj..
E sega si ja ispivme terapijata so sirup i veke eve 3-ta nedela se mackame so kremi..eden den se poizrazeni, drug podisuseni..uzas...
I seto toa ne bi me voznemiruvalo tolku mnogu, oti i jas sum fakala lisai, a pa i deca si se deca, dokolku vcera ne primetiv deka nakoki zad useto pogore MU FALI KOSA..CEL KRUG KOLKU EDNA DENARKA MU E PADNATA..da znaete kakov sok doziveav..zemjata pod noze mi se strese, posebno sto sega kaj i da e treba da go sisame i da go prakame zdravje na uciliste...kazete mi sto da se pravi., (sad1)
Na internet gi najdov po imeto RINGWARMS...i kazuva deka od samoto rascesuvanje, pa i sega deka e zesko lesno se raznesuvaat po celo telo, pod noktite ostanuva gabata i toj si ja prosiril po celo telo...
Aman kazuvajte lek najmnogu za vo kosleto..da znaete kolku zalno izgleda bez kosicka..lele od samiov muabet se ezam, strav mi e da ne se prosiri.. (confus) (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Лишаи кај деца

Post by Debora » 20 Aug 2012, 09:01

Константина јас не знаев дека лишаите се ringworms, а сум читала за ringworms. Може да се пренесат од маче или куче, ама само ако тие се заразени со таа габа, инаку може и од бањање во базени, преку личен прибор за хигиена... чешел, крпи ..., посета на фризер итн.
Јас како мала сум имала лишаи кога сум одела на одмор во детски одмаралишта, ама гледаш ми кажале таму дека се јавиле сами од себе од ветерот, што е чиста глупост штом се работи за ringworms..
Бидејки веќе ставате од кремите што ви се препишани... можеш да пробаш со природни средства. На некои луѓе им помогнало неколку пати дневно миење со сулфурен сапун, или неколку пати дневно мачкање со лимонов сок (само ова може да пече), мачкање со нерафинирано кокосово масло (не знам дали може да се најде кај нас), мачкање со неколку капки масло од чајно дрво велат дека било многу ефикасно или може да се стават неколку капки во вода и да се направи облога ... Има и други средства, само да не се иритира повеќе кожата оти се работи за детенце. Ако сакаш прогуглај за natural treatments
Се надевам дека до први ќе го решите проблемот. (a2)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Лишаи кај деца

Post by Fiona » 20 Aug 2012, 10:10

константина знам дека најдобар лек за косата е лукче. (smile)
ке земеш и на местото каде што му опаднало косичето ке го мачкаш со лук ,помага загарантирано.
А за лишаите не се грижи досадни се, мене и ден денес ми се појавуваат што од маче, што од некоја шминка.
Нежни луге тоа е (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Лишаи кај деца

Post by Peperutka » 16 Jun 2015, 11:55

Случајно ја видов темава а има и нешто спомнато во Бебешка козметика (smile)
На Д. лишаите на лицето му поминаа со крем Афлодерм во консултација со педијатар,за само два дена (smile)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Лишаи кај деца

Post by Fiona » 19 Jun 2015, 14:55

Afloderm e kortiko. Da, najdobro vo konsultacija so doktor, na svoja raka ne.
Lisai se disadna rabota.
Preporacuvam eucerin ili bilo koja druga kozmetika koja ke ja hidrira kozata. (smile)

Одговори

Return to “Здравје кај деца”