Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во МК?

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Debora » 20 Feb 2013, 00:23

Надја имаме посебна тема за дискутирање околу вакцините, за или против topic1282.html
Оваа тема конкретно е за процедурите за избегнување.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Debora » 21 Oct 2013, 09:27

Давидкјара ме потсети на темавава. Во Македонија има доста родители што не ги вакцинираат децата. Ако на некого му треба помош, има на ФБ групи каде што може да добие информации и да биде упатен. Ако некој пак поминал низ ова или знае повеќе нека напише тука. (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Happy^_^ » 27 Oct 2013, 19:41

И братучед ми не го вакцинираа детето. Ако на некој ми притреба изјавата нека ми пише ќе ја побарам од него :)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Petra » 28 Jan 2014, 11:44

Хепи, ќе те замолам ако можеш да го прашаш братучед ти како ги избегнуваат вакцините. Каде се дава таа изјава??? Дали е потребно од двајцата родители?
Ти благодарам. (smile) (a2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Petra » 02 Feb 2014, 09:34

Деновиве прибирам информации како можат да се избегнат вакцините во Македонија. Јас сум против вакцините, со сите информации што ги имам за и против, одлучив 100% против. Се молам, се надевам дека во најскоро време тоа ЗДОЛЖИТЕЛНО вакцинирање ќе биде променето со ИЗБОР. Па така без да се бара начин да се избегне мечот на законот како родители ќе имаме слободно право да одлучуваме штое е најдобро за нашите деца.
„ Кои сме ние да поставуваме било какви прашања- нас државата ни наредува да вакцинираме!!!“
Ние сме родители и се грижиме за здравјето на своите деца и одлучуваме штое најдобро за нашите деца.
Како пациенти имаме право да одбиеме било каква медицинска интервенција.
Иако вакцините во Македонија се задолжителни сепак постојат начини да се одбијат.
Има аргументи, документи, изјави за потпишување за да се избориме против оваа напаст. Има вакцинациски образец- Лекарска вакцинација за сигурност на вакцините во кои докторите свесно треба да потпишат дека го знаат нивниот состав и потврдуваат дека сите тие состојки се безбедни со вбризгувањето на телото на нивниот пациент. Дека не претставуваат никаков ризик за нивниот пациент...
Изјава од родителите, како одговорни за нашите малолетни деца, здравјето на нашите деца да се спроведе во најдобра можна мерка и спрема законски одредби. Бидејќи законите покрај должности даваат и прва на пациентите, би сакале пред вакцинирањето на децата, да ги оствариме нашите права, да со мирна совест, со знаење и верба дека го правиме најдоброто за нашите деца.

Дали здравствените работници не повикале на едукативни средби, дали пред да ги пратиме своите деца на вакцинација знаеме за несакани ефекти кои се добро документирани во досегашните искуства во светот?

Секој што одлучил да не го вакцинира своето дете, нека добро се информира како да оди до крај со постапката, да не потпаѓами на закани. Ќе се избориме против ова, да имаме право на ИЗБОР. (prayer) Можат да не тужат, но како што читав да не казнат треба да не осудат, а да не осудат не можат, затоа што како пациенти имаме право да одбиеме било каква медицинска интервенција.
Некои родители поканите ги ставаат сосема на игнор, некои веќе претходно даваат изјави да не добиваат покани за вакцинација, сметајќи дека ако претходно дадат изјава нема да бидат сметани за несовесни родители. Некои добиваат покани, па после тоа или игнор или дават образци да потпишаат лекарите, па изјави итн...
Како родители сами ќе одлучите како е најдобро да се снајдете во ситуацијата.

Ако има некој искуство го замолувам да го сподели со нас, за охрабрување на другите во својата одлука, и помош како да се снајдеме да се спровнеме на законот. (thumbup)
(kup) (prayer)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Petra » 03 Feb 2014, 15:44

Изјавата да не биди потпишана од двајцата родители, затоа што така имаат основ против двајцата засебно да подигаат прекршочна постапка.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Ariela » 23 Jun 2015, 22:19

Zdravo mamicki
ajde povtorno da ja aktivirame ovaa tema...
Vo posledno vreme pemnogu razmisluvam da ne ja vakciniram mojata kerka.
taa ima 6 meseci i dosega gi ima primeno BCG vakcinata, Hepatit B 2 dozi sega planiram da ja primi tretata.
no ne planiram ponataka da ja vakciniram.
isto taka gi e ima primeno dvete dozi od DTP, no se kaam za toa.
e sega me inyteresira dali znate nacin kako da upeam da ne ja vakciniram.
I dali mozebi znaete dali e stetno toa sto gi ima primeno ovie dve dozi, sakam da kazam dali znaete sto se slucuva koga delumno ke se primi vakcinata.
pozz

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Дали и како може да се избегне вакцинирање на децата во

Post by Debora » 24 Jun 2015, 09:01

Ариела јас не сум упатена оти сум немала потреба, ама во оваа гупа на фб https://www.facebook.com/groups/218501928288419/ ќе најдеш многу корисни информации за тоа како да се избегне вакцинирањето.

Одговори

Return to “Здравје кај деца”